Zamek Królewski – Vár

Mimo wielu badań i wysiłków do dziś historycy nie potrafią określić, w którym dokładnie miejscu wzgórza stanęła pierwsza siedziba królewska. Najwięcej zwolenników ma teza jakoby pierwsze trzynastowieczne zabudowania o takim charakterze powstały w okolicy ulicy Táncsicsa, zaś władcy z dynastii Andegaweńskiej postanowili przenieść się nieco bardziej na południe. Faktem jest jednak, iż rzeczywisty zamek zaistniał dopiero w XIV wieku przekształcając Budę w najważniejszy na Węgrzech ośrodek polityczno-kulturalny, wyprzedzając w tym względzie Visegrád i Esztergom. Co prawda król Karol Robert większość czasu starał się spędzać w swej dawnej siedzibie nad zakolem Dunaju, jednak już jego syn, Ludwik Wielki, rozpoczął rozbudowę fortyfikacji budańskich, wzniesionych niedługo po ataku mongolskim z XIII wieku. Z tego okresu pochodzą fragmenty wieży św. Stefana zachowane w południowej części zamku oraz tzw. bastion dynastii Andegaweńskiej, który można podziwiać na dziedzińcu Muzeum Wojny. Do czasów współczesnych zachowały się również elementy zabudowy średniowiecznej przy północno-zachodniej ścianie zamku.

zamek_krolewski_budapeszt

W czasie II wojny światowej praktycznie cały zamek uległ zniszczeniu. Po jej zakończeniu niezwłocznie rozpoczęto rekonstrukcję zakończoną dopiero w 1976r. Dzięki pieczołowicie przeprowadzonym pracom zamek odzyskał swój majestatyczny wygląd, natomiast w przypadku wnętrz przeprowadzono szereg zmian przystosowując je do goszczenia wielu instytucji kulturalnych i muzealniczych.

Cały kompleks zabudowań królewskich wraz z całym Wzgórzem Zamkowym, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

W południowym skrzydle zamku znajduje się Muzeum Historii Budapesztu, skrzydle północnym Muzeum Historii Współczesnej, we wschodnim – Galeria Narodowa, a w najbardziej wysuniętym na zachód – Biblioteka Narodowa.

Kościół Macieja – Mátyás templom

W rzeczywistości świątynia jest po wezwaniem Przenajświętszej Panienki jednak mieszkańcy Budapesztu nazywają ją w skrócie kościołem Macieja. Wzniesiono ją w latach 1255-69 w samym centrum Zamkowego wzgórza. Kościół od początku swego istnienia był miejscem ważnych wydarzeń historycznych. To w nim szlachta węgierska przyjmowała czeskiego króla Wacława, pretendującego na tron madziarski po wymarciu dynastii Árpádów w 1301 roku, to tutaj król Maciej brał ślub z aragońską księżniczką a Karol Robert koronował się, zrywająca z tradycją namaszczania nowych władców wyłącznie w katedrze w Székesfehérvár.

Kościół Macieja - Budapeszt

Wrażenie ze zwiedzania wnętrza świątyni jest wręcz pionujące, głównie zzpowodu pięknych fresków i niezwykle zdobniczych witraży. Przy wejściu, po lewej stronie na ścianie, umieszczony jest herb króla Macieja, z charakterystycznym rodowym krukiem. W dolnej części wieży południowej, znajduje się Kaplica Loretańska, z barokową Madonną. Druga z kolei kaplica stanowi grobowiec króla Béli IV i jego żony Anny Châtillon. Na chwilę warto również zatrzymać się przy dwóch średniowiecznych kapitelach, które rozpoznać można po charakterystycznych zdobieniach, w których dominują motywy różnorakich potworów.

Odwiedzając kościół Macieja warto obejrzeć również kryptę i skarbiec, do których prowadzi wejście z prawej strony prezbiterium. Można również zajrzeć do Oratorium Królewskiego, gdzie zgromadzono kolekcję szat koronacyjnych i tronów cesarza Franciszka Józefa I i Karola IV, oraz repliki słynnych klejnotów koronacyjnych (oryginalne znajdują się w Parlamencie).

Parlament

Budowa tego niezwykłego gmachu trwała od 1885 do 1904 roku, jednak pierwsze posiedzenie odbyło się już w 1896 roku, podczas hucznie obchodzonej rocznicy 1000-lecia Węgier. Przy jego wznoszeniu pracowało ponad 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota i ponad 40 milionów cegieł.

