Podróż samolotem

W Sztokholmie i jego najbliższej okolicy funkcjonują cztery lotniska, aczkolwiek tylko dwa z nich mają znaczenie międzynarodowe. Chodzi o port lotniczy Arlanda i Bromma.

Lotnisko Arlanda

Jest to największy i najważniejszy port lotniczy w stolicy Szwecji. Znajduje się ok. 40 km na północ od Sztokholmu. Codziennie lądują tu samoloty LOT – u, Lufthansy, KLM – u i SAS – u. Nie są to jednak loty bezpośrednie, ale wymagają przesiadek.

Dojazd z lotniska Arlanda do centrum

Pociągiem

Pomiędzy lotniskiem a centrum miasta kursuje wyjątkowo szybki pociąg Arlanda Express. Pokonuje on ok. 40 km w 20 minut. Bilet kosztuje ok. 200 SEK (koron szwedzkich) lub 100 SEK dla osób poniżej 25 lat.

Autobusem

Przystanek autobusowy znajduje się w pobliżu dworca kolejowego. Koszt biletu między lotniskiem a City Terminal to wydatek rzędu ok. 90 -110 SEK; bilety w autobusie można kupić jedynie za pomocą karty płatniczej. Kursy odbywają się autobusami Flygbussarna i trwają ok. 35 minut.

Taksówką

Przejazd taksówką z lotniska do centrum miasta jest najdroższy i najdłuższy. W sumie zajmuje ok. 40 minut i zabiera 400-550 SEK.

Lotnisko Bromma

Na lotnisku Bromma lądują głównie samoloty czarterowe, należące do lokalnych przewoźników oraz prywatne awionetki. Tutaj też kierowany jest ruch Malmö Aviation. Dodatkowo znajdują się tu dwa aerokluby.

Dojazd z lotniska Bromma do centrum

Autobusem

Pomiędzy lotniskiem a centrum miasta kursują głównie autobusy. Ich rozkłady jazdy dostosowano do godzin przylotów i odlotów tutejszych samolotów. Kursy odbywają się do City Terminal.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.