Schody potiomkinowskie

Schody: gigantyczne, przymorskie, Ryszeliowskie i bulwarowe to kolejne określenia schodów, które obecnie są znane pod nazwą potiomkinowskie. Zmianą nazwy uczczono 50 rocznicę buntu na pancerniku Potiomkin.

Schody powstały ze względu na dość wysokie położenie miasta względem portu. Początkowo były tu schody drewniane, ale w 1837 roku podjęto decyzję o ich rozbudowie. Prace trwały cztery lata. Niestety, materiał, z którego były zbudowane nie wytrzymał próby czasu i dlatego został zastąpiony różowo – szarym granitem z Podola. W trakcie modernizacji zmniejszono również ogólną liczbę stopni z 200 do 192.

Obecnie wzdłuż schodów działa kolejka linowa. Z kolei na ich szczycie znajduje się pomnik Armanda-Emmanuela du Plessis, ks. Richelieu. Był on pierwszym gubernatorem Odessy.

Filharmonia

Swoim wyglądem przypomina wenecki Pałac Dożów. Pierwotnie miała się tu mieścić giełda miejska, co upamiętnia westybul z historią światowego handlu. Dośc szybko jednak podjęto decyzję o zmianie przeznaczenia tego budynku. Od 1924 roku mieści się tu filharmonia.

W gmachu może się znajdować jednocześnie ponad 1000 osób. Ma on 15 m wysokości i 910 m2 powierzchni. Co ciekawe, w jego wnętrzu nie ma żadnych kolumn wspierających. W filharmonii cały czas odbywają się koncerty.

Latarnia morska Woroncowa

Liczy ponad 27 m wysokości. Niestety, do czasów współczesnych nie dochowała się pierwotna budowla z 1862 roku. Uległa ona zniszczeniu w czasie I wojny światowej. Z kolei drugą latarnię wysadzono w powietrze w 1941 roku. Ta, którą można teraz oglądać pochodzi z odbudowy po II wojnie światowej. Strzeżeni wejścia do portu w Odessie, a jej nazwa odnosi się do Michaiła Woroncowa, dawnego gubernatora Odessy.

Pałac Woroncowów

Jest to XIX – wieczna budowla, która do 1914 roku należała do rodziny Woroncowów. Obecnie znajduje się na końcu Bulwaru Przymorskiego. Jej interesującym dodatkiem jest fontanna „Dzień i noc” autorstwa Michaiła Rewy.

Sobór Przemienienia Pańskiego

Bez wątpienia jest to największa cerkiew prawosławna w Odessie. Została poświęcona w 1808 roku, przy czym budowę zaczęto już w 1794 roku. W lutym 1800 r. cerkiew zyskała rangę soboru.

Synagoga Brodzka

To jedyna synagoga, która zachowała się sprzed I wojny światowej, a która była żydowską bożnicą.

Wybudowano ją w latach 1840 – 1850 według projektu F. Morandiego. Była pierwszą synagogą postępową na terenie całej Rosji. Co ciekawe, w okresie ZSRR przekształcono ją w halę sportową. W 1996 roku podjęto jednak decyzje o zwrocie bożnicy lokalnej gminie żydowskiej.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.