Split, Chorwacja


Split to drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji. Jednocześnie jest ono stolicą Dalmacji.

Miasto leży na niewielkim półwyspie tuż nad Morzem Adriatyckim. Na co dzień zamieszkuje je ponad 205 tysięcy mieszkańców. Zajmują oni 27 dzielnic. Trzeba przyznać, że obrzeża Splitu nie zachęcają do pozostania to na dłużej. Turystów mogą przytłoczyć rozlegle blokowiska i zakłady produkcyjno - przemysłowe. Z drugiej jednak strony to, co jest tam rzeczywiście cennego pod względem kulturalnym i historycznym znajduje się w obrębie Starego Miasta, niedaleko dworca kolejowego, morskiego i autobusowego.

Split jest nie tylko ośrodkiem turystyczno - wypoczynkowym, ale i istotnym centrum przemysłowym Dalmacji. To właśnie tu bardzo prężnie rozwija się przemysł stoczniowy, chemiczny, cementowy i drzewny. Istnieje też sporo zakładów przetwórstwa rybnego, wszak w Splicie działa port rybacki i handlowy.

Nie da się ukryć, że stolica Dalmacji jest w dużej mierze nastawiona na ruch i obsługę turystów. Sprzyja temu też tutejszy klimat: lata są suche, a zimy łagodne. Średnia temperatura w lipcu wynosi 26 st. C, a w styczniu 7 st. C. Jeśli zaś chodzi o średnie nasłonecznienie, to w ciągu roku równa się ono 7 godzinom, zaś w lipcu dochodzi do 12 godzin na dobę!

Poleć nas: Poleć na Facebook'u Poleć na Google+


drukuj: 

Drukuj przewodnik - Split, Chorwacja - przewodnik internetowy
Booking.com
alicante amsterdam ateny barcelona berlin bratyslawa bruksela budapeszt bukareszt burgas dublin dubrownik florencja hanower helsinki istambuł kijów kopenhaga kraków lizbona londyn lwów madryt mediolan monachium moskwa odessa oslo paryż poznań praga ryga rzym sankt petersburg split sztokholm tallinn warszawa wenecja wiedeń wilno
Split

Rezerwuj NOCLEG bez żadnej opłaty (hotel / hostel / pensjonat / B&B)

Zameldowanie:
 - 

Wymeldowanie:
  

Cel podróży:

Sortuj wg:

43.5070,16.4421
Split