Pałac Dioklecjana
W czasach, gdy został zbudowany był tak ogromny, że trudno go było objąć wzrokiem. Miał 215 m długości i 181 m szerokości. Dawało to powierzchnię ok. 39 tys. mkw. Całość była otoczona murami obronnymi o wysokości 26 m i grubości 2 m. Ich zwieńczenie stanowiło 16 baszt. Do pałacu wchodziło się przez cztery bramy: Złotą (od północy), Srebrną (od wschodu), Brązową (od Adriatyku) i Żelazną (od zachodu). Ich nazwy wiązały się z materiałem, z którego zostały zrobione lub którym były ozdabiane.
Przy skrzyżowaniu dawnych ulic znajdował się pałacowy dziedziniec (perystyl). Była to część budowli przeznaczona do publicznych wystąpień oraz pokazywania się cesarza podczas rozmaitych uroczystości. Cesarz pojawiał się na specjalnym balkonie wychodzącym wprost z jego prywatnych apartamentów znajdujących się w południowej części pałacu. Z kolei północną część zajmowały pomieszczenia dla służby i wojska. Mimo iż obiekt został pomyślany jako letnia rezydencja, to w rzeczywistości stacjonowały w nim dwa oddziały wojska.
Cesarz Dioklecjan nie liczył się z kosztami przy budowie tego pałacu. Wystarczy wspomnieć, że marmury sprowadzał z wyspy Brac, Włoch i Grecji, z kolei stare kolumny i sfinksy trafiły tu prosto z Egiptu. Jednego z nich można podziwiać nawet i teraz, mimo iż liczy sobie 3,5, tysiąca lat. Całość została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Katedra św. Dujama
Znajduje się po wschodniej stronie perystylu. Wstęp kosztuje około 5 kn.
Katedra w Splicie jest najstarszą katedra na świecie. Powstała na początku IV wieku i początkowo pełniła funkcję mauzoleum cesarza Dioklecjana. Jednak dość szybko przemianowano ją na świątynię chrześcijańską pw. św. Dujana. Za paradoks można uznać fakt, iż święty ten był jednym z pierwszych chrześcijan, który zginął śmiercią męczeńską z rozkazu Dioklecjana.
Świątynia jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem starego miasta, ponieważ ma kształt niskiej i przysadzistej rotundy z wysoką i smukłą dzwonnicą doskonale uwidaczniającą się na tle panoramy całego miasta. Szczególnie ładnie prezentuje się od strony Adriatyku.
Obecnie po cesarskich czasach można podziwiać m.in. korynckie kolumny i fryz ukazujący Dioklecjana wraz z małżonką. Dodatkowo przedstawiono sceny mitologiczne. Godne podziwu są również ogromne (5×3,5 m) romańskie drzwi z orzechowego drewna. Mają one 28 kwadratowych wnęk, w których wyrzeźbiono sceny z życia Chrystusa. Dzieło to powstało w 1214 roku i wyszło spod reki znanego rzeźbiarza Andrija Buvina.
Na uwagę zasługuje również skarbiec i katedralne archiwum z bogatą kolekcją przedmiotów liturgicznych. Wiele z nich zostało wykonanych ze złota. Oprócz tego można zobaczyć spory zbiór dawnych rękopisów – warto przyjrzeć się zwłaszcza ewangeliarzowi z VIII wieku, Supertarskiemu kartularowi z IX stulecia i XIII – wiecznej Historii Salonitana spisanej przez Toma Archidjakona.
Dzwonnica
Jest to najbardziej charakterystyczny element katedry św. Dujama, a jednocześnie jeden z pierwszych obiektów, który przyciąga wzrok podczas podziwiania panoramy Splitu.
Ta wyjątkowo wysoka budowla (61 m) powstała między XIII a XVII wiekiem. Pomimo tak długiego okresu budowy nie była udaną konstrukcją. Już w XVIII stuleciu zaczęła się przechylać, co spowodowało konieczność rozbiórki. Ponownie postawiono ją w 1908 roku i od tego czasu cieszy mieszkańców i przyjezdnych swoim widokiem.
Największą atrakcją tej wolno stojącej dzwonnicy jest możliwość wejścia na samą górę i podziwiania okolicy z lotu ptaka. Docenia się to szczególnie w momencie spoglądania na Pałac cesarza Dioklecjana.
Świątynia Jupitera
Znajduje się niedaleko od perystylu. W sezonie letnim można ja zwiedzać od 8.00 do 20.00, zaś po sezonie jest czynna do godz. 16.00.
Początkowo była świątynią wzniesioną ku czci Jowisza, jednak w VII stuleciu przemianowano ją na chrześcijańskie baptysterium. Wnętrze budowli jest zupełnie odmienne od bogato zdobionej powłoki zewnętrznej. Tutaj warto zobaczyć kasetonowe sklepienie oraz chrzcielnicę zbudowana na planie krzyża. Jest ona ozdobiona płytą z wizerunkiem Chrystusa oraz XI – wieczną płaskorzeźbą upamiętniającą króla Zvonimira na tronie. Warto też przyjrzeć się starym sarkofagom, w których znajdują się szczątki arcybiskupów. Ponadto na uwagę zasługuje podziemna krypta, w której dawniej odprawiano nabożeństwa, a której wejścia strzeże obecnie bezgłowy sfinks.
Bilety na atrakcje turystyczne
CENY i TERMINY WSZYSTKICH ATRAKCJI
NOCLEGI:
najtańszy pokój 2-osobowy
najbliżej centrum
najlepiej oceniane