Norsk Folkemuseum

www.norskfolkemuseum.no
W największym skansenie Norwegii zgromadzono ponad 155 budynków, które przyjechały tu z różnych części kraju. Skansen powstał w 1894 roku, mieści się na półwyspie Bygdřy, który, obok ścisłego centrum, jest największym skupiskiem atrakcji. W pięknie położonym muzeum na wolnym powietrzu oglądać można tradycyjne wiejskie chaty, kościół typu stawowego z 13 wieku, osiemnastowieczną zabudowę miejską, a nawet stację benzynową z pierwszej połowy XX wieku. W roku 2004 w skład muzeum włączono sąsiadującą z nim letnią rezydencję królewską (Bygdřy Kongsgĺrd).

Muzeum Kon-Tiki

Kolejna atrakcja półwyspu Bygdřy. Norweski podróżnik, pisarz i filmowiec Thor Heyerdahl był wyznawcą teorii, że Polinezja została zaludniona w czasach prekolumbijskich przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, którzy dotarli tam żeglując przez Pacyfik. Aby udowodnić zasadność tej teorii Heyerdahl, wraz z 5 towarzyszami przebyli prawie 7 tysięcy kilometrów przez Ocean Spokojny na tratwie, która otrzymała imię boga słońca w wierzeniu Inków – Kon-Tiki. Swój  wojaż  rozpoczęli 28 kwietnia 1947 w Peru, a zakończyli 101 dni później, lądując na niezamieszkanej wysepce Raroia, w archipelagu Tuamotu. Heyerdahlowi nie udało się tym wyczynem przekonać do swojej teorii świata naukowego, zyskał jednak sławę jednego z największych podróżników w historii. Muzeum pełne jest fascynujących eksponatów dokumentujących pierwszą i wiele następnych wypraw Heyerdahla, a jego największą atrakcją jest oczywiście oryginalna łódź Kon-Tiki.  

Muzeum Muncha

www.munch.museum.no
Galerię otwarto w 1963 roku, w setną rocznicę urodzin malarza. Ponad połowa całego malarskiego dorobku słynnego ekspresjonisty stanowi stałą ekspozycję muzeum, mieszczącego się w dzielnicy Třyen. Dla miłośników malarstwa Muzeum Muncha stanowi jeden z najważniejszych punktów na światowej mapie wielkich galerii. Słynny Krzyk, wraz z innym arcydziełem, Madonną, padł łupem uzbrojonych rabusiów 22 sierpnia 2004. Policja odzyskała obrazy dwa lata później.

Muzeum Narodowe

www.nasjonalmuseet.no
Największa galeria malarstwa norweskiego w kraju prezentuje dzieła z okresu 1800-1939 i również może poszczycić się sporą kolekcją dzieł Muncha, między innymi, jedną z wersji Krzyku (która też została zrabowana, w 1994 roku, by po kilku latach wrócić do muzeum). Poza artystami norweskimi w kolekcji galerii znajdują się prace Maneta, Degasa, Renoira czy Picassa.

Park Vigelanda

www.vigeland.museum.no
Park mieszczący 212 figur z brązu i granitu to dzieło życia jednego z największych artystów norweskich, i jednego z czołowych rzeźbiarzy europejskich przełomu XIX i XX wieku, Gustawa Vigelanda. Siła i piękno mierzącego w niebo Monolitu, który stanowi centralny punkt kompleksu, są zapowiedzią tego, co, z całą potęgą, norweska przyroda odkryje przed podróżnikiem na dalekiej północy.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.