Ciekawe miejsca w Atenach

Ateny należą do tych miast, w których powstawały zrębki cywilizacji starożytnej. Do czasów współczesnych zachowały się w niezłym stanie niektóre budowle i posągi. Z całą pewnością warto je zobaczyć, bowiem dają świadectwo budowlanej doskonałości sprzed ponad 2000 lat.

Odeon Heroda Attyka

Jednym z takich budynków jest najwspanialszy i największy odeon starożytności czyli Odeon Heroda Attyka. W rzeczywistości był to ogromny teatr na świeżym powietrzu, który kazał wznieść Herod Attyka ku czci swojej ukochanej żony, Aspasii Regilli.

Na wspomniany odeon składały się 32 rzędy widowni, w których mogło się jednocześnie pomieścić od 5 do 6 tysięcy widzów. Uwagę przyciągała trzypiętrowa scena o szerokości aż 35 metrów. Równie interesująco prezentowała się okrągła orchestra (19 m średnicy), którą wyłożono szachownicą z białego i czarnego marmuru. Niezwykłym rozwiązaniem było też przykrycie budowli dachem z drewna cedrowego. Dzięki temu uzyskano znakomitą akustykę, co pozwoliło na organizację tu przedstawień i konkursów muzycznych. Należy podkreślić, że ta doskonała akustyka obiektu wykorzystana jest także i dzisiaj. Z roku na rok wzrasta liczba koncertów, które odbywają się w Odeonie Heroda Attyka. Najpopularniejszym z nich jest Festiwal Ateński, w którym swego czasu brali udział: Montserrat Caballé, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Maria Callas oraz Zbigniew Preisner i Jan Garbarek z zespołem.

Świątynia Ateny Nike

Interesującym obiektem jest również Świątynia Ateny Nike. Znajduje się ona na Akropolu, w południowo – zachodniej części tego wzgórza.

Szacuje się, że prapoczątki budowli sięgają czasów archaicznych, aczkolwiek do czasów współczesnych przetrwały elementy z V w. p.n.e. Wtedy to świątynię zaprojektował najprawdopodobniej Kallikrates. Pierwotnie była poświęcona Atenie Nike, czyli Zwycięskiej. Jednak legenda głosi, że Ateńczycy urwali jej skrzydła, aby pozostała z nimi na zawsze. Stąd też wzięła się druga nazwa: Nike Bezskrzydła.

Uznaje się, że obecnie jest to najlepiej zachowana świątynia jońska. Była ona dwukrotnie rekonstruowana.

Zappeion

Podczas zwiedzania Aten warto też znaleźć chwilę, aby zobaczyć Zappeion. Budynek ten mieści się w tutejszych Ogrodach Narodowych (dawniej określanych mianem Ogrodów Królewskich). Zappeion powstał z inicjatywy tutejszego patrioty i filantropa Ewangelisa Zappasa. Początkowo został wykorzystany jako arena walk szermierczych podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1896 roku. Następnie był częścią wioski olimpijskiej w trakcie nieoficjalnych igrzysk w 1906 roku. Obecnie wykorzystuje się go jako Centrum Wystawowo-Kongresowe.

Ciekawe miejsca w Grecji

Zagoria

W Zagorii znajdującej się w górach Pindos, zlokalizowanych jest 46 niewielkich wiosek. Ich cechą charakterystyczną są brukowane ulice oraz kamienne domy o łupkowych dachówkach. Osiedla połączono ze sobą siecią górskich ścieżek. Wydeptali je tutejsi wołoscy pasterze, mówiący dialektem języka rumuńskiego.

Część wiosek uległa całkowitemu wyludnieniu, w niektórych mieszka zaledwie kilka rodzin, zaś inne funkcjonują dzięki turystyce. Do najpopularniejszych zalicza się Megalo Papingo, Mikro Papingo, Tsepolevo oraz Monodendri.

Ciekawostką w Zagorii jest wąwóz Vikos, który jest zaledwie o 3 km krótszy od wąwozu Samaria na Krecie.

Thira

Thira określana jest też mianem Santorynu lub Santorini. To niewielka, jedyna w swoim rodzaju wyspa, która stanowi część wulkanu.

W jej południowej części znajdują się ruiny dawnego miasta minojskiego. Uległo ono zniszczeniu podczas wybuchu wulkanu w XVI wieku. Wtedy to wyspa podzieliła się na dwie części. Jedna z nich zatonęła.

Santoryn wyróżnia się biało – niebieskimi domkami o niepowtarzalnej architekturze oraz wąskimi i stromymi uliczkami. Wszystko to razem tworzy niezapomniany widok, a jednocześnie jest prawdziwym rajem dla fotografów.

Kup bilet i odwiedź wyspę Thira

Dodona

Dodona to po pytyjskich Delfach najstarsza wyrocznia Zeusa. Wróżono tu z szumu liści świętego dębu. Jednak najciekawszym zabytkiem tego miejsca jest teatr z III w. p.n.e., który posiada widownię na 17 tys. widzów. Ponadto warto zobaczyć ruiny stadionu, akropolu i bazyliki bizantyjskiej.

Olimp

Powszechnie wiadomo, że Olimp był siedzibą bogów greckich. W rzeczywistości jest to rozległy masyw górski (25 na 28 km), na którym znajduje się najwyższy szczyt Grecji (Mitikas 2917 m n.p.m.).

Szlaki górskie nie są tu dobrze oznakowane, ani zbyt uczęszczane. Wiąże się to z ich dużą niedostępnością. Średnio piesza wycieczka z Litochoro na sam szczyt zajmuje ok. 6- 8 godzin. Godny polecenia jest natomiast wąwóz Enipeas, którym prowadzi najczęściej uczęszczana droga z Litochoro na szczyt Olimpu.

Epidauros

Epidauros to miejsce poświęcone Asklepiosowi, czyli bogowi uzdrowicielowi. Dawniej funkcjonowało tu sanktuarium religijne i lecznicze.

Jednak najsłynniejszym i najbardziej znanym zabytkiem tego miejsca jest amfiteatr na 14 tys. widzów. Obiekt posiada niesamowitą akustykę, dzięki czemu nawet w najodleglejszych miejscach teatru słychać szept dochodzący ze sceny lub orchestry.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Muzeum Historii Naturalnej Goulandris

Wszyscy niezależnie od wieku będą zachwyceni tym miejscem, choć głównym punktem docelowym są dzieci. Całe mnóstwo zwierząt, roślin, skamieniałości. Wizyta pozwoli zrozumieć relacje między ekosystemami, zależności między nimi. Wystawy szkieletów dinozaurów, innych niespotykanych obecnie organizmów, niespotykane na codzień rośliny i wiele innych przyrodniczych ciekawostek. Muzeum znajduje się na północnych przedmieściach  Aten.

Levidou 13, Kifissia 145 62, Grecja

Ogród Zoologiczny Attica

Ponad 350 gatunków zwierząt, 20 hektarów. Ponad połowa z występujących w zoo gatunków jest zagrożona wyginięciem, więc są dość unikatowe. Przeważają okazy egzotyczne, niespotykane na codzień w Europie. Bardzo dużo gatunków ptaków, ponieważ znajduje się tam również park ornitologiczny z 3 co do wielkości ilością ptaków na świecie.

At Yalou, Po Box 38, Spata, Athens 190 04, Grecja

 

 

 

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Ciekawe miejsca w Atenach i w Grecji”: 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.