Parlament - Budapeszt

Budynek zaprojektował Imr Steindl, i choć we wnętrzu widoczne są pewne elementy barokowe, to jednak dominuje głównie styl neogotycki.

Gmach ma naprawdę imponujące rozmiary: powierzchnia użytkowa wynosi 17.000 m2, długość – 168m, szerokość – 118m, a wysokość kopuły – 96m. Wewnątrz znajduje się blisko 700 pomieszczeń, które oprócz sali obrad mieszczą również siedziby prawie wszystkich instytucji rządowych i wielu ministerstw. W Parlamencie przechowywane są insygnia władzy królewskiej pierwszego króla węgierskiego, św. Stefana, uznawane przez Węgrów za prawdziwą narodową relikwię. Parlament jest otwarty dla zwiedzających, choć w okresie sesji parlamentarnych mogą być ograniczenia jego dostępności.

Kup bilet na zwiedzanie Parlamentu

Most Łańcuchowy – Lánchíd

Budowę mostu, według projektu Anglika Tierney’a William’a Clark’a rozpoczęto w 1840 roku i trwałą ona 9 lat. Most Łańcuchowy uważany jest za najpiękniejszy nad całym Dunajem i po dziś dzień jest obok Zamku i Parlamentu uważany jest z najważniejszym i najbardziej rozpoznawalny symbol Budapesztu.

Most Łańcuchowy - Budapeszt

Z mostem związana jest często opowiadana przez przewodników legenda o zdobiących go czterech kamiennych posągach lwów. W trakcie ceremonii ich odsłonięcia w 1853 roku, pewien szewc, Jakub Frick, krzyknął, że lwy są do niczego, bo nie mają języków. Tłum zareagował bardzo żywiołowym śmiechem, a autor rzeźb, János Marschalko, ze wstydu rzucił się do rzeki i utonął. W rzeczywistości lwy mają języki, są one jednak schowane za kłami a rzeźbiarz dożył późnej starości tłumacząc, że “lew to nie pies, żeby leżeć z, za przeproszeniem, wywalonym jęzorem.”

Wieża św. Magdaleny

Przy placu Kapisztrán, naprzeciwko Muzeum Wojny, majestatycznie wznosi się samotna wieża kościoła św. Magdaleny. Świątynia wybudowana została z rozkazu króla Béli IV w 1274 roku. Stała się ona później kościołem parafialnym całej dzielnicy zamkowej. O jej wielkości świadczą zachowane fragmenty murów oraz wspaniałe gotyckie obramowanie okna. W czasie okupacji tureckiej kościół ten był jedyną funkcjonującą świątynią chrześcijańską na całym Wzgórzu Zamkowym, ale jemu również nie udało się uniknąć losu innych kościołów i w połowie XVII wieku Turcy przekształcili go w meczet.

Po wyzwoleniu w 1686 roku świątynie zwrócono zakonowi franciszkanów, a w latach 1786-90 służył przejściowo jako miejskie archiwum. W 1792 roku miała w niej miejsce koronacja Franciszka I na króla Węgier. Niestety w czasie II wojny światowej kościół kompletnie zniszczony a do czasów współczesnych zachowała się jedynie sama wieża.

Bazylika św. Stefana – Szent István Bazilika

Bazylika Św. Stefana - Budapeszt

Ta budowana przez ponad pół wieku (od 1948 roku) świątynia jest niewątpliwie dumą budapeszteńczyków. Bazylika ma naprawdę imponujące rozmiary, w najszerszym miejscu mierzy 55m długości i zajmująca powierzchnię 414 m2 i może pomieścić 10.000 wiernych, co sytuuje ją w czołówce największych konstrukcji tego typu w Europie. Wnętrze świątyni ozdobione zostało przez najwybitniejszych artystów węgierskich wieloma freskami i malowidłami.

Kup bilet na koncert organowy w Bazylice

Komentarzy dla “Zabytki Budapesztu”: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Węgry są częstym kierunkiem obieranym przez polskich turystów.

  2. Jest bardzo piękny … Co by tu jeszcze powiedzieć? Poprostu jest piękny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

  3. Wszystkie zabytki sa godne polecenia. Byłam w Budapeszcie dwa razy i uważam, że to stanowczo za m a ł o…