Transport miejski

Bilety komunikacji miejskiej obowiązują na wszystkich liniach tramwajowych, metra, autobusowych, trolejbusowych, na trasie Kolejki Milenijnej i kolejki zębatej, jak również w pociągach podmiejskich HÉV w obrębie granic administracyjnych Budapesztu.

Metro

Metro, nazywane przez Węgrów Földalatti, to zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy środek transportu w Budapeszcie. Składa się z trzech linii oznaczonych kolorami: niebieskim, czerwonym i żółtym a swoim zasięgiem łączy wszystkie najważniejsze punkty w mieście. Ciekawostką jest fakt że to drugie (po londyńskim ) najstarsze metro w Europie zostało wybudowane już w 1896 roku.
Metro kursuje od 4:30 do około 23.30.

Metro kursuje  co 2-10 minut. Trzy starsze linie krzyżują się na stacji Deak Ferenc Ter, natomiast najnowsza linia łącząca dworce kolejowe Kelenföld oraz Keleti daje możliwość przesiadki do linii niebieskiej na stacji Kalvin Ter oraz linii czerwonej na swoim końcu obok dworca Keleti.

Najbardziej atrakcyjna dla turystów będzie z pewnością najstarsza żółta linia M1, która łączy ze sobą wiele atrakcji usytuowanych na głównej alei Budapesztu Andrássy út. Nitka ta wraz z aleją Andrássy została w 2002 roku dopisana do listy światowego dziedzictwa UNESCO i przejazd nią sam w sobie jest atrakcją turystyczną.

www.bkk.hu

Tramwaje

Braki w sieci metra uzupełniane są przez 25 linii tramwajowych, które co prawda, przegrywają z kolejką podziemną jeśli idzie o prędkość, ale w zamian zapewniają możliwość zwiedzania miasta z perspektywy ulicy. Na taką formę podziwiania uroków Budapesztu na pewno warto wybrać się kiedy pogoda nie pozwala na dłuższe spacery, albo po prostu kiedy jesteśmy już zmęczeni.

Najciekawsze linie to 2 i 19, kursujące wzdłuż Dunaju, odpowiednio po stronie Pesztu i Budy. Polecamy też przejażdżkę liniami 4 lub 6, wiodącymi ciekawą trasą przez most Małgorzaty z Budy do Pesztu.

Budapeszt posiada bardzo rozbudowaną i sprawnie działającą sieć miejskich tramwajów i choć często zatłoczone, to naprawdę są cenionym środkiem komunikacji miejskiej. Jednak podróż nimi, choć niewygodna, może być zdecydowanie szybsza niż autobusem, przede wszystkim ze względu na brak korków na torowiskach. Tabor może nie jest najnowszy, jednaki sukcesywnie odnawiany. Tramwaje kursują od 5:00 do 23:00, w większości wzdłuż najważniejszych arterii miasta.

Szczegółowy rozkład jazdy tramwajów znajduje się na stronie BKV.

Autobusy

Autobusy w Budapeszcie są wygodne, w większości nowe, niskopodłogowe, odpowiednio dobrane wielkością do zapotrzebowania na trasie. Zazwyczaj przyjeżdżają na czas i z wyjątkiem godzin szczytu nie należą do zatłoczonych. Autobusy kursują od 5.00 do 23.00, następnie na ulice wyjeżdżają autobusy nocne.  Niektóre z regularnych linii autobusowych zastępują droższe autobusy turystyczne. Dla przykładu  autobus nr 16 i 16A ma swoje przystanki tuż obok najpopularniejszych miejsc Budy (praktycznie w tych samych miejscach, co specjalne autobusy turystyczne). Kursują co kilka minut, a kupując bilet dzienny koszty podróży będą bardzo niewielkie. Linie ważne dla turystów to: 200E (łączy lotnisko ze stacją metra Köbánya), 7, 7E, 173 i 173E (łączą dworzec Keleti z centrum) oraz autobusy nocne, które po 23:30 zastępują metro i tramwaje.

Trolejbusy

Podróż tym środkiem transportu jest obowiązkowa dla każdego turysty odwiedzającego Budapeszt. Co ciekawe, te charakterystyczne czerwone trolejbusy kursują wyłącznie na terenie dawnego Pesztu w większości po wąskich i jednokierunkowych uliczkach. Mimo, że jest to normalny środek transportu publicznego, przejażdżka szczególnie liniami 72 i 74 po starej części miasta niesie za sobą wiele walorów turystycznych. Trolejbusy kursują od około 5:00 do 23:00.

 Statki wycieczkowe

Po Dunaju pływa wiele statków wycieczkowych, m.in. na regularnych rejsach z Kopaszi-gát (południowa Buda) i Haller utca (południowy Peszt) do Rómaifürdő (północna Buda) i Árpád út (północny Peszt). Statki po drodze zatrzymują się w około 8 przystaniach.

Rejsy odbywają się w sezonie w godzinach od 6:00 do 20:00. Czas wycieczki to około 75 minut. Koszty plasują sie w granicach 3.500-4000 HUF

HÉV

Ta naziemna kolej podmiejska została tak zaplanowana oby dotrzeć do miejscowości oddalonych o 20-50 km od Budapesztu stanowiących jego najdalsze suburbia. Kolejka posiada trzy linie i jest doskonale skomunikowana z metrem. W obrębie granic administracyjnych Budapesztu do korzystania z kolejki wystarczy bilet zwykły taki jak na inne środki komunikacji miejskiej, poza granicami należy zakupić odpowiedni bilet u kontrolera lub w kasach biletowych.

Komentarzy dla “Tramwaje, autobusy, trolejbusy, HÉV i metro w Budapeszcie”: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. taxi lub może jakies tramwaje lub autobusy muszą odjezdzac z lotniska

  2. Jak się dostać z lotniska do hotelu “Drive Inn Hotel Budapest” To utca 1. Budapest? Mam na myśli komunikację miejską. Może ktoś wie?