Wybierając się z Polski do Budapesztu samochodem mamy do wyboru kilka dróg dojazdowych. Wybór wariantu trasy zależy w decydującej mierze od tego, w jakiej części Polski zamierzamy rozpoczynać podróż. Odległość z Warszawy do Budapesztu wynosi około 620 km. Najpopularniejsza trasa prowadzi przez Czechy i Słowację. Decydując się na jazdę po czeskich i słowackich autostradach i trasach szybkiego ruchu, należy pamiętać o konieczności zakupienia i naklejenia na przednie szybie specjalnej winietki.

Na terenie Węgier polscy kierowcy mogą prowadzić samochody na podstawie polskiego prawa jazdy. Sieć dróg krajowych i autostrad jest rozbudowana a ich jakość na bardzo przyzwoitym poziomie.

Za korzystanie z autostrad obowiązuje opłata w postaci winietek. Można je nabyć w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, biurach automobilklubu węgierskiego, na granicy węgiersko-austriackiej w Hegyeshalom, w głównych urzędach pocztowych i na stacjach benzynowych przy wjazdach na autostrady.
Cena winietki zależy od wielkości auta i czasu korzystania: 7 dniowa winieta dla samochodu osobowego to koszt około 2500 HUF. Po zakupie winietkę, po wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu, należy naklejać na przedniej szybie z lewej strony.

Na Węgrzech poza obszarem zabudowanym, w tym na autostradach, jest obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez 24h.
Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na terenie zabudowanym mają tylko osoby siedzące na przednim siedzeniu, na drogach poza obszarem zabudowanym – wszyscy.
Dzieci w wieku do 12 lat i wzroście poniżej 1,50 m, mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu pod warunkiem, że jest ono wyposażone w fotelik ochronny.
Rozmowy telefoniczne dozwolone są tylko za pośrednictwem sytemu głośnomówiącego.

Obowiązujące ograniczenia prędkości:

 • Autostrady – 130km/h
 • Drogi szybkiego ruchu – 110km/h
 • Inne drogi – 90km/h
 • Obszar zabudowany – 50km/h

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promili! Węgrzy w tej sprawie są bardzo restrykcyjni i nawet śladowa ilość alkoholu we krwi kierowcy grozi utratą prawa jazdy.

Parkowanie

Parkowanie w centrum Budapesztu jest płatne od 8-18. W najbardziej zagęszczonych rejonach nawet do godziny 20. Maxymalny czas postoju na 1 bilecie z parkomatu do 3/4 godzin. Budapeszt podzielony jest na 5 płatnych stref. 

 • 1 – 525 Forintów(HUF) za godzinę ( 1€=313,88HUF)
 • 2 – 440 HUF/h
 • 3 – 350 HUF/h
 • 4 – 265 HUF/h
 • 5 – 175 HUF/h

Przy stacajch metra znajdują się darmowe duże parkingi. Większe hotele również dysponują własnymi parkingami. Można też internetowo zarezerwować parking przy lotnisku (najtańszy) http://www.bud.hu/english

Ceny płatnych parkingów w mieście wahają się w przeliczeniu do 15€ za dobę.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

One thought on “Samochodem do Budapesztu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. ja też pojadę do Budapesztu ale gra Winx Club i gra Monster High są fajne!
  ś