Rue des Bouchers

Jest to jedna z najbardziej znanych brukselskich uliczek. Została zamknięta dla ruchu samochodowego, ponieważ znajduje się przy niej wiele kawiarni, pubów i restauracji. Belgowie określają ja mianem brzucha Brukseli, bowiem można tam zjeść dużo i dobrze. W dodatku dostępne są tu kuchnie ze wszystkich stron świata – począwszy od belgijskiej, przez grecką a na chińskiej czy hinduskiej skończywszy.

Halles St-Géry

To historyczna kolebka współczesnej Brukseli. Obecnie mieści się tu centrum kulturalne, w którym odbywają się wystawy, plenery oraz ekspozycje czasowe dotyczące historii miasta. Swoją drogą, ciekawą formę przybrała konstrukcja tego miejsca. Otóż historyczna kolebka miasta została otoczona konstrukcją ze szkła i żelaza.

Galeries St-Hubert

Warto zobaczyć to miejsce, ponieważ stanowi ono pierwszy na świecie pasaż handlowy.

Ogród Botaniczny Meisse

W Brukseli znajduje się jeden z najładniejszych ogrodów botanicznych w Europie. W sumie zajmuje on 29 ha powierzchni. Na tym ogromnym obszarze rośnie ponad 18 tys. gatunków roślin z całego świata. Większość z nich znajduje się w ładnie zaprojektowanych i zaaranżowanych oranżeriach. Część z nich rośnie na klombach i rabatach zlokalizowanych na świeżym powietrzu. Co ciekawe, niektóre drzewa, krzewy lub kwiaty rosną zupełnie dziko – sprawiają wrażenie jakby zupełnie nikt ich nie pilnował i nie docinał.

Muzeum zabawek

Jedno z najciekawszych miejsc w Brukseli dla dzieci. Bardzo dobre miejsce miejsce na wycieczkę. Około 1000 m² powierzchni wypełnionej atrakcjami dla najmłodszych i nie tylko. Okresowo zmieniające się wystawy. Dorośli 6,5 €,  dzieci 5,5 €.
Musée du Jouet A.S.B.L.
Rue de l’Association, 24
1000 Brussels
Czytaj więcej na stornie o muzeach.


Okolice Brukseli

Przyjeżdżając do Brukseli warto się wybrać poza ścisłe granice jej centrum i zwiedzić też inne interesujące dzielnice. Dobrym tego przykładem jest Antwerpia, Brugia i Liege.

Antwerpia

Nie da się ukryć, że Antwerpia pod względem historycznym oraz artystycznym jest jednym z najciekawszych miejsc w Belgii. Niemal na każdym kroku pojawiają się zabytki i interesujące pamiątki przeszłości.

Zwiedzanie w Antwerpii należy rozpocząć od gotyckiej katedry Najświętszej Marii Panny (Onze-Lieve-Vrouwekatedraal). Katedra datowana jest na XIV – XVI wiek. Jej cechą charakterystyczną jest siedem naw. W sumie jest to największy kościół w Belgii.

W pobliżu Onze-Lieve-Vrouwekatedraal istnieje Grote Markt z renesansowym ratuszem i XVI-wiecznymi, bogato zdobionymi kamieniczkami. Z kolei forteca Steen, położona nad pobliską rzeką, jest najstarszym budynkiem w mieście. Jej powstanie datuje się na XII wiek.

Oprócz wspomnianych budowli warto też zobaczyć jeden z najstarszych drapaczy chmur w Europie, czyli 24-piętrowy Torengebouw. Interesujące zbiory posiada również Muzeum Rubensa. Ten słynny malarz urodził się bowiem w Brukseli, w związku z czym nie mogło tu zabraknąć muzeum jemu poświęconego. Wspominając o muzeach, warto się wybrać do Muzeum Królewskiego, które oprócz prac Rubensa, wystawia również dzieła Van Dycka, Halsa i Breugela oraz obrazy współczesnych malarzy. Natomiast miłośnicy morza powinni się udać do Nationaal Scheepvaartmuseum (Muzeum Morskie), w którego zasobach znajduje się wiele pięknych modeli statków.

Brugia

Brugia stanowi śródmieście Brukseli. Co ciekawe, jego zabudowa nie zmienia się od niemal 400 lat. Przy ulicach usytuowano zabytkowe kamienice, piękny ratusz oraz kościół Najświętszej Marii Panny, ze 116-metrową, najwyższą wieżą w kraju.

Niezwykle cenne relikwie posiada XII – wieczna Bazylika świętej Krwi Heilig-Bloed Basiliek. Przechowywana jest w niej fiolka z krwią Jezusa Chrystusa.

Liege

Liege bardzo często określane jest mianem miasta – muzeum. Określenie to zawdzięcza swojej zabytkowej, wyjątkowo cennej architekturze.

Warto zajrzeć tu do Muzeum Curtisa, w którym znajdują się najbogatsze w kraju zbiory sztuki użytkowej. Jedne z najbogatszych zbiorów na świecie posiada również Muzeum Broni.

Ponadto do wyjątkowo cennych zabytków Liege należą: gotycka katedra i pałac biskupi oraz liczne kościoły i pałace arystokratów. Warto dodać, że w Liege urodził się i część swego życia spędził belgijski pisarz powieści kryminalnych, Georges Simenon.

Walibi

Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczy także wizyta w Walibi, czyli parku rozrywki położonym w sąsiedztwie Brukseli. Moc atrakcji dostarczą super szybkie kolejki, zjeżdżalnie wodne, kąpiele w gorących basenach oraz wyjątkowo zróżnicowane karuzele.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.