Kuchnia chorwacka

Nie da się ukryć, że kuchnia chorwacka jest bardzo urozmaicona. Wynika to z tego, iż jej korzeni można upatrywać już w czasach prehistorycznych i antycznych. Przez kolejne tysiąclecia kuchnia chorwacka czerpała pełnymi garściami z doświadczeń krajów sąsiednich. Głównie była to Austria, Włochy, Francja, Węgry i Turcy. Z tego też względu jedzenie chorwackie jest tak bardzo zróżnicowane.

Mieszkańcy tego kraju spożywają posiłki o ściśle określonych porach. I tak: śniadanie zjada się od 7.00 do 10.00. Pod względem doboru składników jest bardzo podobne do polskiego. Z kolei obiad serwuje się między 13.00 a 15.00, przy czym składa się on z dwóch dań i deseru. Po obiedzie następuje sjesta, co jest szczególnie wskazane w okresie letnim, gdy panują ogromne upały. Na koniec podaje się kolację, które może być równie obfita jak obiad. Serwuje się ją w godz. 20.00-21.00.

Jakie dania królują na tamtejszych stołach? No cóż, jeśli chodzi o potrawy z mięsa, to króluje mięso z grilla lub mięso z warzywami. Można też spróbować paluszków z mielonego mięsa bądź kotleta mielonego przyrządzonego z trzech rodzajów mięsa.

Zrozumiałym jest, że na wybrzeżu i wyspach jada się sporo ryb i owoców morza. Dania te przyrządza się na wiele sposobów, ale najpopularniejsze jest podawanie ich z grilla. Najczęściej jest to makrela, aczkolwiek niekiedy można zjeść bardzo smaczne i pozbawione ości mięso z rekina. Natomiast popularnymi daniami frutti di mare są krewetki, risotto z mątwą, kalmary, ośmiornice i faszerowane kałamarnice. Warto też sięgnąć po gulasz rybny.

Z kolei wśród zup króluje bulion z mięsa i warzyw, tzw. corba. Równie znane i smaczne są zupy rybne, z mięsa jagnięcego oraz zupa jarzynowa, pomidorowa, grzybowa i ziemniaczana. Na Istrii podawana jest zupa jarzynowa z ryżem i serem.

Jeśli chodzi o dania śródlądowe, to przyrządza się je głównie na ogniu. Z tego też względu bez trudu można tam skosztować jagnięciny, baraniny, dziczyzny oraz wieprzowiny. Często podaje się też palentę czyli gotowaną miazgę kukurydzianą, ziemniaki, kiszoną kapustę, groch, kozie i krowie mleko oraz różne rodzaje serów (w tym wędzone).

A jakie słodkości można spotkać w Chorwacji? Zacznijmy od tego, że wystrój cukierni jest dość skromny, nie mniej jednak zawsze znajdziemy tam lody i bardzo słodkie ciastka. Za typowe desery uchodzą owoce, suszone figi lub winogrona, miód oraz ciasta z makiem, orzechami bądź dżemem śliwkowym.

Z alkoholi na szczególną uwagę zasługuje śliwowica oraz zadarski likier wiśniowy. Smakosze gustują tez w chorwackich winach. Najpopularniejsze z nich to: Merlot, Teran, Cabernet Souvignon, Pinot, Vranac i deserowy Prosek produkowany w Splicie.

Specjały kuchni chorwackiej

  • Punjene lignje – faszerowane kałamarnice
  • Prsut – suszona na słońcu (czasem podwędzana) szynka podawana na zimno
  • Gavrilocic salama – wędlina podobna do salami
  • Juha od gljiva – zupa grzybowa
  • Svatovska juha – zupa podobna do barszczu, ale z warzywami i mięsem
  • Pljeskovica – kotlety z mielonego mięsa
  • Ravioli – słodkie pierożki z migdałami, likierem i cynamonem
  • Sarma – rodzaj gołąbków
  • Pecenica Stubica – pieczeń wieprzowa faszerowana śliwkami i duszona w winie

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Kuchnia chorwacka w Splicie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. najlepsza kuchnia swiata to chorwacka wiem bo mieszkalam kilka lat tam i po powrocie bardzo tesknie i naprawde polecam wakacje tylko w chorwacji bo widoki i kuchnia wysmienite