Podróż samochodem

Uwaga – droga benzyna!

Holandia jest krajem o najwyższych na świecie cenach benzyny. W Niemczech benzyna jest tańsza nawet o 15% – 20%, dlatego wybierając się do Amsterdamu samochodem polecamy zatankowanie do pełna przed wjazdem do Holandii.Wybierając się z Polski do Amsterdamu samochodem mamy do wyboru kilka dróg dojazdowych. Wybór wariantu trasy zależy w decydującej mierze od tego, w jakiej części Polski zamierzamy rozpoczynać podróż.

Najkrótsza i najszybsza trasa prowadzi przez przejście graniczne w Świecku, a dalej przez Berlin, Hanower, Osnabrück i Enschede do Amsterdamu. Jest to międzynarodowa trasa E30 (w Niemczech A2 i A30, w Holandii A1). Ze Świecka do Amsterdamu jest około 720 km i to dobrymi niemieckimi i holenderskimi autostradami, dlatego czas dojazdu może wynieść nawet 5-6 godzin.

Zwracamy uwagę, że Holandia jest krajem o najwyższych na świecie cenach benzyny. W Niemczech benzyna jest tańsza nawet o 15%-20%, dlatego wybierając się do Amsterdamu samochodem polecamy zatankowanie do pełna przed wjazdem do Holandii.

Na terenie Holandii polscy kierowcy mogą prowadzić pojazdy na podstawie polskiego prawa jazdy, a podróżowanie samochodem po Holandii jest wygodne i szybkie. Kraj ten posiada drogi o bardzo dobrym standardzie (ponad 2500 km autostrad), a korzystanie z nich jest bezpłatne, z wyjątkiem przejazdów przez niektóre tunele.

Obowiązujące w Holandii ograniczenia prędkości:

  1. obszar zabudowany: 50 km/h
  2. obszar niezabudowany: 80 km/h
  3. autostrady: 120 km/h (niektóre, oznaczone odcinki – 100 km/h) 

Przekroczenia dozwolonej szybkości o więcej niż 50 km/godz. grozi skonfiskowaniem samochodu, odebraniem prawa jazdy i oddaniem sprawy do sądu.

Maksymalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Parkowanie

Udając się samochodem należy jednak pamiętać, że Amsterdam jest bardzo zatłoczony, a niemal całe miasto jest strefą płatnego parkowania, z cenami dochodzącymi nawet do 4€ za godzinę postoju. Plagą są również włamywacze, dla których nawet pusta torba pozostawiona na tylnym siedzeniu może wydać się atrakcyjna. 

Przykładowo bilet:

  • od 9 do 19:około 25€
  • bilet nocny od 18€ do 5€ (w zależności odległości od centrum)
  • całodobowy do 40€
  • tygodniowy około 150€

Przykładowe parkingi w centrum miasta:

  • P1 Parking Amsterdam Centre – godzina 5€, całodniowy 20€ – REZERWACJA
  • P1 Parking Waterlooplein – godzina 3,40€ (całodniowy 10% zniżki);

Może się zdarzyć, że na parkingu nie będzie wolnych miejsc. Informacja o ilości wolnych miejsc znajduje się na tablicach elektronicznych przy wjazdach na większości parkingów.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

One thought on “Samochodem do Amsterdamu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.