Komunikacja miejska w Budapeszcie

Komunikacja miejska w Budapeszcie jest dobrze rozwinięta, ponadto specjalnie dla turystów stworzono wiele ciekawych ofert, z których warto skorzystać. W zależności od tego ile dni spędzimy w mieście, czy jak dużą grupą podróżujemy wybierając odpowiednią ofertę możemy zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy.

Bilety

Bilety komunikacji miejskiej obowiązują na wszystkich liniach tramwajowych, metra, autobusowych, trolejbusowych, na trasie Kolejki Milenijnej i kolejki zębatej, jak również w pociągach podmiejskich HÉV w obrębie granic administracyjnych Budapesztu.

Bilety pojedyncze:

 • Pojedynczy bilet – 350 HUF (ok. 5 zł)
 • Bilet przesiadkowy na dwa przejazdy – 530 HUF (ok 7,5 zł)
 • Bilet 24 godzinny – 1650 HUF (ok 25 zł)
 • Bilet 72 godzinny – 4 150 HUF (ok 65 zł)
 • Bilet 7 dniowy – 4 950 HUF (ok 71 zł)
 • 10 biletów jednorazowych – 3000 HUF (ok 43 zł)

Komunikacja miejska jest darmowa dla obywateli Unii Europejskiej powyżej 65 roku życia, a także dzieci w wieku poniżej 6 roku życia. W takiej sytuacji należy mieć dokument potwierdzający wiek.

Bilety jednorazowe zakupić można w kasach biletowych przy zejściu do metra oraz stacjach kolei HÉV, jak również w wydzielonych punktach sprzedaży przy głównych punktach przesiadkowych i węzłach komunikacyjnych, w maszynach biletowych oraz w każdym oddziale Poczty.

Jeśli podróżujemy bez ważnego biletu, musimy liczyć się z możliwością otrzymania kary za przejazd bez opłaty. Kontrolerzy węgierscy są dość bezwzględni i raczej nie dają się nabrać na brak znajomości języka. Wysokość kar za przejazd bez ważnego biletu waha się od 6.000 HUF (mandat płatny bezpośrednio u kontrolera), do 12.000 HUF przy zapłacie przelewem w ciągu kilku dni, aż po 24.000 HUF przy płatności powyżej 30 dni po wystawieniu kary.

Bilety turystyczne

Karta Budapeszt

Karta Budapeszt - Budapest Card 2013

Budapest Card już od 1977 r. zapewnia turystom różne zniżki na programy i ułatwia zwiedzanie miasta.
Jest to specjalna karta turystyczna, która uprawnia do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej a dzięki wielu zniżkom znacznie obniża koszty pobytu i zwiedzania miasta.  Wszystkie możliwości wykorzystania Karty Budapeszt opisane są w kilku jeżykach, w specjalnym przewodniku, który otrzymujemy wraz z Kartą.

Dostępne są następujące rodzaje kart w cenach:

 • 19 euro(5500 HUF) – ważna przez 24 godziny
 • 29 euro (8500 HUF) – ważna przez 48 godzin – dodatkowo darmowe przejazdy czerwonymi busami turystycznymi Hop On Hop Off oraz godzinny kurs rzeką (pytać kasjera przy zakupie darmowe biletu Hop On Hop Off)
 • 37 euro(10900 HUF) – ważna przez 72 godziny

Kartę można nabyć w biurach informacji turystycznej Tourinform, na lotnisku, w hotelach, muzeach i ruchliwszych punktach miasta, w tym w kasach biletowych komunikacji miejskiej.

Budapest Card oferuje zniżki dla 1 osoby dorosłej i dla 1 dziecka towarzyszącego do lat 6.

Ważniejsze zniżki:

 • bezpłatne zwiedzania miasta pieszo w jęz. angielskim (Buda i Peszt)
 • bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej w obrębie granic Budapesztu
 • bezpłatny wstęp do ZOO
 • zniżki na zwiedzanie miasta innymi środkami (np. RiverRide, statki MAHART, City Tour on Hop off itp.)
 • zniżki w restauracjach, kawiarniach, w miejscach rozrywki, sklepach, 10-50%
 • znizki do muzeów
 • zniżki w kąpieliskach, na plażach
 • zniżki na programy kulturalne i folklorystyczne, do niektórych obiektów sportowych
 • bezpłatne ubezpieczenie podróżne

Bilety czasowe:

 • Bilet jednodniowy – 1650 HUF
 • Bilet trzydniowy – 4150 HUF
 • Bilet tygodniowy – 4950 HUF

Bilety czasowe obowiązują od godziny 0.00 dnia, w którym zostaną skasowane do godziny 24.00 dnia, w którym wygasa ich ważność. Uprawniają do podróżowania na wszystkich trasach i wszystkimi środkami komunikacji miejskiej.

Przy zakupie biletów obowiązujących 7 dni lub dłużej, należy posiadać aktualne zdjęcie, które umieszczone zostanie na specjalnej karcie podpisanej imieniem i nazwiskiem.

Bilety czasowe zakupić można w kasach biletowych przy na stacjach metra, przy punktach przesiadkowych, pętlach autobusowych oraz na stacjach kolei HÉV.

W Budapeszcie prawo do bezpłatnych przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej posiadają: dzieci do lat 6 oraz osoby powyżej 65 roku życia, posiadające obywatelstwo kraju należącego do Unii Europejskiej.

Komentarzy dla “Komunikacja Budapesztu – informacje, bilety”: 9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. Byłem w lutym 2018. Rozpoczął się remont 3 niebieskiej linii metra. Jeździ południowa połowa trasy w dni robocze w godzinach szczytu. Sprawnie zastępują niebieskie autobusy M3. Bilety do kupienia na stacjach metra lecz nie ma ich na zabytkowej linii 1 żółtej. Częste kontrole biletowe. Kolejka zębata przy zamku osobne bilety.

 2. Czy bilet 24h kupię w automacie? Czy muszę go skasować?

 3. Budapest Card to nie bilet. Jeśli coś jest ważne przez 72 godziny, to nie znaczy, że jest ważne przez 2,5 dnia tylko przez 72 godziny. Od 18:00 w poniedziałek do 18:00 w czwartek ;)

 4. a bilet 72-godzinny/3-dniowy? jest ważny do północy dnia trzeciego, czy przez 72 godziny?Np: jeśli skasuję go o 18:00 w poniedziałek, to obowiązuje do 17:59 w czwartek, czy do końca środy?

 5. jeżeli bilet 24 godzinny kupię i skasuję o godz 18.00 to jest on ważny do 24.00 czy do 18.00 dnia następnego?

 6. Bilet transferowy działa jedynie na linie metra, tak więc przejazd np z lotniska autobusem 200E i przesiadka w metro na tym bilecie nie jest możliwe. Trzeba posiadać nowy bilet.