Komunikacja miejska Wiednia

Komunikacja miejska – informacje ogólne

Komunikacja miejska w Wiedniu jest bardzo dobrze zorganizowana. Istniejąca sieć metra, tramwajów i autobusów umożliwia dotarcie w niemal każdy zakątek stolicy Austrii. Trzeba pamiętać też o tym, że Austrię podzielono na strefy. Wiedeń znajduje się w jednej strefie, jeżeli jednak chcemy udać się poza jego granice, to należy zorientować się w cenach i rodzajach potrzebnych biletów.

Na wymienione powyżej rodzaje środków transportu publicznego obowiązuje ten sam bilet. Można go kupić w automatach, kioskach, sklepach tytoniowych, biurze informacji turystycznej, na stacjach metra oraz w samych pojazdach komunikacji miejskiej. Istnieją następujące rodzaje biletów:

 • Bilet jednorazowy (Fahrschein) – ważny 1h – można się przesiadać ale nie przerywać jazdy – 2,00 euro zniżka dla dzieci i emerytow 1,00 euro
 • Bilet dzienny (Einkaufskarte) 08.00 – 20.00 – 4,60 euro
 • Bilet sieciowy 24 godzinny (24 Stunden Wien Karte) – ważny od momentu skasowania – 5,70 euro
 • Bilet sieciowy 72 godzinny (72 Stunden Wien Karte) – ważny od momentu skasowania – 13,60 euro
 • Karta Wiedeńska (Wien Karte) 72 godzinny bilet uprawniający do licznych zniżek, ważny od momentu skasowania – 19,00 euro
 • Karta tygodniowa (Wochenkarte) karta ważna od poniedziałku do niedzieli – 14,00 euro
 • Bilet 8 dniowy (8-Tage Karte) 8 dowolnie wybranych dni, równocześnie z biletu może korzystać kilka osób – 27,20 euro
 • Karta miesieczna (Monatskarte) 49,00 euro
 • Karta roczna (Jahreskarte) 365,00 euro

Dzieci (do 15 roku życia), emeryci ( kobiety powyżej 60-tego, mężczyźni od 65-tego roku życia płacą 50 % ceny biletu).

Jazda na gapę jest droga i kosztuje 100 euro + cena biletu.

Szczególnie korzystna oferta dla rodzin

Podczas wiedeńskich ferii szkolnych oraz w niedziele i święta wszystkie dzieci do lat 15 (za okazaniem legitymacji!) jeżdżą gratis. Dzieci do lat 6 przejazd wiedeńską komunikacją miejską mają zawsze za darmo.

Karta Wiedeńska (Vienna Card)

Więcej niż 210 zniżek i bezpłatny przejazd metrem, autobusem, tramwajem przez 72 godziny z kartą rabatową za jedyne 19,90 euro.

Tramwaje

Tramwaje we Wiedniu są bardzo punktualne. Wyjeżdżają o 5.30 i kursują do północy. Istnieją tu 32 linie z imponującą liczbą 1132 przystanków. Łączna długość tras wynosi aż 223 km.

Autobusy

Autobusy kursują w godz. 6.00-24.00. W sumie w Wiedniu funkcjonuje 80 linii, których łączna długość wynosi ok. 625 km. Występuje tu bardzo dużo przystanków. Autobusy są wygodne, zapewniają komfortową podróż.

Autobusy nocne

Autobusy nocne pojawiają się na drogach Wiednia po północy. Kursują do 5.00. Dowiozą do wszystkich przedmieść stolicy Austrii. Sporo tras biegnie przez Ringstratte, Schwedenplatz, Schottentor i Staatsoper.

Obowiązują tu inne bilety niż w pozostałych przypadkach. Za jeden bilet trzeba zapłacić 1,10 euro, a za cztery – 3,30 euro.

Metro

Podobnie jak w większości innych przypadków, tak i tu metro jest najszybszym środkiem transportu. Jego trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić dotarcie do wszystkich najważniejszych zabytków.

Występuje tu pięć linii:

 • U-1 linia czerwona
 • U-2 linia fioletowa
 • U-3 linia pomarańczowa
 • U-4 linia zielona
 • U-6 linia brązowa.

Stacje metra oznaczone są niebieskim sześcianem z literą U. Długość wszystkich linii metra to 62 km. Wybudowano 86 stacji.

W piątkową i sobotnią noc oraz przed dniami świątecznymi metro kursuje nawet 24 h na dobę.

Kolej miejska

Obowiazuje ten sam bilet jak na komunikację miejską – opłata dodatkowa przy wyjeździe poza strefę 1 (miasto Wiedeń). Nowy Dworzec Centralny (Hauptbahnhof) znajduje się w miejscu dawnego Südbahnhof (blisko Belwederu) i obsługuje kierunki wschodnie (m.in. Bratysława i Budapeszt) – od 2014 roku będzie obsługiwal wszystkie połączenia kolejowe z Europy.

Taxi

Taksówki w większych miastach Austrii posiadają oficjalne taxometry. Opłata podstawowa za kilometr w Wiedniu to 2,50 euro w ciągu dnia oraz 2,60 euro w nocy (w godz. 23:00-6:00) oraz w dni świateczne i w niedziele. Przy kursach z Wiednia na lotnisko (trzeba przy zamówieniu zaznaczyć, że jest to kurs na lotnisko) jest pobierana dopłata ok. 11 euro za jazdę powrotną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.