Nordmarka, Oslo

Holmenkollen

Pierwszy konkurs na skoczni narciarskiej w Holmenollen odbył się 31 stycznia 1892 roku, a zwycięzca Svein Sollid osiągnął odległość 21.5 metra. Od tamtego czasu skocznię wydłużano 18 razy, a jej obecnym rekordzistą jest Tommy Ingebrigtsen, który podczas zawodów w 2006 roku uzyskał 136 metrów. Skocznia gościła uczestników Olimpiady w Oslo w roku 1952. Adam Małysz jest jedynym zawodnikiem w historii, który tryumfował na Holmenkollen aż pięć razy. Cały kompleks, wraz z mieszczącym się tu muzeum narciarstwa jest dostępny dla zwiedzających. Ze szczytu skoczni rozciąga się piękny widok na Oslo i okalające je lasy.

Skocznia Holmenkolen w Oslo

Bygdřy

Półwysep który oddziela od centrum stolicy zaledwie kilkuminutowa przeprawa promem urzeka wiejskim charakterem i, poza wspomnianymi muzeami, oferuje całkiem pozamiejskie atrakcje w postaci dwóch plaż. Na Huk piaszczyste odcinki przeplatają się nabrzeżem pokrytym trawą i wysadzanym płaskimi głazami, idealnymi do opalania. Połowa tej plaży przeznaczona jest dla naturystów. Druga z plaż, Paradisbukta jest dużo spokojniejsza, idealna dla miłośników odosobnienia.

Nordmarka

www.aktivioslo.no/nordmarka.html
Potężny kompleks leśny leżący tuż za granicą miasta stanowi jego płuca i jest popularnym celem pozamiejskich, choćby jednodniowych wypadów. Nordmarka to istna podmiejska puszcza. Popularne jest tu wędkowanie, narciarstwo, zarówno biegowe i zjazdowe, wypady rowerowe, wspinaczka, a nawet myślistwo. Wszystko w zasięgu kilkunastu minut jazdy podmiejską kolejką.

Wieża Tryvannstarnet

Położona na wysokości 538 m n.p.m., skąd roztacza się rozległa panorama Oslo i okolicy.

Park rozrywki TusenFryd

Park znajduje się 20 km na południe od Oslo. Jest to największy tego typu obiekt w Norwegii. Znajduje się w nim kilkadzisiąt różnego rodzaju atrakcji dla zwiedzających w każdym wieku. Powstał w 1988 roku, jest na bieżąco modernizowany. Rocznie odwiedzany jest przez ponad pół miliona osób, zajmuje 47 ha. Największym zainteresowaniem cieszą się olbrzymie roller coastery.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.