Pałac Królewski (Kungliga Slottet)

Jak sama nazwa wskazuje, dawniej znajdowała się tu rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze umocowania powstały w X wieku, zaś mury tutejszej twierdzy stanęły 200 lat później. W kolejnym stuleciu twierdzę przebudowano na królewską siedzibę.

W 1697 r. renesansowy pałac (przebudowany z woli Wazów) doszczętnie spłonął. Na jego miejscu stanęła nowa budowla, stanowiąca mieszaninę stylu rzymskiego, włoskiego, francuskiego i szwedzkiego. W 1754 r. jako pierwszy monarcha osiadł tu król Adolf Fryderyk.

Kościół św. Mikołaja (Storkyrkan lub Sankt Nicolai kyrka)

Jest to niezwykle znana i ceniona w Szwecji katedra, w której odbywają się wszystkie istotniejsze uroczystości dworskie (koronacje, śluby, chrzty czy pogrzeby). Poza tym w świątyni można podziwiać bezcenne dzieła sztuki, jak chociażby rzeźbę Bernta Notkego, upamiętniającą Świętego Jerzego ze smokiem czy też obraz nieznanego autora przedstawiający Sąd Ostateczny.

Warto podkreślić, że fasada kościoła została z czasem dostosowana do otoczenia Pałacu Królewskiego. Również w jej wnętrzu znajdują się królewskie ławy i ambona.

Ratusz (Stadshuset)

Sztokholmski ratusz powstał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1923 roku. Uchodzi jednak za jeden z symboli miasta.

Jego architektem był Ragnar Östberg, zainspirowany weneckim Pałacem Dożów. Do wykończenia i dekoracji wnętrz zaprosił wielu cenionych szwedzkich artystów, m.in. Carla Malstema i Maję Sjöström. To właśnie tu rodzina królewska wydaje uroczyste bankiety na cześć laureatów Nagrody Nobla.

Dom Rycerstwa (Riddarhuset)

Doskonały przykład holenderskiego baroku, który został z powodzeniem przeszczepiony na szwedzki grunt. Świetnie oddaje XVII – wieczne kształty i kolory. Dawniej odbywały się tu obrady stanu arystokratycznego, który był jednym z czterech reprezentowanych w szwedzkim parlamencie stanowym (do 1866 roku).

Wrak statku wojennego Vasa

Statek, który miał być królewskiej szewdzkiej floty. Zatonął jednak podczas swojego dziewiczego rejsu w 1628 roku. Wrak wyłowiono w 1961 roku podczas jak na tamte czasy bardzo innowacyjnej i technologicznie zaawansowanej operacji. Statek zachował się w bardzo dobrym stanie. Maszty zostały zrekonstruowane. Odwiedzany jest przez poand milion turystów rocznie.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Zabytki Sztokholmu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.