Grand Place

Grand Place mieści się w samym centrum Brukseli. Tuż przy Placu znajduje się gotycki ratusz z XV wieku, Dom Króla oraz wiele zabytkowych kamienic. Szczególną uwagę należy zwrócić na Dom Króla będący XVI – wiecznym pałacem. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miejskie.

Katedra św. Michała i św. Guduli i Kościół Notre Dame du Sablon

W katedrze znajduje się wiele ważnych arcydzieł malarskich i rzeźbiarskich. Wystarczy wspomnieć, że w samej tylko nawie głównej znajdują się posągi apostołów na kolumnach autorstwa najlepszych rzeźbiarzy barokowych. Dochodzi do tego barokowa ambona z 1699 autorstwa H. F. Verbruggena, na której autor zaprezentował m.in. wygnanie Adama i Ewy z raju. Jeśli zaś chodzi o znacznie młodsze arcydzieła, to są nimi chociażby monumentalne organy autorstwa Gerharda Grenziga z 2000 roku. Zamontowano je w tzw. „jaskółczym gnieździe” wznoszącym się nad nawą główną. Ogromne wrażenie wywiera też kamienny ołtarz główny powstały w 2000 roku.

Jeśli zaś chodzi o prezbiterium, to znajduje się w nim np. pomnik grobowy książąt brabanckich z XVII w., ołtarz wykonany z pozłacanej miedzi z XIX w., rzeźba Matki Boski Wyzwolicielki z XVI w. czy też renesansowy ołtarz Męki Pańskiej z XVI w. W oknach zamontowano piękne witraże autorstwa Jana Haecka i J. B. Capronniera.

Warto dodać, że w katedrze w 1993 roku miał miejsce uroczysty pogrzeb króla Belgów Baudouina. Tutaj również odbył się ślub następcy tronu Filipa, księcia Brabancji z hrabianką Matyldą d’Udekem d’Acoz (Polka z pochodzenia, spowinowacona z prezydentem Bronisławem Komorowskim).

Katedra św. Michała i w. Guduli i Kościół Notre Dame du Sablon to jedne z najbardziej znanych świątyń w Brukseli. Pierwsza z nich fascynuje wspaniałymi witrażami, których powstanie szacuje się na XVI wiek. Z kolei drugi kościół zachwyca swoim gotyckim wyglądem. Można go podziwiać przy placu Gran Sablon.

Ratusz

Brukselski ratusz wznosi się nad Grand Place. Jest to budynek późnogotycki, powstały w latach 1402-1454 zgodnie z zamysłem Jakuba z Thienen i Jana z Ruysbroek. Niestety przeszło 250 lat później został poważnie zniszczony. Do jego odbudowy i rozbudowy przystąpiono dopiero w 1712 roku. Od tego też czasu jest przykładem szczytowych osiągnięć gotyku brabanckiego.

Bryła budynku charakteryzuje się pewną lekkością, ogromną elegancją i reprezentacyjnością. W sumie znajdują się tu trzy kondygnacje, które znacznie się między sobą różnią. Wystarczy wspomnieć, że dół tworzą dwa rzędy ostrołukowych arkad z wewnętrznymi podcieniami. Natomiast na piętro środkowe i górne składają się rzędy prostokątnych okien, które również otaczają ostrołukowe arkady. Nad nimi wznoszą się piękne rzeźby. Część z nich przedstawia postacie świętych oraz belgijskich monarchów.

Ogromny podziw wzbudza również najwyższa wieża tej budowli. W zamyśle architektów miała się ona odwoływać do ówczesnej sztuki sakralnej, ale jednocześnie przywodzić na myśl mieszczaństwo, które było jej fundatorem.

Pałac Królewski

Pałac Królewski jest obecną siedzibą władcy Belgii. Jego współczesna bryła pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Obiekt wybudowano w stylu neoklasycystycznym.

Pałac jest otwarty dla zwiedzających jedynie w miesiącach letnich. Od lipca do września turyści mogą podziwiać bogato zdobione wnętrza. Wielki zachwyt wzbudza szczególnie Sala Tronowa i Sala Lustrzana.

Budynek mieści się w Brukseli przy Paleizenplein 1-7.

Manneken Plis

Manneken Plis to niemal międzynarodowy symbol Brukseli, który od razu przywołuje skojarzenia z tym miastem. Chodzi bowiem o rzeźbę siusiającego chłopca. Rzeźba powstała w 1619 roku. Jej żeńskim odpowiednikiem jest figurka Jeanneke Pis, powstała w 1987 roku.

Warto dodać, że w Brukseli znajduje się sporo przykładów architektury secesyjnej

Atominum

Atominum jest modelem kryształu żelaza, który zbudowano na odbywające się w Brukseli Expo 1958.

Zwiedzających zadziwiają przede wszystkim wymiary tego modelu. Ma on 103 m wysokości, składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów, które łączy 20 korytarzy o długości ok. 40 m. Ponadto model jest odzwierciedleniem rzeczywistego kryształu żelaza, aczkolwiek został powiększony aż 165 miliardów razy!

Na szczyt budowli można się dostać windą. Z okien znajdujących się na najwyższej sferze doskonale widać panoramę Brukseli oraz obiekty wchodzące w skład tzw. Mini Europy. Te ostatnie przedstawiają miniaturowe, najpiękniejsze miasta w Europie. Umieszczono je w Bruparku.

W przypadku pozostałych sfer wystawia się w nich ekspozycje dotyczące mody, mebli i stylu życia z lat 50. XX wieku.

Warto podkreślić, że konstruktorem budowli jest André Waterkeyn. Konstrukcję zlokalizowano w Laeken, należącym do zespołu miejskiego Brukseli.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.