Wjazd i pobyt

Do Szwecji można wjechać na podstawie ważnego i pozostającego w dobrym stanie technicznym dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku pobytu powyżej 90 dni wymagane jest pozwolenie na pobyt. Składa się je w biurach Urzędu Migracji, tuż po przyjeździe do Szwecji. Złożenie dokumentów jest bezpłatne.

Nie ma natomiast obowiązku posiadania pozwolenia na pracę, którą można podjąć od razu po przybyciu do Szwecji (nawet w sytuacji, gdy czeka się jeszcze na pozwolenie na pobyt).

Zdrowie

W Szwecji, nieco inaczej niż w Polsce, za służbę zdrowia odpowiadają władze lokalne. Również z podatków lokalnych jest ona finansowana. Co ciekawe, władze samorządowe mogą też zawierać umowy z podmiotami prywatnymi.

Podstawową opiekę ambulatoryjną świadczą przychodnie rejonowe. Ich zadaniem jest opieka w przypadku choroby lub kiedy chory odniósł obrażenia nie wymagające dalszej hospitalizacji. Turyści również mogą korzystać z tutejszych przychodni, ale pod warunkiem, że posiadają formularz E111 oraz że korzystają z usług lekarzy pracujących w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. W przeciwnym wypadku ponoszą pełne koszty leczenia. Jeśli zaś chodzi o leczenie szpitalne, to można się zgłosić do wybranego szpitala publicznego.

Tutejsza służba zdrowia chroni pacjentów przed nadmiernymi wydatkami. W ciągu roku pacjenci nie mogą zapłacić więcej za leczenie niż 900 SEK i 1300 SEK za leki wydawane na receptę. Z kolei transport karetką pogotowia kosztuje z reguły około 40 SEK, reszta jest pokrywana z budżetu danego samorządu.

Cło

Osoby podróżujące pomiędzy krajem należącym do Unii Europejskiej a Szwecją nie muszą opłacać żadnego cła. Obowiązują je jednak pewne ograniczenia i specjalne wymogi. Dotyczą one wwozu zwierząt, alkoholu, tytoniu, broni i amunicji, niebezpiecznych narzędzi, strzykawek podskórnych wraz z igłami. Zabronione jest wwożenie narkotyków, środków dopingujących i pornografii. Z kolei restrykcje wywozowe dotyczą głównie materiałów palnych, produktów o znaczeniu strategicznym oraz przedmiotów o szczególnej wartości dla kultury.

Jeśli chodzi o pieniądze, to nie ma żadnych ograniczeń co do wwozu do Szwecji środków finansowych. Warto jednak pamiętać, że wszystkie transakcje powyżej 100.000 SEK są rejestrowane. Obowiązuje tu również podatek VAT (szw. MOMS; podstawowa stawka to 25%), akcyza na alkohol i papierosy.

Alkohol może wwozić jedynie osoba, która skończyła 20 lat i która posiada go tylko na własny użytek. Turystów obowiązują limity: 10 l mocnego alkoholu, 20 l produktów o średniej zawartości alkoholu, 90 l wina, 110 l piwa. Papierosy może przywieźć osoba pełnoletnia w ilości 200 szt.

Dla kierowców

W Szwecji znajdują się świetnej jakości drogi i wyjątkowo płaskie autostrady. W dodatku wszystkie drogi i miejscowości są doskonale oznakowane. Nikt więc nie będzie miał problemów z dojechaniem w wybrane miejsce.

Podróżując po Szwecji trzeba pamiętać o tym, że dość szybko i niespodziewanie pojawiają się tam opady śniegu. Z tego też względu warto zabrać ze sobą opony zimowe. Zimą utrudniony jest ruch po lokalnych drogach, których nie da się do końca odśnieżyć. Służby drogowe skupiają się jedynie na odgarnianiu śniegu na pobocze i tworzeniu wielkich zasp.

