Ryga, Łotwa

Ryga

Ryga to stolica Łotwy, jednego z najmniejszych krajów w Unii Europejskiej. W mieście tym mieszka jedna trzecia obywateli Łotwy. W sumie jest to ponad 735 tysięcy osób.

Jak łatwo można się domyślić, Ryga jest bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym w swoim kraju. W dodatku jej starówka została wpisana na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Wszystko przez zabytkową, pochodzącą w dużej mierze z czasów średniowiecza, zabudowę. Dodatkowym atutem tego miejsca jest skupisko architektury secesyjnej, będące jednym z największych tego typu zbiorów w całej Europie. Warto też pamiętać, że ze stolicy Łotwy pochodzi wiele znanych osób. Wystarczy wymienić aktora Andrzeja Łapickiego, laureata nagrody Nobla w dziedzinie chemii Wilhelma Oswalda, tenisistę Ernestsa Gulbisa czy mistrza świata w szachach Michaiła Tala. Nie mówiąc już o dwóch byłych prezydentach Łotwy.

Ryga to także istotny węzeł komunikacyjny i transportowy. Udając się do tego miasta należy pamiętać, że obowiązuje tu podział na 47 mikroregionów. Nie powinno to dziwić, wszak stolica Łotwy zajmuje 307 km kw. powierzchni.