Hofburg

To oficjalna rezydencja Habsburgów. Wybudowano ją w XII wieku. Swoje funkcje reprezentacyjne pełniła aż do XX wieku. W międzyczasie była poddawana wielu przebudowom i modyfikacjom. Obecnie jest to znaczny kompleks budynków, placów, dziedzińców i ogrodów.

Hofsburg - rezydencja Habsburgów - Wiedeń - zabytki

Pałac Schönbrunn

Pałac zbudowano z polecenia cesarza niemieckiego Leopolda I. W 1996 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie dominuje tu barokowy wystrój nadany za panowania Marii Teresy. We wnętrzach można dostrzec liczne freski i sztukaterie. Zwiedzającym udostępniono m.in. królewskie apartamenty. W znajdującej się obok przybudówce funkcjonuje Muzeum Powozów. Istnieje tu również Palmiarnia, Glorietta i Fontanna Neptuna.

Należy podkreślić, że ze 1441 komnat do dyspozycji zwiedzających oddano zaledwie 45. Wnętrza utrzymano w stylu rokoko i ozdobione czeskimi lustrami kryształowymi oraz piecami fajansowymi. Na tym tle wyjątkową skromnością odznaczają się komnaty mieszkalne i gabinety cesarza Franciszka Józefa.

Pałac Schönbrunn - dziedzictwo UNESCO - Wiedeń

Jeśli chodzi o historię poszczególnych pomieszczeń, to warto przypomnieć, że w Sali Lustrzanej koncertował Mozart już jako sześcioletnie dziecko. Z kolei w Okrągłym Gabinecie Chińskim Maria Teresa odbywała tajne konferencje z kanclerzem księciem Wenzelem Antonem von Kaunitzem. W innym pokoju konferował Napoleon. Natomiast w Błękitnym Salonie Chińskim cesarz Karol I podpisał zrzeczenie się z udziału w rządach. Na uwagę zasługuje również Pokój Milionowy. Jego ściany zostały wybite drewnem różanym i ozdobione cennymi miniaturami z Indii i Persji. Dzięki swojemu wystrojowi zalicza się do najpiękniejszych wnętrz rokokowych na świecie.

Ratusz

Powstał pod koniec XIX stulecia. Podczas jego budowy wzorowano się na ratuszu znajdującym się w Brukseli. Wraz z Uniwersytetem i Parlamentem stanowi centrum administracyjne Wiednia.

Wyróżnikiem ratusza jest strzelista, 100-metrowa wieża, na szczycie której znajduje się 3-metrowy posąg (tzw. Żelazny Człowiek).

Parlament

Gmach austriackiego parlamentu wzniesiono w latach 1874-1883. Jego projektant wzorował się na architekturze starożytnych Aten. Z tego też względu budynek wyróżnia się wysuniętą ku przodowi częścią centralną z ośmioma korynckimi kolumnami i dwoma skrzydłami bocznymi z kolumnadami. Oprócz tego znajduje się tu monumentalna fontanna przedstawiająca Pallas Atenę, cztery brązowe posągi jeźdźców na koniach oraz posągi historyków greckich.

Katedra św. Stefana - zabytki Wiednia

Katedra Św. Szczepana (Stefana)

Uchodzi za najwspanialszą budowlę gotycką nie tylko w Wiedniu, ale i w całej Austrii. Katedrę postawiono na ruinach kościoła romańskiego z XIII wieku. Charakterystycznym elementem architektonicznym świątyni jest 137 – metrowa wieża, o której Austriacy mówią pieszczotliwie „Stefanek”. Przy dobrej pogodzie jest widoczna z odległości ok. 100 km.

Opera Państwowa

Operę Państwową w Wiedniu zalicza się do najważniejszych teatrów muzycznych na świecie. Udekorowano ją z ogromnym przepychem. Na widowni przygotowano ponad 2200 miejsc. W styczniu bądź w lutym odbywa się tu Opernball, czyli uroczysty bal karnawałowy w Operze. Parter widowni przekształca się w takiej sytuacji w ogromną salę balową.

Opera w Wiedniu - zabytki

Teatr Dworski

Teatr Dworski zaprojektował Gottfrid Semper i Karl von Hasenauer. Inauguracyjnym przedstawieniem był dramat Schillera „Wallenstein”. Działania wojenne nie oszczędziły tej budowli. Ocalały jedynie skrzydła boczne budynku, dzięki czemu na sklepieniach nad schodami można nadal oglądać freski Gustava Klima i Franza Matscha.

Teatr Dworski w Wiedniu - zabytki wiedeńskie

Po wojnie odrestaurowano Teatr. Obecnie uznaje się go za jeden z najpiękniejszych teatrów w Europie.

 

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Zabytki Wiednia”: 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Wieden to jedyne miasto gdzie komunikacja jest rozwinieta na najwyzszym poziomie.

  2. Miasto pięknych zabytków. Łatwo sie poruszac. Metro, tramwaje i pociagi miejskie. Wsiadasz i jesteś. Nie czekasz jak u nas. A jaka kawa. Samo wykonanie i podanie. Czuje smak nawet teraz. Czysto. Pieknie. ZACHWYT. Polecam każdemu. Zwiedzaj ,odpoczywaj i baw się. POLECAM.

  3. W Wiedniu mieszka moja córka już od 22 lat.Jest to cudowne miasto,które za każdą wizytą odkrywam na nowo.Cała Austria jest cudowna .Namawiam na urlop w tym kraju.CUUUdowny.

  4. Wieden do piekne zabytkowe miasto.Kazdy zakatek jest godny ogladania.W tym miescie nie mozna sie nudzic.A kawa w kawiarni Havelka /jedna z najstarszych/jest pyszna.