Muzeum przy Paseo del Prado

Funkcjonuje z powodzeniem już od 1918 roku. W jego zbiorach znajdują się m.in. kolekcje królewskie oraz dzieła tak wybitnych artystów, jak: Francisco Goya, Diego Velázquez, Bartolomé Esteban Murillo, czy Francisco de Zurbarán. Warto zwrócić szczególną uwagę na Las Meninas, czyli obraz Panny dworskie z 1656 roku. Uwieczniono na nim infantkę Małgorzatę z dworkami.

Real Academia de Bellas Artes

W Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych znajdują się zbiory malarstwa oraz rzeźby hiszpańskiej i zagranicznej z okresu od XVI do XX wieku. Szczególną troską otoczono dzieła z czasów hiszpańskiego Złotego Wieku. Na uwagę zasługują również eksponaty związane z samą Akademią oraz sala w całości poświęcona osobie i twórczości Pablo Picasso.

Museo Arqueológico Nacional

W Archeologicznym Muzeum Narodowym można zobaczyć znaleziska z terenów dzisiejszej Hiszpanii, Grecji, Egiptu oraz cywilizacji Etrusków. Dochodzą do tego dzieła kultury Iberów, sztuka rzymska, wizygocka, islamska. Uwagę przyciąga również kopia Groty Altamira z Kantabrii, ozdobiona malowidłami naskalnymi z czasów paleolitu.

Museo Nacional de Artes Decorativas

W Narodowym Muzeum Sztuki Zdobniczej znajdują się ekspozycje obrazujące życie codzienne Hiszpanii od czasów fenickich aż do XX wieku. Wystawy przyjmują rozmaite formy. W jednych salach zrekonstruowano całe pomieszczenia, w innych znajdują się ekspozycje tematyczne. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się kompletna kuchnia z XVIII wieku, wyłożona od sufitu do podłogi ceramiką wymalowaną w scenki rodzajowe. Niezwykłą ciekawostką jest również zegar nie wybijający godzin, wskazujący jedynie czas nocny.

Museo del Ejército

W Muzeum Wojska największą ciekawostką jest Sala de Ninos. Znajduje się w niej kolekcja 20 tysięcy ołowianych żołnierzyków. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się również miecz La Tizona. Był on legendarnym, historycznym wojownikiem.

Museo Nacional Ferroviaro

W Muzeum Kolejnictwa na uwagę zasługuje przede wszystkim jeden z pierwszych ekspresowych elektrowozów oraz drewniana salonka z pełnym wyposażeniem.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.