Decydując się na podróż samochodem należy przede wszystkim postanowić czy zmierzamy skorzystać z przeprawy promowej czy też dotrzeć do Oslo całkowicie „suchą nogą” przez most Öresund łączący Danię ze Szwecją.
Wybierając drogę promową najlepiej skorzystać z oferty któregoś z przewoźników do Szwecji (połączenia z Polski do Szwecji). Wybierają na przykład połączenie do Nynäshamn czeka nas tylko dojazd do pobliskiego Sztokholmu a stamtąd trasą Sztokholm – Oslo prosto do stolicy Norwegii.
Wybierając drogę przez Danię należy najpierw korzystając z autostrad przejechać Niemcy; najlepiej jadąc przez Berlin oraz Hanower i kierując się na graniczący z Danią Flensburg. Stamtąd należy kierować się na Kopenhagę gdzie w 2000 roku otwarto most do Malmö w Szwecji -16 km pod i nad cieśniną Oresund. Cena za jednorazowy przejazd mostem dla samochodu osobowego wynosi 48€ online/ 53€ na stacji. A stamtąd już niedaleko do autostrady E6 prowadzącej do granicy norweskiej i samego Oslo.
Na terenie Norwegii polscy kierowcy mogą prowadzić samochody na podstawie polskiego prawa jazdy. Przy wjeździe własnym samochodem wymagana jest Zielona Karta. Korzystanie z dróg publicznych w większości jest bezpłatne, choć za przejazd niektórymi odcinkami pobierana jest opłata, najczęściej na bramkach wjazdowych – nie ma obowiązku wykupywania winiet. Często pobierana jest opłata przy przejazdach przez autostrady, mosty, tunele oraz przy wjazdach do miast (m.in. wjazd do: Oslo, Kristiansand, Bergen i Trondheim).
Ceny wahają się od 35 do 130 NOK.
Przydatne linki:
https://www.norwegofil.pl/samochodem-po-norwegii/oplaty-za-drogi-pytania-i-odpowiedzi
Kalkulator opłat za paliwo w zależności od trasy:
https://www.fjellinjen.no/private/toll-calculator/
Obowiązujące w Norwegii ograniczenia prędkości:
- Obszar zabudowany: 50 km/h
- Obszar niezabudowany: 80 km/h
- Autostrady: 90 – 110 km/h
Istnieje obowiązek używania świateł mijania przez cały rok. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy wszystkich pasażerów. W zimie obowiązkowa jest jazda na oponach zimowych. Maksymalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila.
Parkowanie
Tutaj znajdują się informacje dotyczące parkowania i konieczności rejestracji samochodów zagranicznych.
Bilety na atrakcje turystyczne
CENY i TERMINY WSZYSTKICH ATRAKCJI
NOCLEGI:
najtańszy pokój 2-osobowy
najbliżej centrum
najlepiej oceniane
Hej, mam pytanie apropo parkowania, bo nie do końca zrozumiałem to co napisałeś. Mianowicie napisałeś:
” dni powszednie od 9-18 ; soboty do 15 ; święta bezpłatne”
Czy chodzi o to, że parkingi są płatne w dni powszednie od 9 do 18i w soboty do 15? A między 18 a 9 rano + w soboty po 15 + w niedziele i święta można parkować za darmo?
Pozdrwiam
O to właśnie chodzi. Jednak aktualnie płatne godziny są od 9-20 od poniedziałku do soboty (włącznie).