pałac królewski oslo

Twierdza Akershus

Twierdza powstała w latach 1290 – 1319 i nigdy nie została zdobyta przez żadnego z najeźdźców, mimo licznych prób na przestrzeni stuleci. Dopiero w roku 1940 została poddana bez walki, kiedy stolicę Norwegii ewakuowano w obliczu hitlerowskiej napaści. Po wojnie ośmiu zdrajców narodu, wśród nich przywódca kolaboracyjnego rządu Vidkun Quisling, zostało straconych na terenie twierdzy. Po dziś dzień Akershus, mimo, że dostępna dla zwiedzających, jest obiektem militarnym. Norweskie Ministerstwo Obrony ma tutaj swoją siedzibę.

Twierdza Akershus - Oslo - zabytki

W XVII wieku król Christian IV przebudował zamek na renesansowy pałac, ale front budynku utrzymał średniowieczny charakter. Zwiedzającym udostępnione są między innymi lochy, oraz podziemia mieszczące krypty królów Hĺkona VII i Olafa V.

Pałac królewski

strona www
Miejsce zamieszkania Pary Królewskiej wybudowano w połowie XIX wieku jako rezydencję dla króla Unii Norwesko-Szwedzkiej Carla Johana. Pałac, prezentujący styl neoklasyczny, leży na wzgórzu zamykającym ulicę jego imienia.

Pierwszym stałym mieszkańcem Det Kongelige Slott był Hĺkon VII z dynastii Bernadotte, który w roku 1905 zaakceptował wybór na króla w pełni niepodległej Norwegii. Co charakterystyczne, siedziby władcy nie odgradza od podwładnych najmniejszy nawet płotek. Od tyłu Pałac otoczony jest dostępnym dla wszystkich parkiem, a od roku 2002 również wnętrza budynku otwarte są dla zwiedzających. Pałac królewski przeszedł gruntowną renowację w latach ’90 XX wieku kiedy zamieszkała w nim obecna głowa Królestwa, Harald V. Największe wrażenie robi wysoka na 11 metrów sala balowa o powierzchni 360 m2. Do dziś urządza się tu pełne przepychu zabawy taneczne, ostatnim balem, w roku 2005 uczczono stulecie oderwania się Norwegii od Szwecji.

Domkirke

www.oslodomkirke.no
Zbudowaną na planie krzyża katedrę ukończono w 1697 roku. W połowie XIX wieku renowacja wnętrza nadała jej wygląd neoklasyczny, ale po drugiej wojnie światowej przywrócono jej barokowy charakter. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kunsztowny witraż autorstwa Emaunela Vigelanda (brata słynnego Guustava) oraz ołtarz z 1748 roku przedstawiający Ostatnią Wieczerzę i ukrzyżowanie. Katedra jest dostępna dla zwiedzających codziennie od 10 do 16.

Basarhallene

Czyli pochodzące z 1858 roku hale targowe znajdują się na tyłach Katedry i są doskonałym miejscem dla zakupowiczów. Latem odbywa się tu jarmark na którym kupić można tradycyjne wyroby rękodzielnicze.

Stortinget

Parlament wolnej Norwegii (Storting, w wolnym tłumaczeniu Wielka Sprawa) po raz pierwszy zebrał się w roku 1814 w miejscowości Eidsvoll, gdzie 17 maja tegoż roku podpisano konstytucję niepodległego państwa, a duński książę Christian Frederik został wybrany na króla i otrzymał imię Carl Johan.

Pałac Królewski Stortinget - Oslo

17 maja jest świętem narodowym Norwegii. Swojego dzisiejszego budynku, przy głównym bulwarze miasta parlament doczekał się w roku 1866. Gmach w stylu neoromańskim, podobnie jak leżący po przeciwnej stronie ulicy Karl Johansgate Pałac Królewski, jest otwarty dla publiczności, a wstęp jest bezpłatny.

Ratusz w OsloRatusz

Siedziba władz miejskich to masywny budynek z ciemnej cegły o dwóch bliźniaczych wieżach górujących nad centrum miasta. Powstał w latach 1933-1950 dla upamiętnienia 900 rocznicy istnienia Oslo. W 2005 Ratusz wygrał plebiscyt na najważniejszy budynek stolicy XX wieku.

Jego sylwetka z pozoru sprawia wrażenie dość brutalnej i mało atrakcyjnej, jednak przy bliższym poznaniu Rĺdhus oferuje kilka smakowitych niuansów, jak choćby otaczające wejście drewniane rzeźbienia nawiązujące do nordyckiej mitologii, czy imponujące freski zdobiące korytarze. Tutaj właśnie rok w rok, 10 grudnia, wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Ratusz można zwiedzać w godzinach 9-17.

Gamle Aker Kirke

Ten niewielki kościółek położony wśród drzew, poza głównym szlakiem turystycznym stolicy będzie prawdziwą gratką dla miłośników architektury sakralnej. Zbudowany w prostym stylu romańskim pod koniec XI wieku jest najstarszą budowlą w Oslo. Warto zajrzeć tu w niedzielę o 11, kiedy odprawiane są msze luterańskie.
Dojazd autobusem #37 z dworca głównego (wysiadka przy Akersbakken).

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Zabytki Oslo”: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. świetnie, wybieram się do Norwegii. Bardzo dobry przewodnik.