Bilety

Bilety można kupić w kioskach z prasą, maszynach do biletów oraz w kasie.

Orientacyjne ceny biletów

  • Jednorazowy bilet na metro  – 1.50 EUR do 5 przystanków i 2 EUR powyżej 5 przystanków
  • Jednorazowy na autobus – 1.50 EUR
  • Jednorazowy bilet kombinowany (metrobus) 3 EUR.
  • Dziesięciorazowy bilet metrobus (umożliwia korzystanie z metra i autobusu) – 12.20 €
  • Karta abono trans: wyrobienie – 1,20 €, doładowanie miesięczne umożliwiające jazdę to koszt 54.60 €
  • Karta abono joven (dla młodzieży): 1,20€, doładowanie miesięczne umożliwiające jazdę to koszt 20 €
  • Miesięczny bilet na pociąg podmiejski – 63.70€ (ważny w dwóch strefach)

Zanim zakupimy bilet, trzeba zorientować się po jakiej strefie będziemy się poruszać. Madryt został bowiem podzielony na dwie strefy (zony). Zona A obejmuje całe miasto. Zona B to peryferia miasta.

Ważna informacja odnośnie karty tercera edad dla osób starszych, powyżej 65 roku życia, która uprawnia ich do podróżowania metrem i autobusem we wszystkich zonach za 12.30 euro miesięcznie.

Tramwaje

W Madrycie tramwaje pojawiły się stosunkowo niedawno (w latach 2003 – 2007). W tej chwili funkcjonują trzy linie tramwajowe. Jedna z nich korzysta ze stacji i torów metra. Wszystkie tramwaje są nowe, niskopodłogowe i komfortowe. Obecnie w eksploatacji są 3 linie tramwajowe oraz planuję się budowę dwóch nowych linii.

Autobusy

W Madrycie istnieje ponad 200 linii autobusowych. Do wyboru są linie turystyczne, uniwersyteckie, zwykłe, nocne i podmiejskie. Na przystankach autobusowych nie ma rozkładów jazdy. Czas przyjazdu najbliższego autobusu wyświetlany jest na tablicy elektronicznej. Tam też znajduje się schemat całej trasy. Od poniedziałku do piątku kursują w godzinach od około 6.00 do 23.30, a po głównych ulicach miasta jeżdżą specjalnym pasem. W soboty i niedziele kursują w godzinach od około 7.00 do 23.00. Do przejazdów nocą służą autobusy nocne oznaczone literą “N”.

Do autobusów wsiada się jedynie przednimi drzwiami. Obok nich znajdują się kasowniki. W autobusie działa też wyświetlacz z przebiegiem trasy. Wysiadanie odbywa się jedynie środkowymi lub tylnymi drzwiami.

Teleférico

Teleferico to kolejka nadziemna, której trasa rozpoczyna się z Paseo Pintor Rosales (w sąsiedztwie funkcjonuje duży parking i restauracja). Następnie trasa prowadzi przez rosaleda del Parque del Oeste, dworzec kolejowy Príncipe Pio, kościół San Antonio de la Florida nad rzeką Manzanares aż do Casa de Campo. Tutaj również funkcjonuje parking, restauracja z kawiarnią.

Podróż kolejką nadziemną pozwoli na zobaczenie stolicy Hiszpanii z lotu ptaka. Bilet można nabyć w cenie 4.20 EUR.

Cercanías

Cercanias jest kolejką podmiejską z 10 liniami Cercanias i 3 liniami dodatkowymi. To doskonałe połączenie Madrytu z sąsiednimi miejscowościami.

Główna stacja to Atocha. Bilety na przejazd można nabyć w kasach bądź w automatach. Przy wejściu znajdują się bramki. Tabor jest nowoczesny (z klimatyzacją), cichy i wygodny. We wnętrzu pojazdów zainstalowano wyświetlacze informujące o przebiegu trasy.

Jeśli chodzi o ceny pociągów podmiejskich (renfe) to jeden jednorazowy bilet (uprawnia do poruszania się w 1 lub dwóch zonach) kosztuje 1.70 EUR. Uprawniający do poruszania się we wszystkich sześciu zonach istniejących wokół Madrytu jednorazowy bilet kosztuje natomiast 8.70 euro.

Metro

Metro jest najpopularniejszym i najszybszym sposobem przemieszczania się po Madrycie. Należy do najlepszych na świecie. Istnieje tu 12 linii metra, które funkcjonuje we wszystkie dni w tygodniu od godziny 6.00 do 1.30 rano, a wejścia do kolei podziemnej są oznaczone literą „M”. . Sieć metra została tak pomyślana, aby ułatwić przemieszczanie; połączono ją również z dworcami autobusowymi.

Większość stacji metra została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy wejściu znajdują się specjalne bramki. Madrycki tabor jest różnorodny, ale dość luksusowy.

Samochód

Przez stolicę przechodzą autostrady: A-1, A-2, A-3, A-4, A-5, A-6, i A-42. Podróżowanie przez miasto samochodem może być bardzo uciążliwe w godzinach szczytu.

Samochód można wypożyczyć na podstawie paszportu lub ważnego prawa jazdy, które ma przynajmniej rok. Ceny samochodów wachają się w zależności od tego czy wypożycza się je na lotnisku czy w mieście. Ceny zaczynają się od około 65 euro za dzień.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

TAXI

Taksóki kursują przez cały dzień, są koloru białego i mają z boku niebieski pasek, herb miasta oraz numer licencji. Można je zatrzymywać na ulicy, kiedy mają zaświecone zielone światło, na specjalnych postojach lub zamówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer radio taxi. Cennik jest widoczny wewnątrz pojazdu. Opłata  za rozpoczęcie przejazdu wynosi około 3 EUR, a każdy przejechany kilometr to koszt rzędu 1 euro.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.