Ateny historia

Ateny historyczne

Już w połowie II tysiąclecia p.n.e. na wzgórzu Akropolis wznosił się warowny zamek. Z czasem to właśnie wokół niego zaczęło powstawać miasto. Na sąsiednich wzniesieniach powstał m.in. Aeropag (miejsce sądów), agora (rynek) oraz wiele świątyń i budynków użyteczności publicznej. W późniejszych latach Akropolis zostało jedynie miejscem kultu, znanym pod nazwą Akropolu Ateńskiego.

W 480 r. p.n.e. na miasto napadli Persowie. Jego odbudowy podjął się Temistokles, który rozpoczął ją od wzniesienia nowych murów obronnych. Błyskawiczny rozwój miasta datuje się jednak na lata 443-429 p. n.e. za panowania Peryklesa. To właśnie jemu przypisuje się połączenie Aten z Pireusem oraz modernizację Akropolis.

W starożytności Ateny pełniły funkcję państwa – miasta (tzw. polis), w którym panowała demokracja bezpośrednia. Zamieszkiwało je wtedy ok. 100 tys. mieszkańców, dzięki czemu były centrum kulturalnym i umysłowym Hellady. To z Aten wywodzili się Fidiasz, Sokrates, Platon czy Arystoteles. Był to także bardzo ważny ośrodek polityczny, w którym miał swoją siedzibę m.in. Ateński Związek Morski.

W 338 r. p.n.e. nastąpiła utrata niepodległości na rzecz najpierw Macedonii, później władców hellenistycznych, a na koniec imperium rzymskiego. Zdobycie i złupienie miasta przez Sullę w 86 r. p.n.e. doprowadziło do stopniowej utraty znaczenia Aten.

Kolejne wieki były równie niepomyślne dla Aten. Najpierw spustoszyli je Herulici i Wizygoci, a później Turcy sprowadzili je do podrzędnej roli. W dodatku 26 września 1687 Wenecjanie trafili pociskiem w magazyn amunicji, który Turcy zrobili na Partenonie w okolicach Akropolu. Doszło do potężnych zniszczeń zabytkowych budowli.

Powrót lat świetlnych datuje się na 1834 rok, kiedy to Otton Bawarski, król Grecji, przeniósł stolicę państwa z Nafplionu do Aten. Miasto liczyło wtedy ok. 6 tys. mieszkańców. Otton Bawarski rozpoczął także budowę Pałacu Królewskiego znajdującego się obecnie w okolicy placu Syntagma. Współcześnie mieści się w nim parlament grecki.

W 1896 r. odbyły się w Atenach pierwsze Igrzyska Olimpijskie ery nowożytnej.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.