Brama Brandenburska

Należy do charakterystycznych punktów miasta; wyróżnia się również stylem architektonicznym.

Brama brandenburska w Berlinie

Powstała w czasie wojny siedmioletniej. Niestety, w kolejnych wiekach uległa stopniowemu zniszczeniu i dopiero w 1956 roku podjęto decyzję o jej rekonstrukcji. Obecnie została zamknięta dla ruchu samochodowego. Turyści mogą podziwiać liczne rzeźby, posągi i płaskorzeźby. Mogą również zajrzeć do Pokoju Ciszy, który pozwala na medytację pośród gwaru.

Czerwony Ratusz

Powstał w II połowie XIX wieku. Obecnie jest nie tylko cenionym zabytkiem, ale i siedzibą władz miasta.

Nazwa budowli pochodzi od czerwonej cegły, zastosowanej podczas budowy. Obiekt postał w stylu północnowłoskiego późnego renesansu.

Zamek Bellevue (Schloss Bellevue)

Zamek Bellevue w Berlinie - zabytki

Obecnie jest to siedziba prezydentów Niemiec, aczkolwiek początkowo służyła za rezydencję pruskich książąt i królów. Budowa została zakończona w 1786 roku. W 2005 roku doszło do gruntownej odbudowy i odrestaurowania obiektu. Przez ten czas prezydent Niemiec wykorzystywał do celów reprezentacyjnych i dyplomatycznych Zamek Charlottenburg.

Gmach parlamentu (Reichstagsgebäude)

Parlament niemiecki (Bundestag) mieści się w neorenesansowym budynku, który wybudowano w latach 1884 – 1894. Jego projektantem był Paul Wallot.

Parlament w Berlinie

Początkowo mieścił się tu parlament II Rzeszy Niemieckiej, później (1919-1933) Republiki Weimarskiej. Współcześnie jest nie tylko siedzibą parlamentu, ale i Zgromadzenia Narodowego, które co 5 lat wybiera prezydenta.

Mur berliński (Berliner Mauer)Mur berliński - zabytki Berlina

W rzeczywistości był to 156-cio kilometrowy system umocnień, który na wiele lat podzielił miasto na część wschodnią i zachodnią. Chociaż zburzenie muru w 1989 roku zapoczątkowało proces połączenia zarówno Niemiec, jak i samego Berlina, to jednak skutki podziału są w dalszym ciągu odczuwalne.

Obecnie w Berlinie można zobaczyć zaledwie trzy, oryginalne fragmentu muru. Bardzo często są one mylone z fragmentami dodatkowych umocnień, które znajdowały się w pobliżu właściwego muru.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Zabytki Berlina”: 14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.