Używanie samochodu nie jest w Amsterdamie polecane. Ruch jest bardzo duży i niemal całe miasto jest strefą płatnego parkowania, z cenami dochodzącymi nawet do € 5 za godzinę postoju.W centrum za darmo zaparkujemy miedzy północą a 9.00 rano. W rejonach dalszych od centrum po 19.00 wieczorem i rano do 9.00 nie trzeba płacić za parking. Rozwiązaniem jest odstawienie samochodu na okres całego pobytu na jeden z dużych, zamkniętych parkingów na przedmieściach miasta, płatnych ok. € 30,- za dobę, lub w mieście – ok. € 40,- za dobę.

Plagą są również włamywacze, dla których nawet pusta torba pozostawiona na tylnym siedzeniu może wydać się atrakcyjna.

Na terenie Holandii polscy kierowcy mogą prowadzić pojazdy na podstawie polskiego prawa jazdy, a podróżowanie samochodem po Holandii jest wygodne i szybkie. Kraj ten posiada drogi o bardzo dobrym standardzie (ponad 2500 km autostrad), a korzystanie z nich jest bezpłatne, z wyjątkiem przejazdów przez niektóre tunele.

Obowiązujące w Holandii ograniczenia prędkości:

  1. obszar zabudowany: 50 km/h
  2. obszar niezabudowany: 80 km/h
  3. autostrady: 120 km/h (niektóre, oznaczone odcinki – 100 km/h)

Przekroczenia dozwolonej szybkości o więcej niż 50 km/godz. grozi skonfiskowaniem samochodu, odebraniem prawa jazdy i oddaniem sprawy do sądu.

Maksymalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Aby wypożyczyć samochód, trzeba mieć skończone 21 lat, okazać paszport (lub dowód) oraz prawo jazdy (w niektórych wypożyczalniach musi być ważne od co najmniej 1 roku).

W Amsterdamie działają wszystkie większe firmy zajmujące się wynajmem samochodów m.in. autoeurope, europcar, avis, budget, e-sixt, dlatego rezerwacji można dokonać online już z Polski.

Poza tym na lotnisku, większych dworcach kolejowych oraz w centrum Amsterdamu są biura zarówno sieciowych jak i lokalnych wypożyczalni gdzie bez żadnych problemów można wynająć auto, oto kilka tańszych:

Adams Rent a Car, Nassaukade 345-346

Budget Rent a Car, Overtoom 121

Diks Autoverhuur, Hexaanweg 1

Kuperus Autoverhuur BV, Middenweg 175

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.