Informacje ogólne

Za transport publiczny w Splicie odpowiada firma Promet. Powstała ona w wyniku wielokrotnych przekształceń tutejszych zakładów komunikacji miejskiej. De facto jej początków można upatrywać w 1948 roku, kiedy to podjęto decyzję o stworzeniu przedsiębiorstwa odpowiadającego za organizację ruchu miejskiego i podmiejskiego.

Właściwie na komunikację miejską składa się jedynie publiczny tabor autobusowy. Jako iż miasto znajduje się nad samym morzem, trudno byłoby je podzielić liniami tramwajowymi czy kolejowymi. Ten typ komunikacji jest trudno dostępny w całej Chorwacji. Z tego też względu nieustannie rozwija się komunikację autobusową. W Splicie dostępnych jest wiele linii, w tym ponad 30 o charakterze podmiejskim.

Autobusy

Komunikacja autobusowa – plan komunikacji autobusowej – w Splicie (podobnie jak w całej Chorwacji) jest najpewniejszym i najszybszym środkiem transportu. Świadczy o tym m.in. fakt, iż jest ona wyjątkowo dobrze rozwinięta. Autobusy zapewniają dojazd zarówno w mieście, jak i w strefie podmiejskiej – de facto Split i jego okolice podzielono na cztery strefy. Większość pojazdów jest nowoczesna i klimatyzowana. Na mniej uczęszczanych trasach można jednak spotkać pojazdy przestarzałe i mocno zniszczone.

Całość obsługiwana jest taborem składającym się z około dwustu autobusów wszelkiego rodzaju. Są to bowiem zarówno wiekowe Mercedesy czy Many, jak i najnowsze pojazdy tych marek. Rozróżnić trzeba również tabor typowo miejski, jak Jeśli chodzi o bilety, to można je kupić w kioskach lub u kierowcy autobusu. Trzeba jednak pamiętać, że kierowcy sprzedają tylko i wyłącznie bilety jednorazowe.

Linie od numeru 1 do 35 oraz 39 i 40 obsługują miasto Split, natomiast linie od numeru 36 do 93 bez 39 i 40 kursują ze Splitu do miejscowości położonych w całym regionie, między innymi do Trogiru czy miasta Omiši podmiejski, a nawet międzymiastowy.

Bilety kasuje się od razu po wejściu do autobusu lub też okazuje się kierowcy do kontroli. Ceny biletów są następujące:

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

  • bilet jednorazowy kupiony u kierowcy – 11 kn
  • bilet jednorazowy dla dzieci i studentów -5 kn
  • bilet jednorazowy kupiony w kiosku -9kn
  • bilet na dwa przejazdy – 17 kn
  • zestaw pięciu podwójnych biletów – 75 kn
  • bilet miesięczny – 290 kn
  • bilet miesięczny dla dzieci i studentów- 130 kn

Taxi

W Splicie funkcjonuje wiele korporacji taksówkarskich i właściwie każda z nich ma swoją stronę internetową, za pośrednictwem której można zamówić przejazd. Dodatkowo można wybrać rodzaj pojazdu (sedan, minivan, VIP Mercedes), którym chcemy się przejechać. Taksówkarze zabierają klientów z każdego miejsca w Splicie i dowożą bezpośrednio pod wskazany adres. Rozpoczęcie kursu to koszt oscylujący w granicach 25 kun a za każdy przejechany kilometr przyjdzie nam zapłacić w granicach 8 kun. Polecamy przed rozpoczęciem podróży uzgodnić cenę przejazdu.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.