Podróż samochodem

Uwaga – droga benzyna!

Holandia jest krajem o najwyższych na świecie cenach benzyny. W Niemczech benzyna jest tańsza nawet o 15% – 20%, dlatego wybierając się do Amsterdamu samochodem polecamy zatankowanie do pełna przed wjazdem do Holandii.Wybierając się z Polski do Amsterdamu samochodem mamy do wyboru kilka dróg dojazdowych. Wybór wariantu trasy zależy w decydującej mierze od tego, w jakiej części Polski zamierzamy rozpoczynać podróż.

Najkrótsza i najszybsza trasa prowadzi przez przejście graniczne w Świecku, a dalej przez Berlin, Hanower, Osnabrück i Enschede do Amsterdamu. Jest to międzynarodowa trasa E30 (w Niemczech A2 i A30, w Holandii A1). Ze Świecka do Amsterdamu jest około 720 km i to dobrymi niemieckimi i holenderskimi autostradami, dlatego czas dojazdu może wynieść nawet 5-6 godzin.

Zwracamy uwagę, że Holandia jest krajem o najwyższych na świecie cenach benzyny. W Niemczech benzyna jest tańsza nawet o 15%-20%, dlatego wybierając się do Amsterdamu samochodem polecamy zatankowanie do pełna przed wjazdem do Holandii.

Na terenie Holandii polscy kierowcy mogą prowadzić pojazdy na podstawie polskiego prawa jazdy, a podróżowanie samochodem po Holandii jest wygodne i szybkie. Kraj ten posiada drogi o bardzo dobrym standardzie (ponad 2500 km autostrad), a korzystanie z nich jest bezpłatne, z wyjątkiem przejazdów przez niektóre tunele.

Obowiązujące w Holandii ograniczenia prędkości:

  1. obszar zabudowany: 50 km/h
  2. obszar niezabudowany: 80 km/h
  3. autostrady: 120 km/h (niektóre, oznaczone odcinki – 100 km/h) 

Przekroczenia dozwolonej szybkości o więcej niż 50 km/godz. grozi skonfiskowaniem samochodu, odebraniem prawa jazdy i oddaniem sprawy do sądu.

Maksymalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Parkowanie

Udając się samochodem należy jednak pamiętać, że Amsterdam jest bardzo zatłoczony, a niemal całe miasto jest strefą płatnego parkowania, z cenami dochodzącymi nawet do 4€ za godzinę postoju. Plagą są również włamywacze, dla których nawet pusta torba pozostawiona na tylnym siedzeniu może wydać się atrakcyjna. 

Przykładowo bilet:

  • od 9 do 19:około 25€
  • bilet nocny od 18€ do 5€ (w zależności odległości od centrum)
  • całodobowy do 40€
  • tygodniowy około 150€

Przykładowe parkingi w centrum miasta:

  • P1 Parking Amsterdam Centre – godzina 5€, całodniowy 20€ – REZERWACJA
  • P1 Parking Waterlooplein – godzina 3,40€ (całodniowy 10% zniżki);

Może się zdarzyć, że na parkingu nie będzie wolnych miejsc. Informacja o ilości wolnych miejsc znajduje się na tablicach elektronicznych przy wjazdach na większości parkingów.

1 komentarz dla: “Samochodem do Amsterdamu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.