Wjazd i pobyt

Obywatele polscy wjeżdżają do Niemiec na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Jeśli pobyt nie jest dłuższy niż 90 dni, to nie wymaga się żadnych dodatkowych formalności. W przeciwnym wypadku trzeba posiadać odpowiednie środki finansowe do utrzymania siebie i najbliższych na terenie Niemiec oraz mieć pełne ubezpieczenie zdrowotne.

Zdrowie

W przypadku choroby czy nagłego wypadku, podróżni przebywający w Niemczech ponoszą wszystkie koszty leczenia. Muszą się również liczyć z koniecznością uiszczania opłat gotówką. Niestety, opłaty są bardzo wysokie i wynoszą m.in. 50 euro za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, ok. 500 euro za dobę pobytu w szpitalu (bez kosztów badań, operacji i zabiegów). Z tego względu najlepiej wykupić przed podróżą ubezpieczenie zdrowotne – w Niemczech honorowane są ubezpieczenia największych polskich ubezpieczycieli.

Cło

W Niemczech obowiązują identyczne regulacje prawne dotyczące, jak w przypadku pozostałych krajów Unii Europejskiej. Nie trzeba wiec posiadać żadnych dodatkowych pozwoleń, aczkolwiek nie dotyczy to wywozu towarów o charakterze militarno – strategicznym, części surowców, wyrobów stalowych oraz niektórych towarów pochodzenia rolnego.

Dla kierowców

Polscy kierowcy mogą się posługiwać polskim lub międzynarodowym prawem jazdy w czasie podróży po Niemczech. Wolno jeździć autem zarejestrowanym w Polsce maksymalnie przez 6 miesięcy; po tym czasie trzeba samochód zarejestrować w Niemczech. Poza tym Polacy muszą mieć obowiązkowo „zieloną kartę”.

Jeśli chcemy poruszać się po mieście (w obrębie zielonej strefy – obecnie wyznacza ją obwód zewnętrznej linii kolejki S) – konieczna jest zielona naklejka ekologiczna – bez niej będziemy mieli duże problemy w przypadku kontroli.

Optymalnym rozwiązaniem może być też znalezienie noclegu na obrzeżach zielonej strefy (gdzie niezbędna jest naklejka ekologiczna) i zaparkowanie w centrum handlowym np. Victoria w Kauflandzie, gdzie za cały dzień kwota maksymalna to 8 euro – oczywiście należy pamiętać, że parking otwarty jest w tych godzinach co centrum handlowe, zatem poza tymi godzinami nie będziemy mogli stamtąd wyjechać (ale auto może jak najbardziej tam przenocować) – ogólnie za dwa dni parkingu z noclegiem zapłacimy kilkanaście euro. Stąd możemy ruszać w Berlin już komunikacją miejską zaopatrzeni wcześniej w np. w zakupioną i wydrukowaną kartę CityTourCard.

Nie zaleca się dyskusji z policjantami, którzy chcą ukarać kierowcę, bowiem na ogół pogarsza to jego sytuację. Poza tym na terenie Niemiec obowiązuje wyjątkowo precyzyjny katalog wykroczeń drogowych i przypasowanych do niego wysokości kar. Lepiej więc przyjąć mandat i opłacić go na miejscu, gdyż w przeciwnym wypadku sprawa trafi do sądu. Policja może też zabrać kierowcy posiadane przez niego pieniądze, które mają być zabezpieczeniem ewentualnej kary i postępowania sądowego.

Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej lub znaki drogowe nie stanowią inaczej, istnieje kategoryczny obowiązek przepuszczania nadjeżdżających z prawej strony. Bezwzględne pierwszeństwo na przejściach i ścieżkach mają również piesi i rowerzyści. Należy także parkować auto w dozwolonych miejscach, bowiem za złe parkowanie grożą wysokie mandaty (od 15 euro wzwyż) – w dodatku policja kontroluje je nawet o 4.00 nad ranem.

W Berlinie znajduje się bardzo dobry system dróg, aczkolwiek są one w większości zakorkowane. Miasto otacza obwodnica; istnieje również miejska autostrada. Za pomocą obwodnicy można się wydostać w kierunku:

 • północnym – na Rostock i Hamburg,
 • zachodnim – do Hannoveru i Braunschweigu,
 • południowym – do Norymbergi i Monachium,
 • wschodnim do Frankfurtu nad Odrą i Szczecina.

