Rijksmuseum
Muzeum narodowe przy Museumplein odwiedza ponad milion gości rocznie. Rijksmuseum powstało w 1800 roku w Hadze, by 8 lat później z rozkazu władającego ówcześnie Holandią Ludwika Napoleona Bonnaparte przenieść się Amsterdamu. Dzisiejszy budynek, autorstwa Pierre Cuypersa został oddany do użytku 13 lipca
1885 roku. Główną atrakcją galerii jest pokaźna kolekcja dzieł złotego wieku w malarstwie holenderskim, w szczególności, dwóch najsłynniejszych mistrzów Rembrandta i Johannesa Vermeera. W stałej ekspozycji znajdują się Straż nocna, Żydowska narzeczona Rembrandta oraz Mleczarka i Kobieta czytająca list Vermeera.
Dom Anny Frank
W tylnej, sekretnej części domu przy Prinsengracht 267 Otto Frank z żoną Edith i dwiema córkami od 6 lipca 1942 roku ukrywali się przed nazistami. Anna, młodsza z córek przez całe 25 miesięcy kryjówki prowadziła skrupulatny dziennik, który uczynił historię jej rodziny nieśmiertelną. Państwo Frank, wraz z kilkoma innymi osobami, które dołączyły do ich kryjówki zostały anonimowo zadenuncjowani i aresztowani 4 sierpnia 1944 roku. Zsyłkę do obozu koncentracyjnego przeżył tylko ojciec rodziny, Otto. To on jako pierwszy zredagował dziennik córki (który został wyniesiony z domu przez przyjaciół rodziny) i w roku 1947 wydał go w formie książki. W latach późniejszych jej zapiski doczekały się licznych tłumaczeń, adaptacji i trafiły na kinowe ekrany. Miejsce kryjówki funkcjonuje jako muzeum od roku 1960 i dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych w mieście.
» więcej o Annie Frank
Muzeum Van Gogha
Niewątpliwie jedno z najwspanialszych i najchętniej odwiedzanych muzeów świata. Na stałą ekspozycję składa się około 200 obrazów i 500 rysunków z wszystkich okresów twórczości Vincenta van Gogha, największa kolekcja jego prac na świecie. Muzeum otwarto w 1973 roku, w modernistycznym budynku projektu holenderskiego architekta Gerrit Rietvelda, przy Museumplein.
Pierwotnie kolekcja należała do Theo van Gogha, młodszego brata Vincenta. W roku 1962 jego syn Vincent Willem van Gogh przekazał obrazy we władanie Fundacji van Gogha.
Do najsłynniejszych eksponatów muzeum należą Jedzący ziemniaki, SłoArtisneczniki czy Pole pszenicy z krukami.
Oprócz dzieł van Gogha w muzeum można oglądać też prace innych mistrzów epoki, m.in. Pula Gauguina i Henri Toulouse-Lautreca.
Zoo Artis
Jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie. Otwarty został na począku XIX wieku w 1835 roku. Nie jest zbyt wielkich rozmiarów, ale są w nim bardzo interesujące z wizualnego punktu widzenia ogrody i sporo zwierząt. Część budynków również jest z XIX wieku, aczkolwiek są odpowiednio zmodernizowane. Na miejscu restauracja i dużo placów zabaw dla dzieci.
Kup bilet do Zoo Artis i omiń kolejkę
Bilety na atrakcje turystyczne
CENY i TERMINY WSZYSTKICH ATRAKCJI
NOCLEGI:
najtańszy pokój 2-osobowy
najbliżej centrum
najlepiej oceniane