Historia Madrytu

Pierwsze wzmianki o grodzie powstałym wokół zamku Madżrid, pochodzą z X stulecia. Wtedy to zostało zdobyte przez króla aragońskiego Ramira II, aczkolwiek chwilę później odbili je z powrotem Maurowie. Ostatecznie w 1083 roku Madryt został przejęty przez króla kastylijskiego Alfonsa VI. Prawa miejskie otrzymał dość szybko, bo już w 1118 roku. Niestety przez kolejnych pięć stuleci miasto nie odgrywało istotniejszej roli. Jego rozwój gospodarczy i handlowy nastąpił dopiero w XVI wieku. Warto dodać, że położenie Madrytu sprzyjało też jego wartościom politycznym. Z tego też względu w 1524 i w 1528 roku zwoływano do Madrytu posiedzenia kortezów, chociaż w owym czasie stolicą kraju było Toledo.

Przeniesienie stolicy z Toledo do Madrytu nastąpiło w 1561 roku za sprawą króla Filipa II. Dokonano tego po rozbudowie Alkazaru. Z czasem przystąpiono do budowy Eskurialu, czyli położonego w sąsiedztwie Madrytu zespołu pałacowego. Miasto wkrótce stało się największym ośrodkiem handlowym i gospodarczym kraju. W XVII wieku było sukcesywnie rozbudowywane i unowocześniane. W latach 1851 – 1864 stworzono pierwsze połączenie kolejowe z Aranjuez. Na przełomie XIX i XX Madryt przebudowano. Przede wszystkim rozebrano stare fortyfikacje miejskie i unowocześniono ciągi komunikacyjne.

W czasie wojny domowej (1936-1939) Madryt stał się jednym z głównych ośrodków sił republikańskich. O miasto toczono ciężkie walki. W związku z zagrożeniem rząd republikański przeniósł się do Walencji, a Madryt opanowały wojska gen. F. Franco. Stało się to 28 marca 1939.

Po II wojnie światowej nastąpił szybki wzrost i rozbudowa miasta. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw przenosi swe siedziby do Madrytu. Wiąże się to z jego centralnym położeniem i dynamicznym rozwojem przemysłowo – gospodarczym.

Współcześnie centrum Madrytu dzieli się na Stary Madryt oraz Madryt Burboński. O miano serca miasta walczy plac Puerta del Sol oraz plac Plaza Mayor. Na tym ostatnim przeprowadzano dawniej procesy inkwizycyjne. Znajduje się tu także Pałac Królewski, w którym mieszkali Habsburgowie i Burboni.

W historię miasta wpisany jest także atak terrorystyczny z 11 marca 2004 roku. Wtedy to islamscy terroryści podłożyli ładunki wybuchowe w wagonach podmiejskich linii kolejowych. W wyniku eksplozji zginęło 190 osób (w tym czworo Polaków), a 2057 zostało rannych.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.