Komunikacja miejska – informacje ogólne

Komunikacja miejska w Wiedniu jest bardzo dobrze zorganizowana. Istniejąca sieć metra, tramwajów i autobusów umożliwia dotarcie w niemal każdy zakątek stolicy Austrii. Trzeba pamiętać też o tym, że Austrię podzielono na strefy. Wiedeń znajduje się w jednej strefie, jeżeli jednak chcemy udać się poza jego granice, to należy zorientować się w cenach i rodzajach potrzebnych biletów.

Na wymienione powyżej rodzaje środków transportu publicznego obowiązuje ten sam bilet. Można go kupić w automatach, kioskach, sklepach tytoniowych, biurze informacji turystycznej, na stacjach metra oraz w samych pojazdach komunikacji miejskiej. Istnieją następujące rodzaje biletów:

 • Bilet jednorazowy: € 2,20 (ulgowy dla dzieci €1,10)
 • 24-godzinny bilet sieciowy: € 7,60
 • 48-godzinny bilet sieciowy: € 13,30
 • 72-godzinny bilet sieciowy: € 16,50
 • bilet tygodniowy (obowiązuje tylko od poniedziałku do poniedziałku do godz. 9.00): € 16,20
 • bilet na zakupy Einkaufskarte 6,10€ – Ważny w dni pracujące od poniedziałku do soboty między 8:00 a 20:00, bilet jest ważny na nieograniczoną liczbę podróży, można przekazać bilet innej osobie.
 • bilet tygodniowy Wochenkarte– 16,20€, (nie mylić z 7-dniowym), ponieważ ten bilet jest ważny od poniedziałku (godz. 0:00) do kolejnego poniedziałku do godz. 9:00. Można go przekazać osobie trzeciej.
 • bilet miesięczny Monatskarte– 48,20€, ważny bez dokumentu tożsamości i bez zdjęcia. Można go np. pożyczyć współlokatorowi. ;) Nie opłaca się odkąd wprowadzono niższą cenę biletu rocznego, jeśli oczywiście kupuje się go dłużej jak siedem miesięcy (7×48,20€=385,60€)
 • bilet roczny Jahreskarte– 365€ płatne gotówką lub 375€, gdy opłata pobierana jest z konta 12 razy rocznie. Dwoje dzieci do 15 r.ż. w sobotę od godz. 12:00 jeżdżą za darmo z osobą posiadającą bilet roczny. Przewóz roweru (w pociągu i metrze) i psa na terenie Wiednia gratis. Dla kogoś kto mieszka i ma stały meldunek w Wiedniu najbardziej opłaca się kupić ten bilet. Dodatkowo otrzymuje się zniżki na różne atrakcje np. zniżka na roczną kartę do KHM – Muzeum Historii Sztuki.

Emeryci ( kobiety powyżej 60-tego, mężczyźni od 65-tego roku życia płacą 50% ceny biletu).

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Jazda na gapę jest droga i kosztuje 100 euro + cena biletu.

Szczególnie korzystna oferta dla rodzin

Podczas wiedeńskich ferii szkolnych oraz w niedziele i święta wszystkie dzieci do lat 15 (za okazaniem legitymacji!) jeżdżą gratis. Dzieci do lat 6 przejazd wiedeńską komunikacją miejską mają zawsze za darmo.

Karta Wiedeńska (Vienna City Card)

 • Bilet rabatowy 24-, 48- lub 72-godzinny.
 • Ponad 210 atrakcji
 • Bezpłatny przejazd metrem, autobusami i tramwajami
 • Jedno dziecko, które nie ukończyło jeszcze 15. roku życia może skorzystać bezpłatnie w ramach biletu za
 • € 13,90/€ 21,90/€ 24,90
 • Do nabycia w hotelach oraz w centrum informacji turystycznej Tourist-In
 • Bilet koloru białego uprawnia na przejazd Big Bus Vienna ale nie posiada w ofercie darmowej komunikacji miejskiej

 

Tramwaje

Tramwaje we Wiedniu są bardzo punktualne. Wyjeżdżają o 5.30 i kursują do północy. Istnieją tu 32 linie z imponującą liczbą 1132 przystanków. Łączna długość tras wynosi aż 223 km.W Wiedniu linie tramwajowe jeżdżą już od 1865 r. Oprócz klasycznych tramwajów kursują również pojazdy niskopodłogowe (Ultra Low Floor – ULF), które ułatwiają poruszanie się po mieście osobom niepełnosprawnym. W przyszłości planowana jest wymiana wszystkich tramwajów na niskopodłogowe.

Autobusy

Autobusy kursują w godz. 6.00-24.00. W sumie w Wiedniu funkcjonuje 80 linii, których łączna długość wynosi ok. 625 km. Występuje tu bardzo dużo przystanków. Autobusy są wygodne, zapewniają komfortową podróż.Oznaczenia autobusów składają się z cyfr i liter A lub B (np. 4A). Sprawne przemieszczanie się po wąskich ulicach Wiednia umożliwiają specjalnie przystosowane autobusy „City Bus”, kursujące nawet w 1. dzielnicy

Autobusy nocne

Autobusy nocne pojawiają się na drogach Wiednia po północy. Kursują do 5.00. Dowiozą do wszystkich przedmieść stolicy Austrii. Sporo tras biegnie przez Ringstratte, Schwedenplatz, Schottentor i Staatsoper. 26 autobusów linii nocnych oznaczonych jest literą „N” Obowiązują tu inne bilety niż w pozostałych przypadkach.

Metro

Podobnie jak w większości innych przypadków, tak i tu metro jest najszybszym środkiem transportu. Jego trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić dotarcie do wszystkich najważniejszych zabytków.

Występuje tu pięć linii:

 • U-1 linia czerwona
 • U-2 linia fioletowa
 • U-3 linia pomarańczowa
 • U-4 linia zielona
 • U-6 linia brązowa.

Na ich łącznej długości 79,2 km znajduje się 109 przystanków. Wszystkie perony wyposażone są w elektroniczne tablice informacyjne dla pasażerów, które wyświetlają nie tylko kierunek jazdy, ale i czas oczekiwania na przyjazd metra.

W piątkową i sobotnią noc oraz przed dniami świątecznymi metro kursuje nawet 24 h na dobę.

Kolej miejska

Obowiazuje ten sam bilet jak na komunikację miejską – opłata dodatkowa przy wyjeździe poza strefę 1 (miasto Wiedeń). Nowy Dworzec Centralny (Hauptbahnhof) znajduje się w miejscu dawnego Südbahnhof (blisko Belwederu) i obsługuje kierunki wschodnie (m.in. Bratysława i Budapeszt)

Taxi

Taksówki w większych miastach Austrii posiadają oficjalne taxometry. Opłata podstawowa to 3.80 euro w ciągu dnia oraz 1.40 euro za kilometr. Przy kursach z Wiednia na lotnisko (trzeba przy zamówieniu zaznaczyć, że jest to kurs na lotnisko) jest pobierana dopłata ok. 11 euro za jazdę powrotną.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.