Norweska kuchnia

Potrawy Norwegii

Kuchnia norweska ze względu na uwarunkowania geograficzne i historyczne należy raczej do prostych aczkolwiek bardzo pożywnych i bogatych w kalorie. Norwegowie stosunkowo późno poznali przyprawy, dlatego stosują je raczej w niewielkiej ilości, najczęściej używane są: sól, gałka muszkatołowa i pieprz. Podstawowym dodatkiem do dań są ziemniaki a niewielka obecność świeżych warzyw wiąże się z brakiem gruntów rolnych. Z drugiej strony niezwykłe bogactwo ryb i owoców morza oraz dostępność egzotycznych mięs w rodzaju renifera, foki czy wieloryba czynią kuchnię norweską bardzo ciekawą i wartą skosztowania, czego potwierdzeniem jest jej coraz większa popularność na świecie.

Szczególne miejsce w kuchni norweskiej zajmują ryby a dorsz, łosoś, pstrąg i śledź przyrządzane są na wszystkie możliwe sposoby (smażone, suszone, wędzone, a nawet solone i podawane z kieliszkiem wódki). Norwegowie lubują się również w owocach leśnych m.in. jagodach, malinach czy moroszkach, które często stanowią podstawę wyśmienitych deserów lub dodatków do głównych dań.

Norweski marynowany łosoś

Do najbardziej charakterystycznych potraw kuchni norweskiej możemy zaliczyć:

  • Gravlaks – łosoś marynowany, proste ale bardzo smaczne i pożywne danie
  • Reinsdyrstek – kotlet z renifera, jedna z najpopularniejszych mięsnych potrwa w Norwegii
  • Får i kål – baranina w kapuście

Sery z Norwegii

Norwegia to również bogactwo i niezwykła różnorodność serów, do najpopularniejszych i obowiązkowych w degustacji należą:

  • Jarlsberg – jeden z najlepszych i najbardziej znanych serów z Norwegii. Bardzo łagodny, o zwartej strukturze i orzechowym smaku. Odpowiedni na kanapki i jako przekąska, świetnie smakuje z świeżymi owocami i chlebem.
  • Gjetost (getmesost) – norweski specjał, przypominający bardziej wyrób cukierniczy niż ser. Wytwarzany z koziego mleka o zwartej strukturze i słodkawym smaku, barwiony karmelem. Miękkie odmiany daje się rozsmarować na chleb, twardsze podaje się w kawałkach lub skrawa na wiórki specjalnym nożem. Odpowiedni na kanapki i jako przekąska, świetnie smakuje z ciemnym, norweskim chlebem.
  • Pultost – ser o słodkim smaku i zapachu, wytwarzany z serwatki, karmelizowany.
  • Nokkelost – mocno przyprawiany ser produkowany z częściowo odtłuszczonego mleka, formowany w charakterystyczny kształt, przypominający bochenka chleba.

Glögg

Glögg to grzane wino charakterystyczne dla całej Skandynawii i popularne również w samej Norwegii. Najczęściej podawane jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowuje się je z czerwonego, półwytrawnego wina (raczej tańszego, z niższej półki), które podgrzewa się pilnując, aby się nie zagotowywało i przyprawia laskami cynamonu, goździkami i cukrem.

Aquavit

Bardzo popularna w Norwegii, tradycyjna skandynawska wódka destylowana z ziemniaka lub zboża i doprawiana kminkiem, kolendrom, cynamonem, koprem włoskim, goździkami i innych tajemniczymi przyprawami. Nazwa pochodzi od łacińskich słów “aqua vitae” co oznacza wodę życia. Jedna z norweskich tradycji związanych z produkcją aquavitu polega na umieszczaniu jej w dębowych beczkach, które następnie przewożone są na statkach przez równik. Istnieje nawet specjalny rodzaj „równikowych” aquavitów, takich jak Loitan Linie czy Lysholm Linie.

Restauracje 

Norwescy kucharze i szefowie kuchni znajdują się wśród najlepszych na świecie. Potwierdzeniem tego są wywalczone w ostatnich latach aż trzy złote medale przez przedstawicieli Norwegii w prestiżowym konkursie kulinarnym Bocuse d’Or. Restauracje w Oslo szczycą się kilkoma z nich. Oferta lokali, w których można dobrze zjeść jest w Oslo bardzo szeroka i zróżnicowana pod względem cen jak i menu. Można wybierać spośród tradycyjnego „kalorycznego” norweskiego jedzenia, poprzez lżejsze potrawy z ryb i owoców morza a kończąc na lokalach oferujących dania kuchni z całego świata.

W zdecydowanej większości restauracji opłata za obsługę jest automatycznie doliczana do rachunków, wobec czego nie ma zwyczaju wręczania napiwków.

Przydatne terminy w restauracji

Fiskesuppe – zupa rybna
Røkelaks – łosoś wędzony
Sildesalat – sałatka śledziowa
Blåskjell – małże
Fiskeboller – klopsiki rybne
Fiskegrateng – zapiekanka rybna
Stekt fisk – ryba smażona
Eggerøre – jajecznica
Pannekaker – naleśniki
Brød -chleb
Smør – masło
Ost – ser
Kjøtt – mięso
Fisk – ryba
Laks – łosoś
Torsk – dorsz
Reker – krewetki
Poteter – ziemniaki
Vann – woda
Øl – piwo

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.