Podróż samolotem

W Berlinie znajdują się trzy lotniska, przy czym obecnie funkcjonują tylko dwa: Schönefeld (Flughafen Schönefeld) i Tegel (Flughafen Tegel). Port lotniczy Flughafen Tempelhof został zamknięty w październiku 2008 roku. Było to związane z rozbudową lotniska Schönefeld.

Jeśli chodzi o Flughafen Schönefeld, to znajduje się on na południe od centrum stolicy Niemiec. Jest to lotnisko cywilne, dysponujące czterema terminalami (terminal A, B, C, D), które przyjmują zarówno samoloty krążące tylko wewnątrz kraju, jak i po świecie. Lądują tu niemal wszystkie znane linie lotnicze (np. Aerofłot, Jet2.com, easyJet czy Germanwings). Z Polski dolatują tu samoloty LOT – u startujące z Gdańska (Rębiechowo), Katowic (Pyrzowice), Krakowa (Balice), Poznania (Ławica), Rzeszowa (Jasionka), Szczecina (Goleniów), Wrocławia (Strachowice).

Z kolei lotnisko Berlin-Tegel znajduje się przy autostradzie A111. Chociaż planowane jest zamknięcie tego portu w 2011 roku (co wiąże się z rozbudową Flughafen Schönefeld), to jednak i na lotnisku Tegel trwają prace budowlane. Niedawno oddano do użytku kolejny, trzeci już, terminal. Również i tutaj lądują samoloty znanych linii lotniczych. Wystarczy wspomnieć o Air France, Alitalia, Iberia czy LOT. Nasz narodowy przewoźnik oferuje przeloty z Warszawy, Krakowa i Gdańska na lotnisko Berlin-Tegel.

Dojazd z lotniska do centrum

Pociągiem

Zaledwie niespełna 400 m dzieli halę lotniska Schönefeld od stacji kolejowej. Co 30 minut odjeżdża z niej AirPortExpress, którym można dotrzeć do: Ostbanhof (w 18 minut), Alexanderplatz (23 minuty), Fridrichstrasse (26 minut) oraz Zoologischer Garten (35 minut). Bilet jednorazowy (najtańszy, dwugodzinny), upoważniający do przejazdu w strefie ABC, kosztuje 2,80 euro.

Tyle samo kosztuje przejazd kolejką S-bahn. Pomiędzy lotniskiem Schönefeld a centrum miasto kursuje linia S9 i S45. Pociągi podstawiają się co kilka – kilkanaście minut. Najtańszy bilet kosztuje 2,80 euro.

Autobusem

Kilkaset metrów od portu lotniczego Schönefeld znajduje się przystanek autobusowy. Pojazdami linii 171 dojedzie się do stacji metra Rudow, a stamtąd do centrum Berlina.

Bilety kupuje się w automacie przy wyjściu z lotniska – płatność gotówką lub kartą. Najtańszy dwugodzinny bilet kosztuje 2,80 euro. Obowiązuje w strefie ABC.

Jeśli chodzi o autobusy odjeżdżające z lotniska Tegel, to trzeba wybierać pojazdy oznaczone literami TLX. Odjeżdżają one do centrum co 10 – 15 minut. Trasa wiedzie przez Beusselstrasse, Turmstrasse, Unter den Linden, Alexanderplatz i Prenzlauerberg. Czas przejazdu to ok. 20 – 30 minut. Do Berlina można się również dostać autobusem linii 128, 109 i X9.

Taksówką

Postój taxi znajduje się tuż przed terminalem. Koszt przejazdu z lotniska do centrum miasta, to wydatek rzędu 25 – 35 euro.

Samochodem

Port lotniczy Schönefeld posiada bezpośrednie połączenie z dwiema autostradami: City B96 i B179. Dzięki właściwemu oznaczeniu dojazdu do autostrad, turyści kierujący samochodami nie będą mieli żadnych problemów z wyjazdem z lotniska.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.