Patron miasta

Patronem Madrytu jest San Isidro. Należy podkreślić, że w Hiszpanii obchodzi się święto patrona każdego miasta. Jest to bardzo ważna uroczystość dla całej lokalnej społeczności.

Święta i festyny

W Hiszpanii odbywa się wiele festynów i festiwali. Co rusz w jakimś mieście organizowane są jakieś obchody, uroczystości, lokalne święta czy imprezy. Bardzo często towarzyszą im pochody, procesje, zabawy i tańce.

Do najważniejszych świąt zaliczają się:

  • 1 styczeń – Año Nuevo (Nowy Rok)
  • marzec/kwiecień – Viernes Santo (Wielki Piątek)
  • 1 maj – Fiesta del Trabajo (Święto Pracy)
  • 15 sierpień – La Asunción (Święto Wniebowstąpienia)
  • 12 październik – Fiesta Nacional de España (Święto Narodowe Hiszpanii)
  • 8 grudzień – La Inmaculada Concepción (Święto Niepokalanego Poczęcia)
  • 24 grudzień – Wigilia
  • 25 grudzień – Navidad (Boże Narodzenie)

Boże Narodzenie – Navidad

Bez wątpienia Boże Narodzenie jest jednym z najhuczniej obchodzonych świąt w Hiszpanii. Uroczystości zaczynają się już 22 grudnia, kiedy to rusza świąteczna loteria z dużą ilością pieniędzy do wygrania. Nic więc dziwnego, że biorą w niej udział niemal wszyscy mieszkańcy Hiszpanii.

Głównym momentem świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia. Najpierw Hiszpanie spożywają kolację w rodzinnym gronie, a następnie udają się na pasterkę, zwaną też Mszą Kogucika (la Misa de Gallo).

Nową tradycją jest wychodzenie na ulice i świętowanie tam Bożego Narodzenia. Przodują w tym młodzi Hiszpanie.

MADO Fiestas del Orgullo gay

Mado to parada środowisk homoseksualnych, w której oprócz gejów i lesbijek biorą udział reprezentanci Amnesty International oraz turyści. Co roku parada przebiega pod innym hasłem. Jego wybór uzależniony jest od aktualnych problemów gnębiących środowiska homoseksualne.

De la Paloma

Jest to święto Wniebowzięcia Matki Bożej. Zawsze towarzyszą mu tłumne procesje. W Hiszpanii określa się je mianem La Verbena de la Paloma czyli pochody z wizerunkiem Matki Boskiej.

Dodatkowo w Madrycie organizowane są zabawy, trwające do późnych godzin nocnych.

Feria del Libro

Na początku czerwca w Madrycie odbywa się kiermasz książki. Cieszy się on dużą popularnością, bowiem w jego trakcie można kupić książki tańsze nawet o 25%.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.