Komunikacja – informacje ogólne

Komunikacja miejska w Atenach jest bardzo dobrze rozwinięta. W dodatku na wszystkie środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletów. Na obszarze całych Aten funkcjonuje gęsta sieć autobusowa i trolejbusowa oraz kilka linii nowoczesnych szybkich tramwajów. Aglomerację przecina nowoczesna kolej podmiejska “Proastiakos”, wzdłuż jednej z autostrad, docierając także na główne lotnisko. Miasto przecięte jest dwiema autostradami oraz opasane trzema ich odgałęzieniami.

Ceny biletów kształtują się następująco:

  • bilet jednorazowy ważny 90 minut od pierwszego skasowania – na każdy rodzaj transportu ( autobus, tramwaj, metro, trolejbus) kosztuje 1.20 euro. Bilet ulgowy to koszt 0.60 euro
  • bilet całodobowy – 4 euro,
  • bilet pięciodniowy – 10 euro

Na powyższych biletach nie można dostać się do lotniska, a także nie można podróżować linią specjalną X80.

Dla turystów przygotowano specjalny bilet 3-dniowy uprawniający do poruszania się wszelkimi środkami transportu publicznego. W tym do przejazdu z lotniska do miasta i spowrotem w cenie 20 euro.

Bilet należy skasować natychmiast po wejściu do pojazdu, natomiast w przypadku metra i kolejki podziemnej na stacji przed wejściem. Jazda bez ważnego biletu to wydatek rzędu 65 euro! Ponadto należy dokupić dodatkowy bilet, jeżeli udajemy się na lotnisko – koszt dojazdu z/na lotnisko to 8 euro metrem i 5 euro autobusem. Występują także bilety ulgowe za połowę ceny wyjściowej a także bilety 2 lub 3 osobowe dające niewielką zniżkę.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Należy pamiętać o tym, że autobusy, tramwaje i trolejbusy zatrzymują się tylko na żądanie. Stojąc na przystanku zatrzymujemy je poprzez machnięcie ręką, zaś będąc w pojeździe przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Wszelkie aktualności dotyczące cen biletów można znaleźć na stronie: https://www.oasa.gr

Metro

Miasto ma trzy linie metra (oznaczone kolorami czerwonym, zielonym i niebieskim) aktualnie o długości 73 km, systematycznie rozbudowywane o nowe odcinki i stacje. Linia niebieska dociera na lotnisko.  Metro na tej trasie kursuje w godzinach 6.30-23.30.

Tramwaje

W Atenach wybudowano 27 – kilometrową trasę tramwajową, przy której znajduje się 48 przystanków. Tabor jest nowoczesny. Tramwaje w Atenach dzielą się na trzy linie, a ich trasa ma długość 27 km. W jej przebiegu znajduje się 48 przystanków i trzy końcówki bo nie ma tam pętli. Jest to głównie dodatek dowożący ludzi na plażę bo znaczna część torów znajduje się przy morzu.

Autobusy

Tabor autobusowy jest nowoczesny, na ogół pojazdy należą do marki Mercedes. Niestety, w autobusach panuje duży tłok, rzadko działa klimatyzacja, co sprawia, że jazda nie należy do najprzyjemniejszych. Sieć autobusowa jest jednak najrozleglejsza spośród wszystkich innych sieci należących do pozostałych środków transportu miejskiego. Kontrolerzy raczej wypraszają osoby podróżujące “na gapę” z pojazdu i nie wypisują mandatu. W przypadku turystów sprawa ma się jeszcze lepiej, ponieważ można spotkać kontrolerów bardzo zainteresowanych krajem pochodzenia turystów.

Trolejbusy

Po Atenach kursują 22 linie trolejbusowe. Tabor jest bardzo zróżnicowany: można trafić zarówno na najnowsze, niskopodłogowe pojazdy, jak i starsze, nieco odrestaurowane. Autobusy i trolejbusy stanowią dla podróżnych pewien problem, a mianowicie osoby nie znające greki z tablic informacyjnych i rozkładów jazdy mogą jedynie odczytać numer pojazdu, a trasa docelowa pozostaje tajemnicą. Można udać się do informacji miejskiej, gdzie pracownicy mogą dysponować listą autobusów i trolejbusów, niezbędnych dla turystów. Z rozkładem jazdy zapoznać się możemy albo na dworcach, albo w punktach informacji turystycznej. Należy jednak pamiętać, że często stoją one w korkach.

Taxi

Taksówki, koloru żółtego, są dość tanie, ale dużo czasu pochłania stanie w korkach. Do opłaty wskazanej przez taksometr doliczane są dodatkowe opłaty, mniej więcej w wysokości 30% wskazania taksometru, np. za duży bagaż. Powszechnym zwyczajem jest zabieranie przez kierowcę taksówki po drodze kolejnych pasażerów jadących w tą samą stronę, przy czym każdy z nich płaci oddzielnie. Taksówka z lotniska do centrum miasta kosztuje ok. 30 € plus około 12€ euro dopłat .

Transport własny / Skutery

Własny samochód w Atenach to nie jest dobry pomysł ze względu na duże korki, brak miejsc parkingowych. Istnieje jednak wiele wypożyczalni skuterów, które znacznie ułatwiają poruszanie się po mieście.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Komunikacja Aten – metro, tramwaj, trolejbus”: 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Czy aby dojechać na plaże w pobliżu Aten lub nad jezioro Vouliagmeni potrzebuję dodatkowego biletu? Czy są to te same bilety, które obowiązują w centrum Aten? Wiem, że kursuje tam linia tramwajowa

    1. Wszędzie gdzie docierają tramwaje bilet obowiązuje, ale z tego co się orientuję zasięg tramwajów na południe kończy się kończy się w okolicach Zatoki Sarońskiej, czyli stamtąd jeszcze ok. 7km do jeziora…

  2. Mam pytanie czy na bilet miesięczny są także zniżki dla studentów/uczących się???

  3. Czy kupując bilet tygodniowy za 10 euro musimy dodatkowo zakupić bilet za 8 euro by wydostać się z lotniska?

    1. Tak. Chyba, że kupimy za 22ebilet trzydniowy.

  4. Podróż metrem z lotniska w Atenach jest bez przesiadki chyba że zmienisz linię (kolor) metra. Koszt to 8 euro sam a dla dwóch osób 14 euro. Dane z 20.10.2012 roku

    Tylko na lotnisku w Atenach należy wsiąść do METRA a nie KOLEJKI PODMIEJSKIEJ obydwa startują z jednego peronu ale jest wyraźnie opisane także się nie stresujcie.

  5. Czy bilet na metro z lotniska uprawnia do przesiadek na inne linie metra?

  6. Do hotelu planujemy dostać się metrem z lotniska. Jest to podróż z przesiadką. Musimy dokupywać bilet czy możemy jechać na tym “z lotniska”?

  7. W przewodniku wyczytałem o biletach turystycznych 3 dniowych na wszystkie środki transportu miejskiego. Czy ktoś wie jaka jest obecnie cena takiego biletu?

  8. Jak często kursuje metro niebieskie, jadące w kierunku lotniska? Czy samolot o godzinie 6:30 z Aten to dobre rozwiązanie?

  9. Po ścisłym centrum Aten najlepiej poruszać się metrem. Najlepiej dojechać do jednej ze stacji w poszczególnych dzielnicach, a do centrum wjechać pod ziemią :D Brak korków!! Nie polecam po centrum autobusów, trolejbusów, tramwaje docierają tylko do centralnego placu Sintagma. Do wszystkich zabytków dojedziemy metrem – stacje akropoli, syntagma, monastiraki..