Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuk Pięknych

Plac Marii Teresy, który utworzono ok. 1820 r. stanowi obecnie centrum życia muzealnego we Wiedniu. Na jego środku znajduje się pomnik cesarzowej, zaś po przeciwnych stronach placu usytuowano Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuk Pięknych. Ich twórcami byli Gotrfried Semper i Karl von Hasenauer.

Są to budowle w stylu włoskiego renesansu. Odznaczają się wysokimi kopułami, zwieńczeniami w kształcie balustrady, posągami sławnych ludzi oraz długą fasadą z półpilastrami i kolumnami.

Muzeum Historii Naturalnej należy do najbogatszych i najlepiej wyposażonych muzeów przyrodniczych na świecie. Z kolei Muzeum Historii Sztuk Pięknych posiada niezwykle cenną galerię obrazów.

Belvedere

Belvedere to niesamowity pałac barokowy, do którego przylega kompleks ogrodowy. Jego twórcą był architekt Johann Lukas von Hildebrandt, który zaprojektował Belvedere dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.

Budowla dzieli się na Górny i Dolny Belvedere. Pierwszy z nich pełnił rolę reprezentacyjną. To właśnie tu odbywały się bankiety i inne ważne uroczystości. Z kolei Dolny był letnią rezydencją. Pomiędzy tymi pałacami rozpościera się przepiękny ogród utrzymany w stylu francuskim. Znajduje się w nim wiele cennych posągów, pomników i rzeźb. Nieco dalej zlokalizowano Ogród Botaniczny, należący do wiedeńskiego uniwersytetu.

W Belvedere funkcjonuje galeria sztuki, muzeum sztuki średniowiecznej oraz muzeum baroku. Złożono tu prace m.in. Gustawa Klimta (Pocałunek i Edyta), Egona Schiele, Oskara Kokoschki, francuskich impresjonistów (Monet, Van Gogh, Renoir, Cézanne) oraz kolekcje Wiedeńskiej Secesji (dzieła Georga Waldmüllera oraz Hansa Makarta i Antona Romako).

Galeria Albertina

Galeria Albertina została poświęcona grafikom. Obecnie znajduje się w niej ponad milion druków i 60 tys. rysunków. Wśród nich można podziwiać najlepsze prace Dürera, szkice do portretów dzieci autorstwa Rubensa oraz prace wykonane m.in. przez Schielego, Cézanna, Klimta, Kokoschki, Picassa, Chagalla, Malewitscha, Rothko, Rainera czy Rauschenberga.

Muzeum Sztuki Stosowanej MAK

Muzeum poświęcone wzornictwu przemysłowemu. To właśnie tu zgromadzono przedmioty powszechnego użytku, które pomimo upływu lat zadziwiają swoją formą, kształtem, kolorystyką, materiałem czy sposobem wykonania. Można tu znaleźć wyroby z porcelany, szkła, srebra, plastiku, a także meble i tkaniny. Muzeum szczyci się m.in. meblami giętymi Thoneta, pozłacanym projektem fryzu autorstwa Gustava Klimta czy też biedermeierowskimi kanapami w jaskrawych kolorach różu, zieleni, żółci i czerwieni.

Muzeum Liechtensteinów

W omawianym muzeum zgromadzono największe dzieła takich twórców, jak Rubens, van Dyck, Lucas Cranach und Raffael, Rembrandt, van Ruysdael i Hamilton. Oprócz tego można tu podziwiać jedną z najlepiej zachowanych francuskich karoc paradnych. Jednak największym atutem jest Badminton cabinet, biurowy sekretarzyk wykonany pod koniec XVIII stulecia przez mistrzów florenckich. To z całą pewnością najcenniejszy mebel świata, który w 2004 roku trafił na aukcję. Sprzedano go za astronomiczną sumę niemal 27,5 mln euro.

Będąc w Muzeum Liechtensteinów warto też zobaczyć bogatą kolekcję mebli, rzeźb, obrazów i porcelany. To jedna z największych i najliczniejszych takich ekspozycji na świecie.

Muzeum Leopolda

Mieści się ono w wyjątkowej Dzielnicy Muzealnej (MQ). Znajduje się w zabytkowym secesyjnym budynku, który nawet jak na warunki wiedeńskie jest przykładem wybitnego dzieła architektonicznego. Tak czy inaczej zgromadzono tu przede wszystkim prace Egona Schiele, Gustava Klimta czy Josefa Hofmanna.

Centrum Architektury

Bez wątpienia jest to miejsce, w którym można znaleźć wszystkie odpowiedzi dotyczące architektury (zarówno austriackiej, jak i światowej). Wiedeńskie Centrum cieszy się bowiem ogromną renomą, nie tylko z racji posiadanych zbiorów, ale i przeprowadzanych prac czy badań. W ostatnim czasie wiele informacji udostępnianych jest szerszemu gronu odbiorców. Rozwiązanie nurtujących nas problemów można znaleźć zarówno na miejscu, jak i on-line.

Muzeum dla dzieci ZOOM

To idealne miejsce dla dzieci ciekawych świata, chcących poznać funkcjonowanie wielu rzeczy czy też rozstrzygnąć działanie niektórych przedmiotów. W Muzeum ZOOM można wszystkiego dotknąć, odkryć, poczuć, zgłębić. Dzięki temu jest możliwe poznawanie świata za pomocą wszystkich zmysłów.

Muzeum zajmuje 1600 mkw. powierzchni. Podzielono je na kilka stref, w których mogą przebywać również dorośli. Najmłodsi mogą więc udać się do ZOOM Ocean, Studio, Laboratorium lub też mogą obejrzeć Wystawę ZOOM.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.