Komunikacja miejska Brukseli


Komunikacja miejska w Brukseli jest bardzo dobrze rozwinięta. Odpowiada za nią jeden z trzech przewoźników belgijskich, czyli STIB. Co ciekawe, pomiędzy komunikacją miejską a podmiejską nie ma istotniejszych różnic.

» PLANY komunikacji

Karta MOBIB Basic

Jest to anonimowa karta chipowa, którą można zakupić w każdym kiosku lub innym punkcie sprzedaży biletów za 5 euro. Za jej pośrednictwem ceny biletów są mniejsze o około 20 centów . Można jej używać tylko na bilety maksymalnie 3-dobowe. 

Ładuje się ją "biletami" od 1- do 10-razowymi lub Discover Brussels 24h/48h/72h.

Bilety

Wszystkie bilety upoważniają do zmiany środka transportu w trakcie trwania ważności biletu.

Wybrane rodzaje biletów:

  • bilet jednorazowy tylko na sieć STIB - 1,90 euro (cena z MOBIB)
  • bilet jednorazowy na lotnisko (linia 12 Airport Brussels City i 21 Aiport Ducale) - 4 euro
  • bilet 5-razowy - 7,70 euro
  • bilet 10-razowy - 12,00 euro (z MOBIB)
  • Discover Brussels 24h/48h/72/h - 6,50/11,00/14,00 euro - na całą sieć STIB, także linie 12 i 21 Airport Brussels City i Airport Ducale. (tylko z kartą MOBIB)

» zakup biletów online.

Punkty sprzedaży biletów

Na stacjach metra poustawiano tzw. biletomaty, które sprzedają bilety za odliczoną kwotę. Jeśli jednak ktoś nie zna się na obsłudze tego typu maszyn, to może kupić bilet  kiosku bądź u kierowcy autobusu. W tym ostatnim przypadku cena biletu będzie jednak nieco wyższa.  

Tramwaje

Po Brukseli kursuje 20 linii tramwajowych. Jeżdżą w godz. 5.00 – 24.00.

Autobusy

Istnieje aż 50 linii autobusowych.

Metro

W Brukseli istnieją trzy linie metra. Każda stacja została oznaczona znakiem z białą literką M na niebieskim tle. Metro kursuje od 5.00 do 24.00.

 

Pociągi

Pociągi pełnią poniekąd funkcje komunikacji miejskiej. Wynika to z faktu ich dużej ilości oraz gęstości sieci kolejowej w Brukseli, czynniki te przekładają się na wysoką częstotliwość przejazdów.

Taxi

Po Brukseli porusza się sporo taksówek, aczkolwiek trzeba uważać na to, aby nie trafić na pojazdy podszywające się pod taxi. Znakiem rozpoznawczym licencjonowanej taksówki jest biało - niebieski kogut na dachu.

Koszt przejazdu uzależniony jest od długości trasy oraz pory. Przykładowo za rozpoczęcie kursu w ciągu dnia taksówkarze liczą 9 zł, natomiast w nocy stawka wynosi 16,50 zł. Cena 1 km równa się 4,5 zł.

Rower

Jazda na rowerze po Brukseli jest wyjątkowo popularna. Wynika to m.in. z faktu dużego natężenia ruchu oraz z dbałości o środowisko naturalne. Poza tym na rowerze można dojechać niemal do każdego zakątka miasta, także i lotnisko, na które prowadzi specjalnie oznakowana czerwona ścieżka rowerowa, ciągnąca się od obwodnicy Zaventem.

W Brukseli wybudowano wiele ścieżek rowerowych, ewentualnie zarządcy drogi zostali zobligowani do wytyczenia pasów rowerowych (nawet na jezdniach jednokierunkowych, na których powstały tzw. kontrpasy).

W stolicy Belgii bardzo dba się o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z tego też względu nim zdecydowano się na zastosowanie kontrpasów na drogach jednokierunkowych, najpierw przeprowadzono stosowne badania. Okazało się, że ulice z ruchem rowerów „pod prąd" są dla rowerzystów prawie dwa razy bezpieczniejsze od pozostałych. W dodatku na ulicach jednokierunkowych rowerzysta poruszający się "pod prąd" jest znacznie bezpieczniejszy niż gdyby poruszał się "z prądem".

Nowatorskim rozwiązaniem, którego nie ma w Polsce, są tzw. śluzy rowerowe. W Brukseli stosuje się je po to, aby rowerzyści ustawili się na skrzyżowaniu przed samochodami. W ten sposób mają pierwszeństwo podczas wjazdu na skrzyżowanie, są dobrze widziani przez pozostałych użytkowników ruchu drogowego i mogą bezpiecznie wykonać skręt w lewo.

Rowery można wypożyczać. Opłaty wnosi się w miejscu zabrania roweru - nie są one zbyt wygórowane (max dwa euro za godzinę). Możliwa jest płatność kartą Visa, Mastercard, Maestro. Rower wypożycza się w jednym miejscu, a zostawia w innym.

Autobus z audioprzewodnikiem

Po Brukseli krąży autobus przeznaczony dla turystów chcących poznać najpiękniejsze i najbardziej znane zabytki miasta. W pojeździe znajduje się audio przewodnik w kilku językach.
Koszt 2,5-godzinnego przejazdu:

  • 100 zł dorośli
  • 50 zł dzieci
  • 70 zł seniorzy/studenci. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.brussels-city-tours.com lub www.atractiontouristique.be.

Samochód

W Brukseli działają wypożyczalnie samochodów oferujące możliwość niedrogiego wynajęcia jednego z pojazdów

Poleć nas: Poleć na Facebook'u Poleć na Google+


Wasze komentarze

romanek
Jezeli chodzi obilety to jednorazowy -zakup autobus tram - 2.50 , 10-razowy - 13.50 teraz najlepiej oplaca sie zakup dotykowych (elektronicznych) wychodzi -1.20

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Docelowo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Masz aktualne dane?
Pomóż nam być na bieżąco - zgłoś poprawkę lub dodaj swój komentarz.
Booking.com

Również na Docelowo:drukuj: 

Drukuj przewodnik - Bruksela – komunikacja miejska
Booking.com
alicante amsterdam ateny barcelona berlin bratyslawa bruksela budapeszt bukareszt burgas dublin dubrownik florencja hanower helsinki istambuł kijów kopenhaga kraków lizbona londyn lwów madryt mediolan monachium moskwa odessa oslo paryż poznań praga ryga rzym sankt petersburg split sztokholm tallinn warszawa wenecja wiedeń wilno
Bruksela

Rezerwuj NOCLEG bez żadnej opłaty (hotel / hostel / pensjonat / B&B)

Zameldowanie:
 - 

Wymeldowanie:
  

Cel podróży:

Sortuj wg:

50.8484,4.3497
Bruksela