Telefony kierunkowe

Tel. kierunkowy z Polski do Szwecji: +0046

Waluta

Korona szwedzka (svensk krona, SEK) jest jednostką monetarną Szwecji. Dzieli się ona na 100 öre.

Orientacyjne ceny wybranych produktów w PLN

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

  •     1l mleka – 4,19 zł
  •     chleb – 9,76 zł
  •     1 kg ryżu – 10,62 zł
  •     jajka 12 sztuk – 11,79 zł
  •     1 kg sera – 41,07 zł
  •     1 kg piersi z kurczaka 36,71 zł
  •     1 kg ziemniaków – 3,73 zł
  •     1,5 l wody – 7,37 zł
  •     obiad w restauracji – od 41 zł
  •     piwo w restauracji – 25 zł
  •     butelka wina – 37,05 zł
  •     lokalne piwo – 6,50 zł
  •     paczka papierosów Marlboro 25 zł
  •     1 l benzyny – 6,91 zł

Praca

Polacy mogą podjąć pracę w Szwecji bez większych przeszkód. Do 90 dni mogą tam przebywać bez konieczności meldunku czy jakiejkolwiek rejestracji. Pracę można rozpocząć od razu po przyjeździe. Jeśli jednak podjęto decyzję o pobycie dłuższym niż 90 dni, to wymagane jest uzyskanie pozwolenia na pobyt powyżej 3 miesięcy.

Na ogół nie jest wymagana znajomość języka szwedzkiego. Wystarczy dobra znajomość języka angielskiego, no chyba, że Polacy zdecydowali się na podjęcie zatrudnienia w warunkach wymagających płynnej znajomości szwedzkiego.

Telefony alarmowe

  • Policja – 112 lub tel. +46 (0) 455 114 14
  • Straż pożarna – 112

Placówki MSZ

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji
ambasador: Adam Hałaciński
Szwecja, Sztokholm, Karlavägen 35, 114 31
Tel.: +46 8 50575000 Tel. dyżurny: +46 70 922 08 92 Faks: +46 8 50575086
sztokholm.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.sztokholm.msz.gov.pl

Instytut Polski w Sztokholmie
Szwecja, Sztokholm, Mosebacke torg 4, 116 46
Tel. dyżurny: +46 850 575050
sztokholm.ip.sekretariat@msz.gov.pl
www.polskainstitutet.se

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie
Kierownik Wydziału Konsularnego: Radca-Minister Barbara Sośnicka
Szwecja, Sztokholm, Prästgardsgatan 5, 172 32 Sundbyberg
Tel.: +46 8 56 482 900, +46 8 56 482 901 Faks: +46 8 56 482 910
sztokholm.amb.wk@msz.gov.pl
www.sztokholm.msz.gov.pl
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki i w dni wolne: +46 709 220 892

Placówka MSZ znajudje się także w Halmstad

Godziny pracy urzędów i sklepów

Sklepy czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00, przy czym sklepy spożywcze działają nieco dłużej. W soboty pracują od 10.00 do 16.00. Podobnie jest z niedzielami, aczkolwiek wtedy działają głównie punkty w centrach handlowych.

Jeśli chodzi o banki, to w dni powszednie funkcjonują podobnie jak urzędy, czyli od 10.00 do 15.00. W czwartki banki oraz sklepy monopolowe Systembolaget otwarte są nieco dłużej

Język

Językiem urzędowym jest szwedzki.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Przed podróżą do Sztokholmu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. BArdzo przydatne te informacje! Jeśli miałbym coś dodać to warto jeszcze pochodzić na kurs szwedzkiego do jakieść szkoły językowej. ALe do takiej, żeby jednak szybko się nauczyć tego języka, a przynajmniej jego postaw. Mi przypadła do gustu metoda nauki insel, czyli zanurzenie się w języku i wykorzystywanie go w codziennych sytuacjach. Co do samego pobytu w Szwecji to jesttem szczęśliwy, że tu jestem ;)