Skarbiec (Skattkammaren)

Muzeum znajduje się bezpośrednio pod Salą Tronową w Pałacu Królewskim. Chętni mogą zobaczyć bogaty zbiór szwedzkich regaliów, w tym miecz króla Gustawa Wazy i koronę Eryka XIV.

Skansen

Jest to pierwszy w Szwecji skansen i ogród zoologiczny. Znajduje się na wyspie Djurgården w Sztokholmie.

Obydwa obiekty powstały w 1891 roku, a ich założycielem był Artur Hazelius. Celem Skansenu jest ukazanie dawnego sposobu życia w różnych rejonach kraju jeszcze przed epoką industrialną.

Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej i Bliskiego Wschodu (Medelhavsmuseet)

W powstałym w 1954 roku muzeum gromadzone są zbiory archeologiczne nawiązujące tematycznie do rejonów Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Jednym z ciekawszych eksponatów jest kolekcja terakotowych figurek odkrytych na Cyprze.

Muzeum Narodowe, Nationalmuseum

Znajduje się na półwyspie Blasieholmen w samym centrum Sztokholmu. Jego zbiory zapoczątkował król Gustaw Waza, który podarował cenną kolekcję obrazów. Dominowały wśród nich prace artystów z północnych Niemiec i Flamandii. Z czasem zbiory zaczęły się znacząco wzbogacać, wystarczy wspomnieć, że 400 nowych obrazów podarował Nationalmuseum król Karol XV.

Muzeum okrętu Wasa( Vasamuseet)

Muzeum należy do najchętniej i najczęściej odwiedzanych obiektów w Sztokholmie. Wiąże się to najprawdopodobniej z faktem, iż Trasa – znany królewski okręt wojenny – najpierw zatonął, a następnie został wydobyty i przekształcony w muzeum.

Powstał między 1626 a 1628 rokiem na rozkaz króla Gustawa Adolfa. Niestety, okręt przeczył sztuce budowy obiektów marynistycznych: był po prostu zbyt długi i za wysoki w porównaniu do swojej szerokości. Okręt zdołał przepłynąć jedynie kilka mil, po czym przewrócił się i zatonął. O sabotaż i zmianę danych konstrukcyjnych zostali oskarżeni Polacy.

Statek odnalazł archeolog – amator w 1956 roku. Wtedy też podjęto decyzję o wydobyciu wraku. Co ciekawe, część prac renowacyjnych odbyła się jeszcze pod wodą, niektóre z nich trwają do tej pory. Warto też dodać, że we wraku znaleziono przeszło 14 tys. przedmiotów, w tym ponad 700 rzeźb i 6 zapasowych żagli.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.