Pałac Królewski (Kungliga Slottet)

Jak sama nazwa wskazuje, dawniej znajdowała się tu rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze umocowania powstały w X wieku, zaś mury tutejszej twierdzy stanęły 200 lat później. W kolejnym stuleciu twierdzę przebudowano na królewską siedzibę.

W 1697 r. renesansowy pałac (przebudowany z woli Wazów) doszczętnie spłonął. Na jego miejscu stanęła nowa budowla, stanowiąca mieszaninę stylu rzymskiego, włoskiego, francuskiego i szwedzkiego. W 1754 r. jako pierwszy monarcha osiadł tu król Adolf Fryderyk.

Kościół św. Mikołaja (Storkyrkan lub Sankt Nicolai kyrka)

Jest to niezwykle znana i ceniona w Szwecji katedra, w której odbywają się wszystkie istotniejsze uroczystości dworskie (koronacje, śluby, chrzty czy pogrzeby). Poza tym w świątyni można podziwiać bezcenne dzieła sztuki, jak chociażby rzeźbę Bernta Notkego, upamiętniającą Świętego Jerzego ze smokiem czy też obraz nieznanego autora przedstawiający Sąd Ostateczny.

Warto podkreślić, że fasada kościoła została z czasem dostosowana do otoczenia Pałacu Królewskiego. Również w jej wnętrzu znajdują się królewskie ławy i ambona.

Ratusz (Stadshuset)

Sztokholmski ratusz powstał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1923 roku. Uchodzi jednak za jeden z symboli miasta.

Jego architektem był Ragnar Östberg, zainspirowany weneckim Pałacem Dożów. Do wykończenia i dekoracji wnętrz zaprosił wielu cenionych szwedzkich artystów, m.in. Carla Malstema i Maję Sjöström. To właśnie tu rodzina królewska wydaje uroczyste bankiety na cześć laureatów Nagrody Nobla.

Dom Rycerstwa (Riddarhuset)

Doskonały przykład holenderskiego baroku, który został z powodzeniem przeszczepiony na szwedzki grunt. Świetnie oddaje XVII – wieczne kształty i kolory. Dawniej odbywały się tu obrady stanu arystokratycznego, który był jednym z czterech reprezentowanych w szwedzkim parlamencie stanowym (do 1866 roku).

Wrak statku wojennego Vasa

Statek, który miał być królewskiej szewdzkiej floty. Zatonął jednak podczas swojego dziewiczego rejsu w 1628 roku. Wrak wyłowiono w 1961 roku podczas jak na tamte czasy bardzo innowacyjnej i technologicznie zaawansowanej operacji. Statek zachował się w bardzo dobrym stanie. Maszty zostały zrekonstruowane. Odwiedzany jest przez poand milion turystów rocznie.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

One thought on “Zabytki Sztokholmu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.