Komunikacja – informacje ogólne

Komunikacja miejska w Sztokholmie funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie. W jej ramach można się przemieszczać metrem, autobusami, szybką kolejką podmiejską i regionalną. Warto pamiętać, że jeżdżą tu trzy koleje regionalne, z czego jedna jest wąskotorowa. Całością transportu naziemnego zarządza Storstockholms Lokaltrafik (SL), aczkolwiek zleca ona innym firmom utrzymanie i naprawę sieci.

W stolicy Szwecji obowiązuje wspólny bilet na wszystkie środki komunikacji, które kursują po całym regionie sztokholmskim. Dzięki temu można się przesiadać z kolejki na autobus czy metro. Oprócz tego istnieją bilety w formie kuponów jednoprzejazdowych oraz kart podróżnych. Te ostanie mają wyjątkowo zróżnicowany okres ważności – od 24 godzin do jednego roku. Bilety ulgowe przysługują osobom w wieku do 20 lat oraz powyżej 65 roku życia.

Istnieją trzy strefy, cała sieć metra mieści się w jednej – zon A, za podróż w ramach jednej strefy płaci się zawsze dwa kupony – czyli 30 koron, w zależności od rodzaju biletu (w tym wypadku normalnego). Za przejazd w dwóch strefach należy zapłacić za 3 kupony, we wszystkich trzech – za cztery.

Dorośli za kupiony wcześniej w automacie lub za pomoca SMS jednorazowy bilet ważny w jednej strefie (kupong) płacą 30 kr (ulgowe bilety kosztują wtedy 18 kr). Ceny biletów tego typu na kolejne strefy to 45 i 60 kr. Uwaga, nie ma możliwości zakupu biletu na pokładzie autobusu.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Natomiast kupiony w kasie metra lub kolejki kupong kosztuje 20 kr.

Cena kupong zakupionego na sztuki w punktach obsługi, kioskach i sklepach spożywczych etc wynosi 15 kr. Można też kupić wcześniej pakiet 16 sztuk biletów, tzw. förköpsremsa (wymawiaj: “forsiopsremsa”) za 180 koron, co pozwala na przejazdy po cenie nieco niższej.

Bilety jedno- i wielodniowe

Planując dużo przejazdów, można wybrać kartę turystyczną – np. trzydniową lub jednodniową.

Bilet jednodniowy kosztuje 100 kr, trzydobowy – 200 kr, tygodniowy – 260 kr.

Stali użytkownicy miejskich środków komunikacji kupują zwykle kartę miesięczną – periodkort, mogą na nią jeździć, ile chcą. Karta jest bezimienna, kosztuje 810 kr (stan na 2016 r.). Karty typu smart card, o nazwie SL Access zastępują już tradycyjne bilety i karty. Uzyskać je można w punktach sprzedaży SL i załadować za pomocą karty płatniczej w automatach.

Tramwaje

Po Sztokholmie jeździ tylko jeden tramwaj. Można nim dojechać do Skansenu.

Autobusy

Szwedzkie autobusy kursują bardzo często i wyjątkowo punktualnie. Turyści dość chętnie poruszają się linią autobusową nr 47, która kursuje do muzeum statku Vasa oraz do Skansenu. Równie popularna jest linia nr 69. Dzięki niej możliwy jest dojaz do 155 – metrowej wieży telewizyjnej, z której doskonale widać panoramę miasta.

Metro

PLAN METRO – Sztokholm

sztokholm_metro_map_mini

Metro jest najszybszym środkiem komunikacji po Sztokholmie. Wyróżnia się przy tym dość specyficznym wystrojem swoich stacji, przez co określane jest najdłuższą wystawą sztuki na świecie. W sumie na 110 km powstało ok. 100 stacji, z których blisko 90 otrzymało wyjątkowo unikalny wystrój. Odpowiadało za niego 125 artystów plastyków, którzy do wystroju stacji zastosowali m.in. muriale, rzeźby, mozaiki, instalacje czy reliefy. Część stacji przypomina podziemne groty, inne wystylizowano na zielone ogrody z szemrzącymi strumykami, a jeszcze inne to po prostu wystawy nowoczesnej sztuki.

Taksówki

Najłatwiej wezwać taksówkę przez telefon, chociaż można też złapać ją na ulicy. Napiwki nie są w zwyczaju, ale będąc zadowolonym z usługi można oczywiście takowy dać. Taksówki wożą pasażerów po lądzie i wodzie (taksówki wodne – Taxibåtar).

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.