Komunikacja miejska Madrytu

Bilety

Bilety można kupić w punktach tabcos, maszynach do biletów oraz w kasie.

Orientacyjne ceny biletów

  • Jednorazowy bilet na metro lub autobus – ok. 1,10€
  • Dziesięciorazowy bilet metrobus (umożliwia korzystanie z metra i autobusu) – 5,20 €
  • Karta abono trans: wyrobienie – 1,20 €, doładowanie miesięczne umożliwiające jazdę to koszt 33,60 €
  • Karta abono joven (dla młodzieży): 1,20€, doładowanie miesięczne umożliwiające jazdę to koszt 22,95 €
  • Miesięczny bilet na pociąg podmiejski – 16,80€ (ważny w dwóch strefach)
  • Dziesięciorazowy bilet na pociąg podmiejski – 4,60€ (ważny w dwóch strefach)

Zanim zakupimy bilet, trzeba zorientować się po jakiej strefie będziemy się poruszać. Madryt został bowiem podzielony na dwie strefy (zony). Zona A obejmuje całe miasto. Zona B to peryferia miasta.

Ważna informacja odnośnie karty tercera edad dla osób starszych, powyżej 65 roku życia, która uprawnia ich do podróżowania metrem i autobusem we wszystkich zonach za 9 euro miesięcznie. Roczny abonament kosztuje 99 euro.

Tramwaje

W Madrycie tramwaje pojawiły się stosunkowo niedawno (w latach 2003 – 2007). W tej chwili funkcjonują trzy linie tramwajowe. Jedna z nich korzysta ze stacji i torów metra. Wszystkie tramwaje są nowe, niskopodłogowe i komfortowe.

Autobusy

W Madrycie istnieje ponad 200 linii autobusowych. Do wyboru są linie turystyczne, uniwersyteckie, zwykłe, nocne i podmiejskie. Na przystankach autobusowych nie ma rozkładów jazdy. Czas przyjazdu najbliższego autobusu wyświetlany jest na tablicy elektronicznej. Tam też znajduje się schemat całej trasy.

Do autobusów wsiada się jedynie przednimi drzwiami. Obok nich znajdują się kasowniki. W autobusie działa też wyświetlacz z przebiegiem trasy. Wysiadanie odbywa się jedynie środkowymi lub tylnymi drzwiami.

Teleférico

Teleferico to kolejka nadziemna, której trasa rozpoczyna się z Paseo Pintor Rosales (w sąsiedztwie funkcjonuje duży parking i restauracja). Następnie trasa prowadzi przez rosaleda del Parque del Oeste, dworzec kolejowy Príncipe Pio, kościół San Antonio de la Florida nad rzeką Manzanares aż do Casa de Campo. Tutaj również funkcjonuje parking, restauracja z kawiarnią.

Podróż kolejką nadziemną pozwoli na zobaczenie stolicy Hiszpanii z lotu ptaka.

Cercanías

Cercanias jest kolejką podmiejską z 10 liniami Cercanias i 3 liniami dodatkowymi. To doskonałe połączenie Madrytu z sąsiednimi miejscowościami.

Główna stacja to Atocha. Bilety na przejazd można nabyć w kasach bądź w automatach. Przy wejściu znajdują się bramki. Tabor jest nowoczesny (z klimatyzacją), cichy i wygodny. We wnętrzu pojazdów zainstalowano wyświetlacze informujące o przebiegu trasy.

Jeśli chodzi o ceny pociągów podmiejskich (renfe) to jeden jednorazowy bilet (uprawnia do poruszania się w 1 lub dwóch zonach) kosztuje 90 centymów (od poniedziałku do piątku) albo 95 centymów (weekendy i święta). Za 4,60 euro możemy kupić bilet 10 razowy, a za 16,80 kupimy miesięczny bilet. Uprawniający do poruszania się we wszystkich sześciu zonach istniejących wokół Madrytu jednorazowy bilet kosztuje natomiast 3,10 (pon-pt) lub 3,35 euro (weekendy i święta).

Metro

Metro jest najpopularniejszym i najszybszym sposobem przemieszczania się po Madrycie. Należy do najlepszych na świecie. Istnieje tu 12 linii metra, które kursują w godzinach 6.05 – 2.00 w nocy. Sieć metra została tak pomyślana, aby ułatwić przemieszczanie; połączono ją również z dworcami autobusowymi.

Większość stacji metra została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy wejściu znajdują się specjalne bramki. Madrycki tabor jest różnorodny, ale dość luksusowy.

Samochód

Przez stolicę przechodzą autostrady: A-1, A-2, A-3, A-4, A-5, A-6, i A-42. Podróżowanie przez miasto samochodem może być bardzo uciążliwe w godzinach szczytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.