Historia Brukseli
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 966 roku, kiedy to istniała na tych ziemiach osada obronna. Z czasem późniejsza Bruksela stała się stolicą krainy historycznej, Brabancji.
Od XIII wieku odnotowuje się gwałtowny rozwój Brukseli (powstało wtedy dzisiejsze centrum miasta wraz z rynkiem, Grand Place), która staje się wyjątkowo znaczącym i prężnym ośrodkiem tkackim w kraju. Oprócz tego jest niezmiernie istotnym przystankiem na trasie pomiędzy Brugią a Kolonią.
Spośród wielu ważnych dat w dziejach miasta, warto wspomnieć o 1695 roku, kiedy to na miasto napadła armia króla Francji, Ludwika XIV. Najazd armii francuskiej przyniósł wiele negatywnych skutków, ale miasto potrafiło się po nich odbudować. Już 135 lat później Bruksela została stolicą niepodległej Belgii. Rok później król Leopold I nakazał zburzenie murów obronnych i rozbudowę całego miasta. Jego dzieło kontynuował następca, król Leopold II. Kolejna przebudowa miasta została zarządzona na lata 60. XIX wieku, kiedy to Brukselą rządził burmistrz Jules Anspach. Rozpoczął on tzw. „wielką sanację” w mieście, która skutkowała zburzeniem zabudowy wzdłuż rzeki Senne, przebudowę jej kanalizacji, stworzenie wielkiej arterii łączącej dworzec Midi i Nord, budowę giełdy, przedłużenie avenue Louise, rue de la Régence i rue Belliard. Ponadto od podstaw stworzono nową dzielnicę skupioną przy Notre-Dame-aux-Neiges oraz Parc du Cinquantenaire. W owym czasie powstał też nowy system dystrybucji wody i gazu.
Duże zniszczenia przypadają na czas II wojny światowej, kiedy to Bruksela była nieustannie bombardowana. Do największych zniszczeń przyczyniły się bombardowania z 1940, 1943 i 1944 roku. Po wojnie miasto dość szybko się podźwignęło. W dodatku zostało centralnym punktem zjednoczonej Europy. Od 1958 roku mieści się tutaj siedziba Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, którą z czasem przemianowano na Wspólnotę Europejską (dzisiejsza Unia Europejska). W 1967 roku przeniesiono tu także kwaterę główną NATO, która wcześniej miała siedzibę w Paryżu.
Wspominając o istotnych wydarzeniach, które miały miejsce w dziejach Brukseli, warto też przypomnieć, ze w 1769 roku austriacki minister pełnomocny założył „Towarzystwo Literackie”. Dało ono początek przyszłej Belgijskiej Akademii Nauk. Natomiast jeśli chodzi o wydarzenia znacznie bardziej współczesne, to od 29 grudnia 2008 do 2 stycznia 2009 mieszkańcy Brukseli i okolicznych miejscowości przyjęli 40 tysięcy młodzieży z całego świata. Bruksela była bowiem jednym z etapów Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, którą zorganizowana ekumeniczna Wspólnota Taizé.
Bilety na atrakcje turystyczne
CENY i TERMINY WSZYSTKICH ATRAKCJI
NOCLEGI:
najtańszy pokój 2-osobowy
najbliżej centrum
najlepiej oceniane