Zoo, Wiedeń

 

Prater

Prater jest ogromnym parkiem, położonym Wesołe miasteczko w Wiedniu - Pratermiędzy Dunajem a Kanałem Dunaju. Zajmuje obszar ponad 1700 hektarów. Dawniej były to znakomite tereny łowieckie, ale obecnie przekształcono je w miejsce zabaw i spotkań Wiedeńczyków. Można tu znaleźć wszelkiego rodzaju atrakcje, wśród których są m.in. różnorodne kolejki, strzelnice i salony gier. Nie brakuje tunelów śmiechu.

Grinzing

Grinzing był niegdyś odrębną miejscowością, dziś jest jedną z dzielnic Wiednia, położoną na stokach Lasku Wiedeńskiego (Wienerwald). To typowy ośrodek turystyczny, który odwiedza się m.in. ze względu na winiarnie Heurigen i wesołe, pełne życia uliczki.

Dzielnica Muzealna (MQ)

W Wiedniu funkcjonuje ponad 100 muzeów, przy czym większość z nich zlokalizowano w niespotykanym na skalę światową kompleksie architektonicznym. Ta specyficzna Dzielnica Muzeów zachęca zwiedzających do odwiedzenia m.in. Muzeum Leopolda (Leopold Museum), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum Moderner Kunst) czy też Hala Sztuki (Kunsthalle).

Dzielnica Muzealna zalicza się do pierwszej dziesiątki największych terenów, które oddano na potrzeby instytucji kulturalnych. W sumie zajmuje ok. 60 tys. mkw. powierzchni. Gros jej obiektów znajduje się w dawnych cesarskich stajniach dworskich. Nic więc dziwnego, że dochodzi tu do przemieszania wielu stylów (dominuje jednak barok i styl nowoczesny).

Karls Garten

Od wiosny 2014 r. widok działkowców w pobliżu Karlsplatz nie powinien specjalnie zdziwić. Miasto przekazało bowiem teren 0,2 ha tuż przy Kunsthalle/Karlsplatz na tzw. „urban gardening”.

ławka z palet - Karls Garten

Fot. PID

Teren dopiero co otwartego „Karls Garten” leży praktycznie w samym sercu austriackiej stolicy, dotychczas nie pełnił jednak konkretnej funkcji. Obszar zagospodarowano i oprócz funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej służy teraz również jako ogród działkowy. Ten ogólnodostępny ogród ma pokazać jak „urban gardening” może wyglądać i funkcjonować nawet jeśli otaczają go zabytki i ruch wielkomiejski. Zaplanowano tu uprawę około 50 rodzajów drzew i krzewów owocowych, warzyw, a nawet zbóż. A do tego teren wyposażono w meble ogrodowe stworzone z palet i zrobiło się naprawdę bardzo przyjemnie. Wprawdzie to nie Park Schönbrunn, ale jest tu swojsko i ekologicznie. „Karls Garten” ma pełnić dodatkowo funkcję edukacyjną. Dla dzieci szkolnych i przedszkolnych przygotowano ofertę licznych warsztatów i imprez, których celem jest promowanie sadzenia i pielęgnacji roślin nawet w centrum metropolii. Szczegółowy program imprez oraz bliższe informacje na stronie: www.karlsgarten.at.

Tiergarten Schönbrunn Zoo Vienna

Najstarszy na świecie działający ogród zoologiczny. W 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w parku Schönbrunn na południe od zespołu pałacowego, niedaleko palmiarni. Zoo otwarto w 1752 roku. Zajmuje 17 hektarów. Wśród zwierząt, które można zobaczyć są między innymi: pandy, geparty, koale czy słonie afrykańskie.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.