Wybierając się z Polski do Budapesztu samochodem mamy do wyboru kilka dróg dojazdowych. Wybór wariantu trasy zależy w decydującej mierze od tego, w jakiej części Polski zamierzamy rozpoczynać podróż. Odległość z Warszawy do Budapesztu wynosi około 620 km. Najpopularniejsza trasa prowadzi przez Czechy i Słowację. Decydując się na jazdę po czeskich i słowackich autostradach i trasach szybkiego ruchu, należy pamiętać o konieczności zakupienia i naklejenia na przednie szybie specjalnej winietki.

Na terenie Węgier polscy kierowcy mogą prowadzić samochody na podstawie polskiego prawa jazdy. Sieć dróg krajowych i autostrad jest rozbudowana a ich jakość na bardzo przyzwoitym poziomie.

Za korzystanie z autostrad obowiązuje opłata w postaci winietek. Można je nabyć w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, biurach automobilklubu węgierskiego, na granicy węgiersko-austriackiej w Hegyeshalom, w głównych urzędach pocztowych i na stacjach benzynowych przy wjazdach na autostrady.
Cena winietki zależy od wielkości auta i czasu korzystania: 7 dniowa winieta dla samochodu osobowego to koszt około 2500 HUF. Po zakupie winietkę, po wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu, należy naklejać na przedniej szybie z lewej strony.

Na Węgrzech poza obszarem zabudowanym, w tym na autostradach, jest obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez 24h.
Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na terenie zabudowanym mają tylko osoby siedzące na przednim siedzeniu, na drogach poza obszarem zabudowanym – wszyscy.
Dzieci w wieku do 12 lat i wzroście poniżej 1,50 m, mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu pod warunkiem, że jest ono wyposażone w fotelik ochronny.
Rozmowy telefoniczne dozwolone są tylko za pośrednictwem sytemu głośnomówiącego.

Obowiązujące ograniczenia prędkości:

 • Autostrady – 130km/h
 • Drogi szybkiego ruchu – 110km/h
 • Inne drogi – 90km/h
 • Obszar zabudowany – 50km/h

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promili! Węgrzy w tej sprawie są bardzo restrykcyjni i nawet śladowa ilość alkoholu we krwi kierowcy grozi utratą prawa jazdy.

Parkowanie

Parkowanie w centrum Budapesztu jest płatne od 8-18. W najbardziej zagęszczonych rejonach nawet do godziny 20. Maxymalny czas postoju na 1 bilecie z parkomatu do 3/4 godzin. Budapeszt podzielony jest na 5 płatnych stref. 

 • 1 – 525 Forintów(HUF) za godzinę ( 1€=313,88HUF)
 • 2 – 440 HUF/h
 • 3 – 350 HUF/h
 • 4 – 265 HUF/h
 • 5 – 175 HUF/h

Przy stacajch metra znajdują się darmowe duże parkingi. Większe hotele również dysponują własnymi parkingami. Można też internetowo zarezerwować parking przy lotnisku (najtańszy) https://www.bud.hu/english

Ceny płatnych parkingów w mieście wahają się w przeliczeniu do 15€ za dobę.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

1 komentarz dla: “Samochodem do Budapesztu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. ja też pojadę do Budapesztu ale gra Winx Club i gra Monster High są fajne!
  ś