Holmenkollen, Oslo

Skoki narciarskie – skocznia Holmenkollen – Puchar Świata

Główną, doroczną, atrakcją sportową Oslo jest konkurs pucharu świata w skokach narciarskich rozgrywany na skoczni Holmenkollen. Tutejsze zawody biją rekordy frekwencji, wielokrotnie w historii zdarzało się, że konkursy obserwowało grubo ponad 100 tysięcy ludzi. Polski skoczek Adam Małysz jest przez miejscowych nazywany Królem Holmenkollen, gdyż jako jedyny tryumfował tu pięciokrotnie (1996, 2001, 2003, 2006, 2007), przy czym nikomu nie udało się wygrać 4 razy i tylko dwóch skoczków zwyciężało trzykrotnie.

Amatorzy czynnej rekreacji mogą skorzystać z lodowiska Narvisen, czynnego od grudnia do połowy marca. W Oslo dostępne są też dwa zespoły basenów Frognerbadet i Toyenbadet, z temperaturą wody 25 st. C.

Narty w Oslo

Norwegia nazywana jest bardzo często ojczyzną narciarstwa, to tu odkryto najstarszy (szacowany na 4000 lat) rysunek skalny, przedstawiający człowieka na nartach.

Jest to idealne miejsce do uprawiania zarówno narciarstwa alpejskiego jaki i narciarstwa biegowego, będącego tu najpopularniejszy sportem, ba uważanym wręcz za sport narodowy – wielu Norwegów w dalszym ciągu dojeżdża na nartach do pracy lub szkoły.

Najlepsze warunki do uprawiania narciarstwa są od polowy listopada do końca marca, należy jednak pamiętać, że temperatury są tu znacznie niższe niż w Alpach. Nieco niższy standard ośrodków narciarskich rekompensuje zdecydowanie mniejsze zatłoczenie i dużo krótsze kolejki oraz fakt, że w ciągu kilku ostatnich lat opady śniegu w Norwegii były dużo bardziej obfite niż w Alpach.

Zobacz: ośrodki narciarskie w okolicach Oslo

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.