Zabytki Berlina


Brama Brandenburska

Należy do charakterystycznych punktów miasta; wyróżnia się również stylem architektonicznym.

Brama brandenburska w Berlinie

Powstała w czasie wojny siedmioletniej. Niestety, w kolejnych wiekach uległa stopniowemu zniszczeniu i dopiero w 1956 roku podjęto decyzję o jej rekonstrukcji. Obecnie została zamknięta dla ruchu samochodowego. Turyści mogą podziwiać liczne rzeźby, posągi i płaskorzeźby. Mogą również zajrzeć do Pokoju Ciszy, który pozwala na medytację pośród gwaru.

Czerwony Ratusz

Powstał w II połowie XIX wieku. Obecnie jest nie tylko cenionym zabytkiem, ale i siedzibą władz miasta.

Nazwa budowli pochodzi od czerwonej cegły, zastosowanej podczas budowy. Obiekt postał w stylu północnowłoskiego późnego renesansu.

Zamek Bellevue (Schloss Bellevue)

Zamek Bellevue w Berlinie - zabytki

Obecnie jest to siedziba prezydentów Niemiec, aczkolwiek początkowo służyła za rezydencję pruskich książąt i królów. Budowa została zakończona w 1786 roku. W 2005 roku doszło do gruntownej odbudowy i odrestaurowania obiektu. Przez ten czas prezydent Niemiec wykorzystywał do celów reprezentacyjnych i dyplomatycznych Zamek Charlottenburg.

Gmach parlamentu (Reichstagsgebäude)

Parlament niemiecki (Bundestag) mieści się w neorenesansowym budynku, który wybudowano w latach 1884 - 1894. Jego projektantem był Paul Wallot.

Parlament w Berlinie

Początkowo mieścił się tu parlament II Rzeszy Niemieckiej, później (1919-1933) Republiki Weimarskiej. Współcześnie jest nie tylko siedzibą parlamentu, ale i Zgromadzenia Narodowego, które co 5 lat wybiera prezydenta.

Mur berliński - zabytki Berlina

Mur berliński (Berliner Mauer)

W rzeczywistości był to 156-cio kilometrowy system umocnień, który na wiele lat podzielił miasto na część wschodnią i zachodnią. Chociaż zburzenie muru w 1989 roku zapoczątkowało proces połączenia zarówno Niemiec, jak i samego Berlina, to jednak skutki podziału są w dalszym ciągu odczuwalne.

Obecnie w Berlinie można zobaczyć zaledwie trzy, oryginalne fragmentu muru. Bardzo często są one mylone z fragmentami dodatkowych umocnień, które znajdowały się w pobliżu właściwego muru.

Poleć nas: Poleć na Facebook'u Poleć na Google+


Wasze komentarze

bobek
przydała mi się ta stronka
Dawid i Seba
Mi też, Marcinku ;]
anonim
super strona internetowa
Oli
dziękuje.. pomogła mi :)
Adam
Bardzo mi pomogłeś stary Dzięki
anonim
Fajne

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Docelowo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Opisz zabytek wart zwiedzenia lub dodaj komentarz.
Booking.com

Również na Docelowo:drukuj: 

Drukuj przewodnik - Berlin - zabytki
Booking.com
alicante amsterdam ateny barcelona berlin bratyslawa bruksela budapeszt bukareszt burgas dublin dubrownik florencja hanower helsinki istambuł kijów kopenhaga kraków lizbona londyn lwów madryt mediolan monachium moskwa odessa oslo paryż poznań praga ryga rzym sankt petersburg split sztokholm tallinn warszawa wenecja wiedeń wilno
Berlin

Rezerwuj NOCLEG bez żadnej opłaty (hotel / hostel / pensjonat / B&B)

Zameldowanie:
 - 

Wymeldowanie:
  

Cel podróży:

Sortuj wg:

52.5161,13.3770
Berlin