Palacio Real (Pałac Królewski)

Budowę Pałacu Królewskiego rozpoczął Filip II, tuż po tym jak w wigilię 1734 r. spłonęła poprzednia siedziba królewska. Palacio Real wznosi się na ruinach starożytnego zamku obronnego Alcazar.

Pałac Królewski w Madrycie

Pałac zaprojektowali włoscy mistrzowie: Sacchetti i Sabatini. W jego wnętrzach znajdują się: Farmacia Real, pełna szklanych pojemników z egzotycznymi medykamentami; Museo de la Real Armería, w którym można zobaczyć miecze Cortésa i Ferdynanda Katolickiego, piękny Salon Tronowy, Salon Kolumnowy oraz wytworne apartamenty. Z kolei na zewnątrz Pałąc otaczają niezapomniane Ogrody Sabatiniego, Campo del Moro oraz plac Plaza de la Armeria.

Obecnie budowla pełni jedynie funkcje reprezentacyjne, bowiem rodzina królewska (król Juan Carlos i królowa Zofia) woli mniej wystawne wnętrza. Turyści chcący obejrzeć uroczystą zmianę warty, powinni udać się w okolice Pałacu w pierwszą środę miesiąca w godz. 12.00 – 13.00.

La Almudena

La Almudena jest współczesną katedrą, wybudowaną z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki.

Almudenta - zabytki Madrytu

Charakteryzuje się współistnieniem kilku stylów architektonicznych: zewnętrzna bryła świątyni to neoklasycyzm, jej wnętrze stylizowane jest na neogotyk, zaś krypty na styl neoromański. Katedra jest z zewnątrz bardzo ładnie podświetlana, dzięki czemu mieni się feerią barw.

Warto dodać, że jest to pierwsza hiszpańska katedra poświęcona przez Papieża, a jednocześnie pierwsza katedra, którą Jan Paweł II poświęcił poza Rzymem..

Plaza de Toros de las Ventas

To miejsce, gdzie odbywają się walki byków, niekiedy organizuje się tutaj koncerty rockowe. Arenę zbudowano w latach 1929-1931.

Arena Byków w Madrycie

Plaza de Toros de las Ventas jest charakterystyczną budowlą z czerwonej cegły; dodatkowo mury ozdobiono płytkami ceramicznymi. Wśród licznych motywów ornamentalnych na szczególną uwagę zasługują herby wszystkich prowincji hiszpańskich.

Arena może pomieścić ok. 25.000 widzów, co sprawia, że jest największą areną w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Sezon trwa tu od marca do października. Walki rozgrywane są jedynie w niedziele i święta. Szczególnym okresem jest czas między połową maja a połową czerwca, kiedy to w Madrycie odbywają się uroczystości ku czci patrona miasta. Wtedy to walki byków rozgrywane są codziennie.

Palacio de Cristal – (Pałac Kryształowy)

Nazwa Pałacu wzięła się od kryształowych murów, podtrzymywanych przez jońskie kolumny wykonane z żelaza. Równie charakterystyczna jest zewnętrzna fasada w stylu greckim, skierowana w stronę jeziora.

Pałac Kryształowy - Madryt - zabytki

Bez wątpienia Pałac Kryształowy należy do najbardziej wyróżniających się budynków w ogrodach Parque del Retiro. Od wielu lat organizowane tu są czasowe ekspozycje sztuki współczesnej.

Puerta del Sol (Brama Słońca)

Puerta del Sol to plac w kształcie owalu, przy którym znajdują się kremowe, XVIII – wieczne budynki. Znajduje się tu hiszpański punkt zero, który oznaczono płytą chodnikową umieszczoną naprzeciwko wieży zegarowej. To właśnie od tego punktu mierzy się wszystkie inne odległości.

Brama słońca

Puerta del Sol jest miejscem wielu randek. Zakochani upodobali sobie szczególnie okolice trójwymiarowego herbu Madrytu, czyli posąg brązowego niedźwiedzia zjadającego owoce z drzewa poziomkowego. Poza tym na placu zbierają się również mieszkańcy Madrytu, chcący godnie uczcić Sylwestra i Nowy Rok. Tradycja nakazuje, aby każdy z nich zjadł 12 winogron, po jednym winogronie na każde uderzenie zegara.

Plaza Mayor (Główny Plac)

Główny Plac miasta już dawno przestał pełnić swoją funkcję, ale w zamian za to w dalszym ciągu nazywany jest „teatrem pod niebem Madrytu”. To miejsce spokojne, przestronne, zamknięte dla ruchu kołowego, pełne kawiarni i restauracji na świeżym powietrzu. Uroku dodaje mu brukowana nawierzchnia.

Plaza Mayor w Madrycie

Wyróżnikiem Plaza Mayor jest dziewięć bram wznoszących się na kolumnadach. Turyści zauważą m.in. freski na Casa de la Panaderia czy pomnik Filipa III na koniu.

La Casa de Postas (Królewski Gmach Pocztowy)

Jest to stosunkowo nowy budynek pocztowy, powstał wszak w latach 1975 – 1800. Wyróżnia się klasycystyczną, pięciokątną bryłą. Miał jedynie dwa patia. Obecnie mieszczą się tu oddziały Samorządu Regionu Madrytu.

Puente de Segovia

To najstarszy most w Madrycie. Najprawdopodobniej jest dziełem architekta Juana de Herrery, który wybudował go w latach 1582 – 1584.

Most składa się z dziewięciu pełnych łuków z bramą. Postawiono ją po to, aby podkreślić doniosłość wydarzenia jakim był wjazd na dwór królewski.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Zabytki Madrytu”: 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.