Salona, Split

Ruiny rzymskiej Solony

To ogromna atrakcja turystyczna Splitu. Ruiny znajdują się u podnóża gór Kozjak, w okolicy ujścia rzeki Jadro do Zalewu Kastelanskiego. Stanowią największy obszar poszukiwań i wykopalisk archeologicznych w całej Chorwacji.

Co można zobaczyć? Pierwszym obiektem jest starochrześcijański cmentarz, którego najważniejszym obiektem jest grób św. Dujama. Nieco dalej znajdują się pozostałości po trójnawowej bazylice z IV wieku. Wzrok przyciąga także budynek Tusculum, w którym można zobaczyć mnóstwo cennych rzeźb. Nieco dalej umiejscowiono ruiny publicznych łaźni i pałacu biskupiego.

Twierdza Klis

Znajduje się około 10 km od Splitu. Można tu dojechać z centrum miasta autobusem linii 34.

Twierdza Klis uchodzi za jedną z najcenniejszych budowli tego typu w całej Dalmacji. Przypuszczalnie wznieśli ją Rzymianie. Trzeba dodać, że forteca zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie.

U jej podnóża jest mały parking. Na teren twierdzy wchodzi się przy najniższej części fortyfikacji. Na uwagę zwiedzających zasługuje Baszta Oprah, kościół św. Wita oraz Dom Rektora zbudowany za czasów Wenecjan.

Niewątpliwym walorem twierdzy są również niezapomniane widoki. Można podziwiać góry Mosor oraz wybrzeże Adriatyku wraz ze Splitem.

Miasteczko Sinj

Znane jest głównie z imprezy upamiętniającej zwycięstwo nad Turkami. Miasteczko leży około 30 km od Splitu w kierunku Knina i Zagrzebia.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.