Póki co autostrady w Niemczech są bezpłatne, aczkolwiek pojawiają się propozycje zmian. Natomiast paliwo jest o ok. 20% droższe niż w Polsce. Można zatankować zarówno benzynę, diesel, jak i gaz.

 • Telefony kierunkowe
 • Telefon kierunkowy do Niemiec – 0.049.

Waluta

W Niemczech obowiązuje euro.

Ceny

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

 • McZestaw w McDonaldzie – 7 €
 • 1 l mleka – 0,81 €
 • paczka jajek (12) – 1,79 €
 • 1 kg ziemniaków – 1,28 €
 • miejscowe piwo w sklepie – 0,50-1,00 €
 • butelka wina – 4,00-7,00 €
 • 2 litry Coca-Coli –  1,48 €
 • chleb – 1,24 €
 • 1 l benzyny – 1,33 €
 • obiad w restauracji dla 2 osób – 45,00 €
 • paczka papierosów Marlboro – 6,00-6,30 €

Praca

Legalny rynek pracy w Niemczech pozostanie zamknięty dla Polaków najprawdopodobniej do 2011 roku. Aby podjąć zatrudnienie niezbędne jest pozwolenie na pracę. Poza tym pracownicy sezonowi mogą pracować w Niemczech do 4 miesięcy w roku, jedynie przy imprezach objazdowych limit ten jest wyższy i wynosi 9 miesięcy. Pomoce domowe mogą pracować maksymalnie 3 lata u jednego pracodawcy. Istnieje możliwość zatrudnienia osób w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych i językowych.

Istnieją ułatwienia w zatrudnianiu inżynierów. Od listopada 2007 roku mają oni nieograniczony dostęp do rynku pracy, zaś pracodawca nie musi udowadniać, że nie znalazł w swoim kraju odpowiednich fachowców.

Najwięcej ofert pracy znajduje się dla opiekunek osób starszych, pielęgniarek, pracowników budowlanych, informatyków, lekarzy oraz pracowników sezonowych zatrudnionych do zbioru warzyw (szparagi, ogórki, pomidory) i owoców. Pracę znajdą również chętni przy imprezach objazdowych. Jako iż nie ma tu ustalonej płacy minimalnej, stawki są zróżnicowane. Osoby z wyższym zatrudnieniem zarobią średnio 1500-2500 euro.

Telefony alarmowe

 • policja – 110
 • numer ratunkowy – 112
 • pomoc drogowa – 01 80 22 22 222

Placówki MSZ

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec
Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny: Jerzy Margański
Niemcy, Berlin, Lassenstr. 19-21, 14193
Tel.: +49 1637887676 Tel.: +49 30 22 313 201 Tel. dyżurny: +49 30223130 Faks: +49 3022313155
berlin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.berlin.msz.gov.pl
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +49 1637887676

Instytut Polski w Berlinie
Dyrektor: Katarzyna Wielga-Skolimowska
Niemcy, Berlin, Burgstrasse 27, 10178
Tel. dyżurny: +49 30 2475810 Faks: +49 30 24758130
berlin.ip.sekretariat@msz.gov.pl
www.polnischekultur.de

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie
Niemcy, Berlin, Richard-Strauss-Str. 11, 14193 Berlin-Grunewald
Tel.: +49 30 22 313 0 Tel. dyżurny: +49 30 22 313 201 Faks: +49 30 22 313 212
www.berlin.msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium
konsul generalny: Justyna Lewańska
Niemcy, Monachium, Röntgenstr. 5, 81679
Tel.: +49 894186080 Tel. dyżurny: +49 173 37 05 828 Faks: +49 89471318
monachium.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.monachium.msz.gov.pl

Inne miasta, w których znajdują się placówki MSZ:
Brema, Hamburg, Kolonia, Düsseldorfie, Frankfurt nad Menem, Lipsk, Lubeka, Schwerin, Stuttgart, Weimar

Godziny pracy urzędów i sklepów

Sklepy w Niemczech pracują od poniedziałku do piątku do godz. 20.00. W soboty zamyka się je najpóźniej o godz. 16.00. W niedzielę pozamykane są niemal wszystkie sklepy poza tymi, które znajdują się na dworcach autobusowych i kolejowych.

Język

Językiem obowiązującym jest niemiecki.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.